چگونه سرعت آیفون یا آی‌پد قدیمی خود را افزایش دهیم؟

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد قدیمی

هر سال شرکت اپل آیفون‌ها و آی‌پدهای جدید و نسخه جدیدی از iOS را به بازار عرضه می‌کند. گرچه به روز ماندن از لحاظ نرم افزاری ایده خوبی است، ولی افراد کمتری می‌توانند از پس خرید هر ساله سخت افزار جدید برآیند. پس افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد قدیمی اهمیت قابل توجهی دارد. اگر آیفون یا آی‌پد شما کهنه شده است، با امتحان کردن این ترفندها می‌توانید تا حدی سرعت عملکرد آنرا بهبود دهید. در ادامه با برتر دیجیتال باشید تا باهم به انواع روشهای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد قدیمی مروری داشته باشیم.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد قدیمی

با وجود اینکه اپل تمام تلاش خود را برای اجرای خوب iOS بر روی آیفون‌ و آی‌پدهای قدیمی‌تر می‌کند، حقیقت غم‌انگیز این است که در نهایت آنها قادر نخواهند بود به عملکرد سریع و بهینه خود ادامه دهند. به علاوه همچنین وقتی برنامه‌ها پیشرفته‌تر می‌شوند، نخواهند توانست به سرعت اجرا شوند. بنابراین، بغیر از سقوط به یک چرخه ارتقاء بی پایان، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ به نظر می‌رسد چند راه‌حل وجود دارد. در این مطلب به آن راه‌حلها خواهیم پرداخت.

گوشی خود را خاموش روشن کنید

این اولین روشی است که به ذهن می‌رسد. آیا تا به حال خاموش و دوباره روشن کردن گوشی یا آی‌پدتان را امتحان کرده‌اید؟ شاید کمی به نظر احمقانه برسد، اما همه ما می‌دانیم که رایجترین روش برای حل مشکلات ساده همین خاموش و روشن کردن دوباره دستگاه است. برای انجام این کار، فقط دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا زمانی که کنترل “Slide to power off” ظاهر شود، دستگاه را خاموش کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | خاموش روشن کردن آیفون یا آی‌پد
خاموش روشن کردن آیفون یا آی‌پد

روش خاموش روشن کردن دستگاه برای حل مشکل شاید بیشتر در حوزه محصولات مایکروسافت مانند ویندوز رایج‌ باشد، ولی این کار می‌تواند برای یک آیفون یا آی‌پد کند نیز کارا باشد. سعی کنید برای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد خود، قبل از هر تغییری در تنظیمات این روش را امتحان کنید.

کاهش سربار گرافیکی با غیرفعال کردن Eye Candy

عملیات گرافیکی شامل مقدار زیادی سربار پردازشی است. درآیفون‌ها و آی‌پدهای جدید همه چیز روان و یکپارچه به نظر می‌رسد، اما در آیفون یا آی‌پد قدیمی، شما ممکن است متوجه برخی کندی‌‌ها و تأخیرها شوید. برای بهبود عملکرد گوشی یا آی‌پدتان تنظیمات را باز کنید، سپس به Accessibility < General بروید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات مربوط به گرافیک
تنظیمات مربوط به گرافیک

در این قسمت دو گروه تنظیمات وجود دارد که شما خواهید توانست هر دو را تنظیم کنید: افزایش کنتراست و کاهش حرکت.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات کنتراست و حرکت
تنظیمات کنتراست و حرکت

ابتدا روی افزایش کنتراست بزنید تا باز شود و سپس گزینه‌ی کاهش شفافیت را فعال کنید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات کاهش شفافیت
تنظیمات کاهش شفافیت

این تنظیمات حالت شیشه وار و شفاف بودن را که در عناصر رابط کاربری خاصی نظیر مرکز کنترل مشاهده می‌کنید، حذف خواهد کرد. شما به جای دیدن سایه ای از آیکون‌ها در زیر، زمینه خاکستری و مات خواهید دید. این عمل نیاز به قدرت کمی از گوشی شما برای پردازش نیاز دارد و بنابراین حذف تنظیمات آن باید کمی گوشی را سریعتر کند.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات شفافیت
تنظیمات شفافیت

مورد دیگری که می‌تواند مؤثر باشد کاهش حرکت است. این تنظیم باعث می‌شود که بسیاری از انیمیشن‌های غیر ضروری مانند اثر حالت Parallax effect در صفحه اصلی حذف شوند.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات کاهش حرکت
تنظیمات کاهش حرکت

این تنظیمات اثر قابل توجهی روی سرعت بخشیدن به آیفون یا آی‌پد شما خواهد کرد، اما واضح است که روشهای دیگری نیز برای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد شما وجود دارد.

حذف برنامه ها و آزاد کردن فضا

اگر حافظه‌ی ذخیره‌سازی آیفون یا آی‌پد شما به قدری پر شده است که فضای آزاد تقریباً نزدیک به صفر است، حذف برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید ممکن است به بهبود عملکرد کمک کند. همچنین، برخی از برنامه‌ها فرایندهای پس زمینه را که منابع گرانبهایی هستند اشغال می‌کنند، یعنی کار خاصی را بدون اینکه برنامه را اجرا کرده باشید در پشت زمینه انجام می‌دهند. بنابراین حذف برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید می‌تواند برای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد خیلی مفید باشد. برای حذف یرنامه‌های اضافی تنظیمات عمومی را باز کرده و روی Storage & iCloud Usage کلیک کنید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات مدیریت حافظه
تنظیمات مدیریت حافظه

در بخش Storage، روی Manage Storage بزنید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات مدیریت ذخیره‌سازی
تنظیمات مدیریت ذخیره‌سازی

حالا که در صفحه Storage هستید، تمام برنامه‌های نصب شده‌ی و فضایی که اشغال کرده‌اند را به ترتیب نزولی می‌بینید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | لیست برنامه‌های نصب شده
لیست برنامه‌های نصب شده

اگر برنامه‌ای را استفاده نمی‌کنید برای حذف آن کافی است روی برنامه بزنید و گزینه “Delete App” را انتخاب کنید تا برنامه حذف شود. شما همچنین می‌توانید این کار را از صفحه اصلی انجام دهید، با این تفاوت که اینجا به شما این امکان را می‌دهد که مقدار فضای آزاد شده پس از حذف هر برنامه را هم ببینید که خوب است. برای بهبود کارایی و عملکرد گوشی و افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد خود شروع به حذف همه برنامه ها نکنید و فقط تا آنجایی که مقدار قابل توجهی فضا برای برنامه ها و عکسهای جدید داشته باشید کافی است.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | حذف برنامه‌های اضافی
حذف برنامه‌های اضافی

بعضی از برنامه‌ها مانند برنامه پادکست، گزینه‌ای برای تمیز کردن اطلاعات موجود در داخل برنامه را به شما می‌دهند، اما این مسئله برای همه صادق نیست. پس همچنین برای آزادسازی فضای بیشتر، قسمتهایی از پادکست‌ها و یا ویدئوها را که استفاده نمی‌کنید را نیز پاک کنید.

بروزرسانی های پشت زمینه برنامه ها را ببندید

بروز رسانی برنامه در پس زمینه یک راه مطمئن برای استفاده از منابع گرانبها بر روی گوشی شما است. خوشبختانه شما می‌توانید آنها را غیرفعال کنید، هر چند این بدین معنی است که باید برنامه ها را باز کنید تا اطلاعیه یا هر چیز جدیدی را ببینید و برنامه‌ها در پس زمینه به‌روزرسانی نخواهند شد.

برای انجام این کار به Settings و سپس به General < Background App Refresh بروید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات به روز رسانی
تنظیمات به روز رسانی

شما دو گزینه پیش رو برای انتخاب دارید: یا می‌توانید به کل به روز رسانی پشت زمینه را غیر فعال کنید و یا این کار را برای تک تک برنامه ها به صورت مجزا انجام دهید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات کلی یا تکی به روز رسانی
تنظیمات کلی یا تکی به روز رسانی

مثلا می‌توانید در ابتدا برنامه‌های خاصی را غیرفعال کنید تا ببینید که چگونه بر عملکرد تاثیر می‌گذارد. اگر دیدید این کار کمکی نمی‌کند، برگردید و کلا بروز رسانی پشت زمینه را برای همه برنامه ها غیر فعال کنید. همچنین این تنظیمات احتمالاً عمر باتری شما را نیز بیشتر خواهد کرد، بنابراین قطعاً این کار مزایای خوبی خواهد داشت.

پاک کردن پیام‌هایتان

اگرچه بعید به نظر می‌رسد اما بسیاری از کاربران معتقدند که ذخیره سازی صدها یا هزاران پیام متنی باعث می‌شود که سرعت برنامه‌ی پیام رسان (Messages app) کاهش یافته و در نتیجه سرعت کل گوشی کاهش یابد. بنابراین اگر احساس می‌کنید برنامه‌ی پیامرسان گوشی شروع به لنگیدن . گند شدن کرده، هر از گاهی پاکسازی آن می‎تواند کار عاقلانه‌ای برای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد شما باشد.

برای حذف پیام‌های تکی، می‌توانید روی پیام انگشت خود را به سمت چپ بکشید تا دکمه حذف نمایان شود.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | حذف پیام تکی
حذف پیام تکی

یا برای حذف چندین پیام یکجا بر دکمه «Edit» در گوشه صفحه زده و پیامهایی را که می‌خواهید پاک کنید را انتخاب کنید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | حذف پیام چندتایی
حذف پیام چندتایی

همچنین شما می‌توانید مدت زمان نگه‌داری پیام‌های خود را محدود کنید و پیام‌های مطعلق به بیش از یک بازه‌ی زمانی خاص را حذف کنید. به قسمت Settings رفته و در پایین صفحه گزینه Messages را پیدا کنید و سپس در گزینه Keep Messages تاریخچه‌ی نگهداری پیام‌های خود را برای یکسال یا ۳۰ روز محدود کنید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیم مدت زمان نگه داشتن پیامها
تنظیم مدت زمان نگه داشتن پیامها

 

از برنامه‌های داخلی اپل استفاده کنید

برنامه‌های شخص ثالث اغلب قابلیت‌های بیشتری را نسبت به برنامه های داخلی اپل ارائه می‌دهند، اما آنها ممکن است برای اجراشدن نیاز به منابع بیشتری داشته باشند. منابعی که در آیفون یا آی‌پد قدیمی‌تر ممکن است وجود نداشته باشد.

اگر احساس می‌کنید که برنامه های شخص ثالث گوشی یا آی‌پد شما کند هستند، سعی کنید از یکی از برنامه‌های داخلی اپل به جای آنها استفاده کنید (به عنوان مثال، سعی کنید به جای گوگل کروم از Safari استفاده کنید). از آنجایی که این برنامه‌ها خیلی زیاد به روز رسانی دریافت نمی‌کنند و این نکته که اپل خیلی دقت می‌کند که برنامه‌هایش در دستگاه‌های قدیمی هم به خوبی اجرا شود، این برنامه‌ها ممکن است نسبت به برنامه‌های شخص ثالث که مرتبا به روز رسانی های جدید دریافت می‌کنند، عملکرد بهتری داشته باشند.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | برنامه‌های داخلی اپل
برنامه‌های داخلی اپل

مراقب به روز رسانی‌های iOS باشید

ممکن است شما فکر کنید که به روز رسانی به آخرین نسخه iOS کارایی را بهبود می‌بخشد، اما همیشه اینطور نیست. در واقع گاهی اوقات بهتر است برای حفظ سرعت آیفون یا آی‌پد خود، به روز رسانی انجام نشود، به ویژه در آیفون یا آی‌پدهای قدیمی‌تر. تجربه نشان داده است که بسیاری از به روز رسانی‌های نهایی اپل برای یک آیفون یا آی‌پد قدیمی (به عنوان مثال، iOS 5 در نسل اول آی‌پد) آنرا در حد لاک پشت آهسته می‌کند. چراکه سخت افزار قدیمی به اندازه کافی قدرتمند نیست تا آخرین و بزرگترین نسخه را اجرا کند، اما اپل به هر حال به روز رسانی را منتشر می‌کند.

در واقع این مورد همیشه اتفاق نمی‌افتد (برخی از به روز رسانی‌های iOS واقعاً عملکرد را افزایش می‌دهند)، اما زمانی که آیفون یا آی‌پدهای قدیمی‌تان هشدار می‌دهد که در انتظار به روز رسانی جدید iOS است، باید مراقب باشید که آن را بلافاصله به روز رسانی نکنید. چند هفته منتظر بمانید و سپس در وب جستجو کنید تا ببینید کاربران دیگر در مورد عملکرد این آپدیت چه گزارش کرده‌اند. شما نمی‌توانید  iOS گوشی‌تان را به نسخه قبل برگردانید و زمانی که به بار بروزرسانی را انجام دادید در آن نسخه می‌مانید. بنابراین بهتر است صبر کنید و ببینید که به روزرسانی برای دیگران چگونه کار می‌کند و سپس تصمیم بگیرید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | به روزرسانی iOS
به روزرسانی iOS

اگر همه‌ی راهکارهایی که امتحان کردید با شکست مواجه شد، این راهکار را امتحان کنید

اگر هیچ یک از راه حل‌های فوق کار ساز نبود، ممکن است مشکل جدی‌تری، مانند خرابی اطلاعات باعث کاهش سرعت آیفون یا آی‌پد شما شود. گاهی اوقات بهتر است برای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد، همه چیز پاکسازی شده و از ابتدا شروع کرد. یعنی بازنشانی (Reset) آیفون یا آی‌پدتان. برای انجام این کار General Settings را باز کنید و به Reset بروید.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات بازنشانی
تنظیمات Reset

در ابتدا می‌توانید فقط تمام تنظیمات را بازنشانی کنید که داده‌های زیادی را مانند شبکه‌های Wi-Fi ذخیره شده، اطلاعات اثر انگشت، مجوزهای برنامه‌ها و غیره حذف خواهند شد. اما اگر این کار اثری نداشت، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مهم شما پشتیبان‌گیری شده‌اند، سپس Erase All Content and Settings که به معنی پاک کردن تمام محتوا و تنظیمات است را انتخاب کنید. در این روش همه اطلاعات از بین رفته و همانند یک گوشی نو بایتسی همه چیز را از ابتدا تنظیم کنید. ولی در نهایت خواهید دید که چقدر روی افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد شما و عملکرد آن اثر خوبی داشته است.

افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد | تنظیمات پاک کردن تمام محتوا و تنظیمات
تنظیمات پاک کردن تمام محتوا و تنظیمات

نه! بستن برنامه‌های باز هیچ کمکی به افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد نمی‌کند!

به نظر می‌رسد یک باور عمومی اشتباه در این زمینه وجود دارد: بر خلاف باور عمومی “پاکسازی رم” و بستن برنامه‌های باز برای تسریع کارکرد، متاسفانه بایستی بگوییم این کار خیلی مؤثر نیست (هرچند این عمل می‌تواند به رفع گیرکردن یک برنامه کمک کند). در واقع این کار باعث می‌شود دفعات بعدی که می‌خواهید برنامه‌ای را باز کنید همه برنامه‌های شما از ابتدا شروع شوند و به جای سریعتر کردن گوشی زمان باز شدن برنامه‌ها را طولانی‌تر و منابع بیشتری را از گوشی مصرف شود. پس اینکار برای افزایش سرعت آیفون یا آی‌پد اثر بخش نیست.

در پایان امیدواریم که این راهنمایی‌ها برای شما مفید بوده باشد و با اعمال این ترفندها عملکرد آیفون یا آی‌پد شما کمی بهبود بیابد. بدیهی است که دستگاه‌های قدیمی به اندازه‌ی آخرین ورژن آیفون یا آی‌پد موجود در بازار سریع نخواهند شد. اما حداقل تا یک سال دیگر یا زمانی که شما مجبور به ارتقائشان باشید، به شما کمک خواهند کرد.

نظر شما همراهان عزیز برتر دیجیتال در مورد مطالب فوق چیست؟ آیا تا به حال یکی از این راهکارها را برای بهبود سرعت گوشی خود امتحان کرده‌اید؟ آیا اثر بخش بوده است؟ تجربیات و نظرات خود را در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

منبع: howtogeek

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: