ترفندهای عکاسی با دوربین خانواده آیفون ۱۱

ترفندهای عکاسی با دوربین خانواده آیفون ۱۱

.علاوه بر نوآوری‌های سخت‌افزاری ایجاد شده در ماژول دوربین اصلی پرچمداران فعلی اپل یعنی iPhone 11 Pro ،iPhone 11 و iPhone 11 Pro Max قابلیت‌های نرم‌افزاری که این شرکت اضافه کرده پیچیدگی‌های کمتری دارند. ما در سایت برتر دیجیتال قصد داریم به شما کمک کنیم تا با ترفندهای دوربین خانواده آیفون ۱۱ آشنا شوید و تصاویر باکیفیت‌تری بگیرید. با ما همراه باشید.

ترفندهای دوربین خانواده آیفون ۱۱: چگونگی فعالسازی و استفاده از Deep Fusion

یکی از ترفندهای دوربین در خانواده آیفون ۱۱ استفاده از  تکنولوژی Deep Fusion است. با Deep Fusion در سه گوشی نسل iPhone 11 و سیستم عامل iOS 13.2 و جدیدتر آن، دوربینی در اختیار خواهید داشت که می‌توانید در شرایط کم نور، تصاویری با جزئیات زیاد به ثبت برسانید. صرف‌نظر از نام Deep Fusion که به محاسبات زمان عکسبرداری مربوط می‌شود؛ و جدای از اسامی تخصصی مربوط به این فناوری، به طور کلی الگوریتم‌ها و برنامه‌های پیچیده زیادی وجود دارند که چندین عکس را بررسی و ساختارهای مختلف تصاویر را با یکدیگر ترکیب می‌کنند و در نهایت یک عکس را در اختیار شما قرار می‌دهند. خروجی نهایی هم رزولوشن بیشتری دارد و هم جزئیات دقیق‌تری را نسبت به تصاویری که بدون حالت Deep Fusion گرفته شده‌اند، نشان می‌دهد.

تصاویر از سمت راست به چپ به ترتیب: حالت Deep Fusion، حالت شب و حالت معمولی عکسبرداری

در واقع این تکنولوژی به گونه‌ای نیست که بتوانید آن را به صورت دستی فعال یا غیرفعال کنید بلکه زمانی که در شب نور کافی وجود نداشته باشد و گزینه Smart HDR هم نتواند آن‌طور که باید و شاید کار کند، Deep Fusion به صورت خودکار روشن می‌شود. به طور کلی، به غیر از تصاویری که می‌گیرید و جزئیات بیشتری دارند، متوجه فعال بودن یا نبودن Deep Fusion نخواهید شد و این دقیقاً همان چیزی است که اپل می‌خواهد. حتی آیکون یا اطلاعات اضافی دال بر اینکه چنین گزینه‌ای فعال می‌باشد نیز به چشم نمی‌خورد.

اسکرین‌شات‌هایی از اپلیکیشن Metapho

با این حال، چندین نکته در مورد استفاده از Deep Fusion وجود دارد که عبارتند از:

 • این گزینه تنها با لنزهای زاویه گسترده و تله فوتو کار می‌کند و با لنز اولترا واید (زاویه فوق گسترده) سازگاری ندارد چرا که این سنسور نمی‌تواند به خوبی روی سوژه‌ها فوکوس کند.
 • در تنظیمات سیستم عامل iOS و در بخش دوربین (Camera)، شما باید گزینه Out-of-Frame Photo Composition را غیرفعال کنید تا بتوانید از Deep Fusion بهره ببرید. متأسفانه این دو قابلیت کارایی تقریباً معکوس دارند بنابراین امکان استفاده همزمان از آنها فراهم نیست.
 • در حال حاضر تنها یک راه وجود دارد که به وسیله آن تشخیص دهید آیا در عکس به ثبت رسیده از Deep Fusion استفاده شده است یا خیر. اپلیکیشن Metapho توانایی تشخیص چنین تصاویری را دارد. در صورت گرفتن عکس با این گزینه، عبارت Deeply Fused را نشان می‌دهد.

 

ترفندهای دوربین آیفون ۱۱ : انعطاف بیشتر در عکسبرداری با گزینه Out-of-Frame

در قسمت قبل در مورد این گزینه صحبت کردیم. این قابلیت در تنظیمات اپلیکیشن دوربین سیستم عامل iOS قرار دارد و در صورت فعال بودن، به دوربین اجازه خواهد داد در تصاویر یا ویدیوها، سوژه‌هایی که در فاصله یکسان از دوربین زاویه گسترده قرار گرفته‌اند را به ثبت برساند.

گزینه Out-of-Frame در تنظیمات سیستم عامل iOS

با استفاده از این گزینه می‌توانید قسمت اصلی یک عکس را تغییر دهید. این یعنی هم امکان زوم کردن روی تصاویر را خواهید داشت و هم می‌توانید از قسمت اصلی عکس به ثبت رسیده فاصله بگیرید.

ترفندهای دوربین آیفون ۱۱: Night Mode

یکی دیگر از ترفندهای دوربین در خانواده آیفون ۱۱، حالت Night Mode است. همچون Deep Fusion، گزینه عکسبرداری در شب یا همان Night Mode نیز ویژگی مستقلی نیست.  زمانی که گوشی تشخیص دهد نورپردازی به خوبی انجام نمی‌شود، به صورت خودکار فعال خواهد شد. اگر می‌خواهید متوجه شوید که آیا این گزینه روشن است یا خیر، فقط کافی است به گوشه بالا سمت چپ اپلیکیشن دوربین نگاه کنید زیرا نشانگر مخصوصی در آن قسمت به نمایش درخواهد آمد. اگر این نشانگر به رنگ زرد بود، Night Mode فعال است ولی اگر رنگ آن سفید بود یعنی اینکه در دسترس قرار دارد اما به صورت خودکار روشن نشده است.

حالت Night Mode - ترفندهای دوربین iPhone 11

با توجه شرایط نورپردازی محیط و سایر فاکتورها مانند ثبات گوشی یا استفاده از لوازم جانبی مورد نیاز برای عکسبرداری نظیر سه پایه یا مونوپاد، حالت Night Mode به صورت خودکار بهترین زمانی که در آن لحظه نورپردازی انجام می‌شود را انتخاب می‌کند و با واحد زمانی ثانیه‌ها نشان می‌دهد. مدت زمان نورپردازی را همچنین، می‌توان به صورت دستی کم یا زیاد کرد و حتی امکان غیرفعالسازی موقتی حالت عکسبرداری در شب نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که تنظیم مدت زمان نورپردازی به بیشترین مقدار ممکن لزوماً به معنای گرفتن تصاویر باکیفیت‌تر نخواهد بود.

ترفندهای دوربین آیفون ۱۱: سوئیچ شدن میان حالات مختلف فیلمبرداری تنها با یک کلیک

یکی از جدید‌ترین ترفندهای دوربین در خانواده iphone 11 و سیستم عامل iOS 13.2 یا جدیدتر این است که، شما می‌توانید تنها با یک کلیک ساده در اپلیکیشن دوربین، میان حالات مختلف فیلمبرداری، فریم‌ریت‌های با رزولوشن بیشتر و . . . سوئیچ شوید؛ زیرا انتخاب گزینه مدنظر به تنهایی کفایت خواهد کرد. این در حالی است که در ورژن‌های قبلی iOS می‌بایست از تنظیمات دوربین حالت مدنظر فیلمبرداری را انتخاب می‌کردید.

نمایش حالت فیلمبرداری در پایین نمایشگر - ترفندهای دوربین iPhone 11

با این وجود، کسانی که می‌خواهند از دوربین گوشی‌های سری iPhone 11 به صورت حرفه‌ای‌تر استفاده کرده و مدام میان حالات مختلف سوئیچ شوند، باید از اپلیکیشن‌های متفرقه عکسبرداری بهره ببرند. زیرا اپل گزینه‌های موجود در نرم‌افزار دوربین iOS را عمداً کاهش داده تا از پیچیده‌تر شدن آن جلوگیری نماید. به هر ترتیب، برای سوئیچ شدن میان رزولوشن‌ها و فریم‌ریت‌های مختلف، تنها کافی است هنگام فعال بودن حالت فیلمبرداری، روی لبه پایینی یا بالایی نمایشگر ضربه بزنید.

ترفندهای دوربین آیفون ۱۱: حالت پرتره (Portrait) برای همه نوع سوژه‌ها 

یکی دیگر از ترفندهای دوربین حالت پرتره است. در گذشته، گزینه پرتره تنها با دوربین تله فوتو کارایی داشت. در گوشی‌های iPhone 11 و iPhone 11 Pro امکان بهره‌مندی از این ویژگی با لنز زاویه گسترده نیز فراهم شده است. زیرا این سنسور زاویه خاصی را پوشش می‌دهد. شما همچنین می‌توانید افکت زاویه پوشش داده شده را نه تنها روی سوژه‌های انسانی، بلکه روی سوژه‌های غیرانسانی و اشیا نیز امتحان کنید. به علاوه، امکان تنظیم دستی میزان فوکوس نیز وجود دارد ولی برخی اوقات ممکن است با استفاده از گزینه تشخیص خودکار سوژه‌ها، تصاویر باکیفیت‌تری بگیرید.

حالت پرتره- ترفندهای دوربین iPhone 11

 

ترفندهای دوربین آیفون ۱۱: استفاده از اپلیکیشن‌های متفرقه 

خودکار انجام شدن بسیاری از کارها در برنامه دوربین این گوشی، به محدود شدن این برنامه منجر شده است. به طوری که تنها گزینه‌هایی که می‌توان به صورت دستی آنها را فعال کرد، مدت زمان نورپردازی و مقدار فوکوس می‌باشد. در مجموع این اپلیکیشن مخصوص کاربران معمولی است و به درد افراد حرفه‌ای نمی‌خورد.

به همین دلیل، کسانی که ترجیح می‌دهند از گزینه‌های تصویربرداری بیشتری استفاده کنند و به صورت دستی برخی تنظیمات را تغییر دهند، باید از اپلیکیشن‌های عکسبرداری و فیلمبرداری متفرقه بهره ببرند. توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان به دستورات نرم‌افزار سیستمی دوربین iOS دسترسی دارند و این یعنی می‌توانند اپلیکیشن‌های زیادی را مبتنی بر آن بسازند. از جمله این نرم‌افزارها می‌توانیم به FilMiC Pro اشاره کنیم که حتی خودِ اپل نیز در آخرین همایش برگزار شده از آن تعریف کرد. برنامه دیگر هم Spectre نام دارد که اپل آن را بهترین اپلیکیشن سال ۲۰۱۹ سیستم عامل iOS برگزید.

 

در ادامه شما را با بهترین اپلیکیشن‌های عکسبرداری برای سیستم عامل iOS آشنا می‌کنیم:

 • ProCam

ProCam یکی از بهترین نرم‌افزارهای عکسبرداری می‌باشد و به کسانی که می‌خواهند تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهند و یا از گزینه‌های Night Mode و نورپردازی برای طولانی‌مدت بهره ببرند، به شدت پیشنهاد می‌شود.

 

 • Halide

این برنامه یکی از اپلیکیشن‌هایی می‌باشد که تا کنون جوایزی را برنده شده و گزینه‌های عکسبرداری دستی و اتوماتیک را با یکدیگر ترکیب کرده است. نرم‌افزار Halide برای گرفتن تصاویر با فرمت RAW بسیار کاربرد خواهد داشت. علاوه‌بر این، ویژگی‌هایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا افراد بتوانند با بیشترین کیفیت ممکن عکسبرداری کنند.

 

 • Spectre

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار Halide، برنامه Spectre را نیز تولید کرده‌اند ولی این اپلیکیشن بیشتر برای عکسبرداری در زمان‌هایی کاربرد دارد که کاربران می‌خواهند به مدت طولانی روی سوژه زوم کنند. در واقع این نرم‌افزار هم به درد عکسبرداری در شب می‌خورد و هم در روز.

 

 • Lightroom

اپلیکیشن Lightroom شرکت ادوبی (Adobe) اولین و بهترین نرم‌افزار ویرایش تصاویر است ولی برای گرفتن عکس‌های HDR نیز واقعاً کاربردی می‌باشد.

 

 • NightCap

همان‌طور که از نام این برنامه پیداست، NightCap در زمینه عکسبرداری در شب تخصص دارد و امروزه یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای تصویربرداری در شرایط کم نور به شمار می‌رود. به علاوه، امکان گرفتن تصاویر RAW و استفاده از گزینه Astrophotography هم وجود دارد.

 

 • SkyFlow

اگرچه اپلیکیشن اصلی سیستم عامل iOS نیز می‌تواند ویدیوهای تایم‌لپس ذخیره کند ولی SkyFlow امکانات بیشتری داشته و گزینه‌های تنظیمات دستی گسترده‌تری دارد. به علاوه، ویرایشگر ویدیوها نیز درون این برنامه حضور یافته تا ویدیوهای تایم‌لپس ضبط شده را به فیلم‌های معمولی تبدیل کند.

 

 • ProMovie

به کسانی که به فیلمبرداری با گوشی علاقه‌مندند و به دنبال جایگزین برای FilMiC Pro می‌گردند، می‌توانیم ProMovie را پیشنهاد کنیم. تنوع تنظیمات دستی نظیر میزان فوکوس و فرمت‌های باکیفیت‌تر جهت ذخیره فیلم‌ها با استفاده از آنها، از جمله امکانات این برنامه به حساب می‌آیند.

 

 • FilMiC Pro

بسیاری از فیلمبرداران حرفه‌ای استفاده از اپلیکیشن FilMiC Pro را ترجیح می‌دهند. جالب است بدانید که تعدادی از موزیک ویدیوهای خوانندگان مشهور آمریکایی با این نرم‌افزار ضبط شده‌اند.

 

 • FilMiC DoubleTake

DoubleTake نرم‌افزاری مرکب از چندین اپلیکیشن است که به شما اجازه می‌دهد دو ویدیوی Full HD را به صورت همزمان و با دو لنز مجزای پرچمداران فعلی اپل ضبط کنید.

 

 • قاب هوشمند باتری اپل

بر خلاف سایر قاب‌های هوشمند باتری آیفون‌های پیشین، نمونه معرفی شده در سال ۲۰۱۹ مجهز به یک دکمه عکسبرداری می‌باشد که نه تنها وقتی گوشی در حالت اسلیپ قرار دارد باعث فعالسازی دوربین می‌شود بلکه هنگام تصویربرداری و فیلمبرداری نیز بسیار کارآمد خواهد بود.

قاب هوشمند باتری اپل- ترفندهای دوربین iPhone 11

به علاوه، این قاب دوام باتری گوشی‌های سری iPhone 11 را به میزان ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که این قاب به عنوان محافظ بدنه آیفون‌های معرفی شده در سال ۲۰۱۹ هم عمل خواهد کرد بنابراین سه کار را به صورت همزمان انجام خواهد داد.

 

آیا شما ترفندهای دیگری برای استفاده هر چه بهتر از دوربین گوشی‌های سری iPhone 11 می‌دانید؟ آیا نرم‌افزار عکسبرداری یا فیلمبرداری دیگری برای سیستم عامل iOS می‌شناسید؟ نظرات خود را با ما و دیگران در میان بگذارید.

 

منبع: androidpit.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: