نکاتی مهم که باید قبل از تعمیر گوشی به آن ها توجه کنید

نکات مهم که باید قبل از تعمیر گوشی به آن ها توجه کنید

اگر فکر می‌کنید ارسال تلفن‌ همراه اندرویدی خود برای تعمیر به مراکز تعمیرات رسمی به این معنی است که اطلاعات گوشی شما ایمن خواهد بود، باید در طرز فکر خود تجدید نظر کنید. البته این مسئله به معنا توهین به تعمیرکاران گوشی نیست اما ممکن است در مراکز تعمیر موبایل هنوز هم انسان‌های کنجکاوی وجود داشته باشد که وسوسه شوند و به محتویات دستگاه شما نگاه کنند.

اطلاعات گوشی شما در حین تعمیر ایمن نیستند

بسیاری از ما تصور می‌کنیم که وقتی دستگاهی را به مرکز تعمیرات می‌فرستیم، اطلاعات و داده‌های دستگاه ما ایمن هستند. اما یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ از دانشگاه کرنل با عنوان بدون حریم خصوصی در صنعت تعمیرات الکترونیک (No Privacy in the Electronics Repair Industry) نشان می‌دهد که اینطور نیست. در این مطالعه، محققان شانزده لپ‌تاپ ویندوزی را با داده‌های ساختگی به تعمیر فرستادند که در اصل مخفیانه نحوه تعامل تکنسین‌ها با دستگاه‌ها را ثبت می‌کرد.

از ۱۶ لپ‌تاپ، اطلاعات شخصی ۶ لپ‌تاپ توسط تکنسین بررسی شده بود. از اطلاعات یکی دیگر از لپ‌تاپ‌ها توسط تکنسین در یک حافظه خارجی نامعلوم، نسخه بک‌آپ تهیه شده بود!

بنابراین، بدون در نظر گرفتن شرکتی که تعمیرات را انجام می‌دهد، هر بار که دستگاه اندرویدی خود را برای تعمیر ارسال می‌کنید، ایمن سازی دستگاه الزامی است. به هرحال انسان کنجکاو است، پس بهتر است که مراقبت کنید.

شما هرگز اجازه نمی‌دهید که یک غریبه تصاویر، ویدئوها و اطلاعات مالی شما را بررسی کند. پس چرا به تکنسین‌های تعمیر این فرصت را بدهید؟ قبل از اینکه گوشی اندرویدی خود را برای تعمیر بفرستید آن را قفل کنید و از هرگونه غافلگیری سرقت اطلاعات ناخواسته و مخرب خودداری کنید.

خوشبختانه، قفل کردن تلفن اندرویدی شما قبل از ارسال آن برای تعمیر به شکلی ساده، ممکن است. پس بیایید این کار را انجام دهیم! ابتدا بیایید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم.

از اطلاعات گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

سیستم عامل اندروید راه حل‌های مختلفی برای پشتیبان گیری دارد، مانند پشتیبان گیری تیتانیوم (Titanium Backup) برای کاربران دارای دستگاه روت شده!

اما اگر می‌خواهید بدون هیچ پیش نیازی از اطلاعات خود پشتیبان‌گیری کنید، بهترین گزینه استفاده از Google One برای بک‌آپ گیری از تلفنتان است.

هر حساب Google شامل ۱۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان است، بنابراین بسته به مقدار داده‌ای که برای پشتیبان‌گیری نیاز دارید (و چه مقدار فضایی که در حال حاضر در سایر سرویس‌های Google استفاده می‌کنید)، ممکن است لازم باشد که حجم حساب گوگل خود را به طرحی با فضای اضافی بیشتر، ارتقا دهید.

برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- اگر از قبل برنامه Google One را ندارید، آن را نصب کنید.

۲- برنامه را باز کنید و روی Storage ضربه بزنید.

۳- نماد چرخ دنده را در کنار Device backup انتخاب کنید.

۴- روی Manage backup ضربه بزنید تا محتوایی که پشتیبان‌گیری می‌شود مشخص شود.

۵- بعد گزینه Back up now را انتخاب کنید.

پشتیبان گیری از اطلاعات گوشی با برنامه Google One

Google از بیشتر داده‌های ضروری شما، مانند تنظیمات دستگاه، عکس‌ها و ویدیوها (تا زمانی که آنها را در Google Photos مدیریت کنید)، و حتی پیام‌های متنی و گزارش تماس‌ها، نسخه پشتیبان تهیه می‌کند.

اگر داده‌های حیاتی در برنامه‌های جداگانه دارید که نمی‌خواهید آن‌ها را از دست بدهید، باید از ویژگی پشتیبان‌گیری پیشرفته هر برنامه (مثلا پشتیبان‌گیر مخصوص پیامرسان واتس‌اپ) برای پشتیبان‌گیری از داده‌های خود استفاده کنید و پس از رفع مشکل گوشی، آن‌ها را بازیابی کنید.

آیا دستگاه سامسونگ دارید؟ از حالت Maintenance Mode برای تعمیر گوشی استفاده کنید

اگر گوشی سامسونگ شما نیاز به تعمیر دارد، قبل از ارسال آن برای تعمیر، حالت تعمیر و نگهداری (Maintenance Mode) گوشی را فعال کنید. با این کار گوشی سامسونگ شما طوری به نظر می‌رسد که گویی به تنظیمات کارخانه بازنشانی شده است.

با این روش می‌توانید بدون هیچ نگرانی گوشی خود را برای تعمیر ارسال کنید. مهمتر از همه، اطلاعات شما برای تکنسین‌هایی که روی دستگاه شما کار می‌کنند غیرقابل دسترسی است.

نمایه eSIM خود را حذف کنید یا سیم کارت را بردارید

برای جلوگیری از تهدید تعویض سیم کارت، باید تمام آثار نمایه سیم کارت خود را حذف کنید. برای حذف نمایه eSIM از دستگاه خود مراحل زیر را دنبال کنید:

پی نوشت: گوشی‌هایی که در ایران استفاده می‌شود، اکثرا چیزی به نام نمایه eSIM ندارند و از سیمکارت فیزیکی استفاده می‌کنند.

۱- برنامه تنظیمات یا Settings گوشی را باز کنید.

۲- مسیر شبکه و اینترنت> سیم کارت یا Network & internet> SIMs دنبال کنید.

۳- گزینه حذف سیم کارت یا Delete SIM را انتخاب کنید.

برای سیم کارت‌های فیزیکی، به سادگی کارت را از گوشی خود خارج کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- گوشی را خاموش کنید.

۲- انتهای یک گیره کاغذ کوچک یا سوزن را در سوراخ کوچک کنار سینی سیم کارت کنار گوشی قرار دهید.

۳- پس از بیرون آمدن سینی سیم کارت، آن را بیرون بکشید.

۴- سیم کارت را بردارید، سپس سینی را دوباره داخل دستگاه قرار دهید.

کارت SD را جدا کرده و خارج کنید

ابتدا کارت SD را به صورت نرم‌افزاری از دستگاه جدا کنید. برای اکثر دستگاه‌ها، می‌توانید این کار را با رفتن به مسیر Settings> Storage> Unmount SD card> OK انجام دهید. سپس، کارت SD فیزیکی را از شیار کارت SD دستگاه خود خارج کنید.

گوشی خود را برای تعمیر به حالت کارخانه بازنشانی کنید (در صورت امکان)

در صورت امکان برای ایمنی بیشتر بایستی دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. اگرچه فرآیند بازنشانی کارخانه‌ای گوشی اندرویدی شما از مدلی به مدل دیگر متفاوت است، اما این روند چیزی شبیه به این است:

۱- برنامه تنظیمات یا Settings را باز کنید.

۲- گزینه‌های Reset را انتخاب کنید.

۳- روی پاک کردن همه داده‌ها (بازنشانی به تنظیمات کارخانه) یا Erase all data (factory reset) ضربه بزنید.

بازگردانی اطلاعات گوشی به حالت کارخانه برای تعمیر گوشی

گوشی اندرویدی شما به تنظیمات کارخانه بازنشانی می‌شود، درست مانند زمانی که آن را خریداری کردید، بنابراین مطمئن شوید که ابتدا از اطلاعات خود به درستی نسخه پشتیبان تهیه کرده اید. اما اگر گوشی شما آنقدر آسیب دیده باشد که نتوانید دستگاه را به طور کامل از طریق نرم‌افزار به حالت کارخانه بازنشانی کنید، چه کار بایستی انجام دهید؟ شما هنوز چند گزینه دارید.

بازنشانی کارخانه‌ای گوشی شکسته یا آسیب دیده

در ادامه مقاله نکاتی مهم قبل از تعمیر گوشی، به بازنشانی کارخانه‌ای گوشی شکسته یا آسیب دیده می‌پردازیم.

بیش از یک راه برای بازنشانی کارخانه‌ای یک گوشی اندرویدی وجود دارد که از نظر دسترسی آسیب دیده و غیرقابل استفاده است. ساده‌ترین راه‌حل این گونه گوشی‌ها، بازنشانی کارخانه‌ای گوشی از راه دور با برنامه Find My Device Google است. البته، شما می‌توانید از طریق هر مرورگر وب نیز به Find My Device دسترسی داشته باشید. برای بازنشانی کارخانه از راه دور از طریق Find My Device مراحل زیر را انجام دهید:

۱- Find My Device را در یک مرورگر وب باز کنید.

۲- نماد تلفن خود را در بالای صفحه انتخاب کنید.

۳- گزینه ERASE DEVICE را انتخاب کنید.

بازنشانی کارخانه‌ای گوشی شکسته یا آسیب دیده با Find My Device Google

۴- آیین نامه سلب مسئولیت را در مورد اینکه پس از پاک‌کردن اطلاعات دستگاهتان چه اتفاقی برای داده‌هایتان می‌افتد را بخوانید.

۵- دوباره روی ERASE DEVICE ضربه بزنید تا اطلاعات دستگاه از راه دور پاک شود.

ریست فکتوری گوشی دارای مشکلات نرم‌افزاری و سیستم عامل

recovery mode برای ریست فکتوری اندروید

همچنین، می‌توانید دستگاه خود را اگر صفحه نمایش آن کار می‌کند، از طریق حالت بازیابی (recovery mode) به حالت کارخانه بازنشانی کنید. دسترسی به حالت بازیابی ممکن است بسته به تلفن اندرویدی که استفاده می‌کنید متفاوت باشد. اما معمولاً به طریق زیر است:

۱- گوشی را خاموش کنید.

۲- دکمه‌های روشن/خاموش و کاهش صدا (یا در برخی موارد دکمه افزایش صدا) را به طور همزمان نگه دارید تا یک منو ظاهر شود.

۳- دکمه‌های میزان صدا را فشار دهید تا در منوی ظاهر شده حرکت کنید تا زمانی که حالت بازیابی را پیدا کنید، سپس دکمه پاور را فشار دهید.

در این مرحله، تلفن مجدداً راه اندازی می‌شود، سپس صفحه‌ای ظاهر می شود که پیام No command را نمایش می‌دهد. برخی از تلفن‌ها به طور خودکار حالت بازیابی را بارگیری می‌کنند. بعضی دیگر گوشی‌ها ممکن است از شما بخواهند که دکمه‌های روشن/خاموش و افزایش صدا را به طور همزمان نگه دارید تا حالت بازیابی بارگیری شود.

هنگامی که در حالت بازیابی قرار گرفتید، یک بار دیگر از دکمه های ولوم برای پیمایش در منو استفاده کنید. سپس:

۱- گزینه Wipe data/factory reset را انتخاب کنید و دکمه پاور را فشار دهید.

۲- برای ریست کردن گوشی و ورود مجدد به حالت بازیابی، گزینه Yes را هایلایت کرده و گزینه Yes را انتخاب کنید.

۳- اکنون سیستم راه‌اندازی مجدد را انتخاب کنید، سپس دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا گوشی مانند همیشه بوت شود.

۴- اکنون تلفن Android شما به حالت کارخانه بازنشانی شده است.

منبع: makeuseof.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: