تمام ویژگی های نسخه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید ۹ پی

اندروید ۹ پی

شرکت گوگل در حال حاضر در حال کار روی نسخه بعدی اندروید با نامی خوشمزه است! پیشتر این شرکت نسخه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید ۹ پی را منتشر کرده و صاحبان گوشی های هوشمند پیکسل گوگل موفق به دریافت این سیستم عامل شدند. در این مطلب می خواهیم به ویژگی های موجود در نسخه جدید سیستم عامل اندروید بپردازیم.

ویژگی های نسخه جدید سیستم عامل اندروید ۹ (Android 9 P)

گوگل پیش از آن که طی رویداد Google I/O به معرفی نسخه جدید سیستم عامل اندروید بپردازد، در اقدامی غافل گیر کننده اعلام کرد که برخی از طرفداران اندروید خوش شانس هستند و می توانند نسخه بتا این سیستم عامل جدید را دریافت کنند. تمامی نسخه های بتا ابتدا برای گوشی های هوشمند پیکسل منتشر می شود و احتمالا برند نوکیا نیز در لیست دریافت کننده نسخه بتا باشد.

کاربرانی که نسخه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید جدید را دریافت می کنند می توانند از ویژگی های زیر برخوردار شوند:

ویژگی های نسخه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید ۹ پی

انتظار داشتیم گوگل اولین نسخه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید ۹ پی را در تاریخ ۱۴ مارس منتشر کند اما این تاریخ اجتناب شد و به جای آن در ۷ مارس نسخه پیش نمایش توسعه دهنده در دسترس قرار گرفت. اگرچه این سیستم عامل نسخه اولیه اندروید ۹ است اما به ما اجازه می دهد تا نگاهی به ویژگی های نسخه نهایی داشته باشیم:

 • پشتیبانی از نمایشگر Notch:  توسعه دهندگان می توانند از کتابخانه اختصاصی جهت بهینه سازی برنامه های خود برای پشتیبانی از نمایشگرهای مختلف بهره گیرند.
 • رابط برنامه نویسی چند دوربین: توسعه دهندگان می توانند استریم همزمانی با دو یا چند دوربین داشته باشند.
 • نوتیفیکیشن های بهبودیافته برای اپ های پیام رسان: در این قسمت تصاویر، استیکرها، مکالمات کامل بین مخاطبین و قابلیت پاسخ سریع به نمایش درمی آید.
 • موقعیت داخلی: با پشتیبانی از استاندارد WIFI IEEE 802.11mc برنامه ها می توانند فاصله نقطه دسترسی را با تغییر موقعیت کاربر تشخیص دهند.
 • باز کردن رابط برنامه نویسی موبایل برای پرداخت با NFC: توسعه دهندگان می توانند ایمنی قابلیت پرداخت کارت هوشمند را فعال کنند.
 • هزینه داده و JobScheduler : با JobScheduler می توان از سیگنال های اپراتور برای کنترل و مدیریت وظایف در صورت بروز اشکال در ارتباط شبکه استفاده کرد.
 • ImageDecor: این قابلیت جایگزین BitmapFactory شده و موجب بهبود پشتیبانی از تصاویر متحرک با ارائه رمزگشایی بهتر ، تغییر سایز و پس پردازی می شود.
 • HDR VP9 Profile 2: این امکان به شما اجازه می دهد تا از محتوای HDR در برنامه های YouTube و Play Movies بهره گیرید.
 • بروزرسانی اپ: در نوامبر ۲۰۱۸  فروشگاه پلی درخواست رابط برنامه نویسی ۲۶ اندروید اوریو یا بیشتر را برای اپ ها داشته است.
 • اپ های پس زمینه: برنامه های پس زمینه به طور خودکار نمی توانند دسترسی به میکروفون، دوربین و دیگر سنسورها داشته باشند و این امکان برای اطمینان بیشتر از امنیت کاربران تعبیه شده است و موجب جلوگیری از گرفتن عکس های پنهانی توسط برنامه های مخرب می شود.
 • دسترسی محدود رابط کاربری غیرعمومی: توسعه دهندگان مجبور خواهند شد تا به انتقال برنامه های خود بپردازند یا از تیم توسعه دهنده جدید رابط برنامه نویسی اندروید درخواست کرده که همچنان دردسترس نیستند.
 • بهینه سازی کامپایل برنامه به صورت خودکار

اساس نام P چیست؟

شرکت گوگل معمولا نام کامل و رسمی سیستم عامل جدید اندروید خود را در تابستان به شکل مجازی و پیش از انتشار نهایی اعلام می کند. تا زمان معرفی می توان پیش بینی های بسیاری داشت اما هیچ یک تایید یا تکذیب شده نیست تا اطلاعی از حقیقت بدست آورد. مارک براونلی بلاگر فناوری و Hiroshi Lockheimer یکی از مدیران اندرویدی درباره نام Peppermint برای اندوید ۹ می اندیشند!

در میان گزارش ها نام Pineapple به چشم می خورد و برخی آن را پیش بینی می کنند. البته گوگل سال جاری در جریان Google I/O 2018 به معرفی سیستم عامل اندرویدی جدید خود می پردازد. گوگل همیشه معمایی را برای یافتن نام تدارک می بیند تا طرفداران و افراد خود به پیش بینی و حدس نام بپردازند.

اندروید ۹ پی
Pie? Pineapple? Peppermint, popsicle…pancake

چه ویژگی های جدیدی با اندروید P همراه است؟

به جز چیزهایی که در نسخه پیش نمایش توسعه دهنده اندروید ۹ P شاهد بودیم ، اطلاعات بیشتری از اندروید ۹ P در دست نیست و حتی پیشتر آشکار شد این سیستم عامل موجب بهبود پشتیبانی از اینترنت اشیاء خواهد شد.

آیا قابلیت ضبط تماس فراهم است؟

نسخه بعدی اندروید می تواند دارای ویژگی جالب توجهی خواهد بود که آن را با قوانین مختلف گوگل در بازارهای گوناگون سازگار می سازد. با توجه به تحلیل Neowin، ضبط تماس های تلفنی فعلی با اندروید پی قطعا امکان پذیر خواهد بود. تاکنون شرکت های مختلفی چون سامسونگ، شیائومی، وان پلاس از رابط برنامه نویسی یا API پنهانی اندروید برای این کار استفاده کردند.

با این حال رابط کاربری جدید قابلیت را فراهم می سازد که هر دو تماس گیرنده هر ۱۵ دقیقه یک بوق بلند ۱٫۴ کیلوهرتزی را هنگام ضبط تماس بشنوند. این موضوع در برخی کشورها با قوانین فعلی سازگار است و دور زدن محسوب نمی شود!

اندروید می تواند هنگام پشتیبانی از برخی سیم کارت ها چندین ویژگی را پنهان سازد

اپراتورهای شبکه می توانند سیم کارت های مورد نظر خود را منطبق با برنامه های اندرویدی بسازند. اندروید می توانند اپراتور سیم کارت مورد نظر را شناسایی کرده و شما می توانید لیستی از برنامه ها را با wizard در گوشی هوشمند اندرویدی خود دریافت کنید. گوگل حتی با اپراتورها در توسعه اندروید همکاری می کند و نسخه بعدی احتمالا همکاری بیشتری بین گوگل و اپراتورها به وجود خواهد آورد. یکی از ویژگی های نسخه جدید اندروید پنهان سازی قدرت سیگنال شبکه است. Mishaal Rahman یکی از اعضای XDA developers ادعا می کند که اندروید ۹ پی به افراد اجازه می دهد تا نوار قدرت سیگنال را در نوار وضعیت بالای صفحه نمایش هنگام وارد کردن سیم کارت پنهان کنند. Rahman جزئیات بیشتری ارائه نداد و ما هم نمی توانیم اظهار نظری درباره این قابلیت جدید اندروید ۹٫۰ داشته باشیم.

تنها به این دلیل بوده که دیاگرام معمولی پنهان است اما وضعیت کیفیت سینگال به طور کامل پنهان نیست. شما همچنان می توانید به اندازه گیری داده ها از طریق برنامه ها دسترسی پیدا کنید با این حال گشت و گذار غیرضروری از طریق فروشگاه پلی ایده خوبی نیست.

اندروید ۹ پی
اندروید ۹ جلوی استفاده غیر مجاز از دوربین می ایستد.

یکپارچه سازی Android Things با کروم کست

Android Things پیشتر به عنوان Brillo شناخته می شد و راه حل اندرویدی گوگل برای سیستم های جاسازی شده است. این قابلیت برای دستگاه های اینترنت اشیاء طراحی شده که حتی با سیستم‌های رده پایینی که از حافظه رم ۳۲ گیگابایتی بهره می برند سازگاری کاملی دارد.

این سیستم عامل همچنان در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد، بنابراین انتظار نداریم تلفن های هوشمند اندروید متعددی به این سیستم عامل مجهز شوند. اما انتظار داریم گوگل در ماه های آینده آن را معرفی کرده و در دسترس گوشی های هوشمند پیکسل خود قرار دهد. یک نکته جالب در این نسخه یکپارچه سازی Android Things اندروید ۹ پی با کروم کست می باشد.

همکاران ما در XDA یک API کنترل حجم صدا روی Chromium Gerrit را کشف کردند که بوسیله آن کاربر می تواند حجم صدا بین Android Things و کروم کست را همگام سازی کند. اگرچه این تغییر کوچک است اما نشان می دهد گوگل در تلاش است تا به ادغام کروم کست و Android Things بپردازد.

از آنجایی که Android Things با هر دستگاه اندرویدی خانه شما قابلیت همگام سازی دارد باید انتظار داشت قابلیت های بیشتری را در آینده شاهد باشیم. این را باید در نظر گرفت که هدف، ادغام Android Things با اکوسیستم گسترده گوگل می باشد.

نتیجه گیری اولیه

باتوجه به شرایط فعلی اندروید ۹ پی یک آپدیت جدید بوده که به بهبود و ارتقاء ویژگی های قدیمی می پردازد و اصلاح امکانات موجود را فراهم می آورد. به نظر می رسد اندروید پی یک نسخه کوانتومی مانند Project Treble با اندروید اوریو یا اندروید نوقا با بروزرسانی های سریعتر است.

افزایش امنیت برنامه های پس زمینه اطمینان بخش است اما این نقطه عطف در تاریخچه اندروید گوگل نیست. شاید ویژگی های بزرگی در راه هستند که آشکار نشدند و باید به انتظار ادامه داد.

منبع: androidpit.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: