چگونه می‌توان از حالت سینماتیک سری آیفون ۱۳ استفاده کرد؟

حالت سینماتیک سری آیفون ۱۳

معمولاً خیلی سریع می‌توان فهمید که یک ویدیو با گوشی هوشمند ضبط شده است یا یک دوربین واقعی. تفاوت اصلی در فوکوس انتخابی است. این مشخصه به فیلمبردار اجازه می‌دهد که پیش‌زمینه و پس‌زمینه را شناور ساخته و به معنی واقعی کلمه روی سوژه مورد نظر تمرکز کند. شما می‌توانید با استفاده از آیفون ۱۳ و حالت سینماتیک این گوشی، ویدیوهایی با افکت بوکه ضبط کنید. در این مطلب از برتر دیجیتال، ما به شما یاد می‌دهیم که در گوشی‌های سری آیفون ۱۳ ویدیوهایی زیبا با عمق میدان بالا ضبط و ویرایش کنید.

حالت سینماتیک چگونه کار می‌کند؟

در گذشته برای رسیدن به افکت بوکه (Bokeh) نرم، نیاز به دوربین‌های سیستمی یا فیلمبرداری حرفه‌ای بود، اما امروزه می‌توان با استفاده از نرم‌افزار موجود در گوشی‌های هوشمند مدرن نیز به چنین حالتی دست یافت. بله، برخی گوشی‌های اندرویدی، سال‌هاست که قادر به ضبط ویدیوهایی با افکت بوکه بوده‌اند؛ اما چنین کاری اصلاً به سادگی، راحتی و تمیزی حالت سینماتیک سری آیفون ۱۳ نیست.

شگفتی اصلی در آیفون ۱۳ ثبت یک نقشه‌ عمق (Depth Map) همراه با ویدیوهاست که به شما امکان می‌دهد حتی پس از اتمام ضبط ویدئو، عمق میدان را تغییر دهید. ویدیوهای خام (Raw) ضبط شده توسط یک گوشی هوشمند، پس‌زمینه و پیش‌زمینه واضحی دارند، اما اگر خود آیفون یا کاربر در ویدیو فوکوس کند، حالت سینماتیک نواحی جلویی و پشتی سوژه را صاف و متمایز می‌سازد.

از آنجایی که آیفون، ویدیوها را به صورت خام یا Raw ذخیره می‌کند، نقشه عمق و نقطه فوکوس تعریف‌شده از یکدیگر متمایز هستند. بنابراین، شما می‌توانید فوکوس ویدیو را نه تنها در خود آیفون ۱۳ بلکه در دستگاه‌های دیگر نیز به راحتی ویرایش کنید.

در حال حاضر، حالت سینماتیک در دوربین‌های زاویه گسترده (Wide Angle) و تله‌فوتو در قسمت پشتی و همچنین دوربین سلفی در دسترس قرار دارد. آیفون‌هایی که از حالت سینماتیک پشتیبانی می‌کنند، عبارتند از نسخه استاندارد آیفون ۱۳، آیفون ۱۳مینی، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس.

مشاهده و خرید گوشی آیفون ۱۳

 

نحوه ضبط ویدیو در حالت سینماتیک

حالت سینماتیک در آیفون‌های جدید به شکلی واضح در اپلیکیشن Camera بین حالت‌های Video و Slow Motion جای گرفته است. برای فعال‌سازی تنها کافی‌ست روی آن ضربه بزنید و با کلیک روی دکمه ضبط، فیلمبرداری مدنظر آغاز می‌شود. به صورت پیش‌فرض، اپلیکیشن Camera در حین ضبط ویدیو، همه چهره‌های شناسایی شده و حیوانات را برجسته می‌سازد. در حالی که ضبط ویدیو در حال اجراست، حالت سینماتیک آیفون ۱۳، فعال‌ترین فرد را مشخص و فوکوس را بر اساس آن تنظیم می‌کند. با این وجود، شما می‌توانید با ضربه زدن روی صفحه نمایش، فوکوس را به صورت دستی تغییر دهید.

شما می‌توانید در ویدیوی زیر نحوه تغییر فوکوس به صورت خودکار را مشاهده کنید. زمانی که شخصی در پیش‌زمینه ویدیو در حال صحبت مقابل دوربین است، فوکوس روی او تنظیم می‌شود. در غیر این صورت، حالت سینماتیک فوکوس را روی شخص دیگر نگه می‌دارد تا زمانی که با ضربه زدن روی نمایشگر، آن را به صورت دستی تغییر دهیم،

 

به این ترتبیب، «فوکوس دستی» نه تنها روی افراد بلکه روی اشیاء نیز کار می‌کند. حالت سینماتیک آیفون ۱۳، آن‌ها را شناسایی و فوکوس را روی آن‌ها نگه می‌دارد. شما می‌توانید با یک ضربه طولانی‌تر «فوکوس خودکار مجازی» را در یک فاصله مشخص قفل کنید. برای مثال، شما می‌توانید بدون توجه به آنچه در پس‌زمینه تصویر اتفاق می‌افتد روی یک شخص یا شیء فوکوس کنید.

حالت سینماتیک در گوشی‌های آیفون سری ۱۳
انگشت خود را روی نقطه‌ای از نمایشگر برای مدتی طولانی نگه دارید تا AF Lock در حالت سینماتیک فعال شود. در این حالت، حتی اگر شخص دوم صحبت کند، فوکوس روی شخص مورد نظر ثابت می‌ماند.

 

تنظیمات مختلف حالت سینماتیک سری آیفون ۱۳

  • آیکون «f» منحنی در بالا سمت چپ، نشان‌دهنده نسبت کانونی است. هرچه این رقم کوچکتر باشد، افکت بوکه قوی‌تر خواهد بود. در آیفون ۱۳، «0» قوی‌ترین پس‌زمینه مات (Blur) و «f16» نیز کمترین آن را ارائه می‌دهد.
  • با آیکون فلش در پایین سمت راست، می‌توانید LED ویدیو را روی «همیشه خاموش / Always Off» یا «خودکار / Automatic» تنظیم کنید. با تنظیم روی گزینه دوم، آیفون قبل از ضبط ویدیو شما را از روشن یا خاموش بودن LED مطلع می‌سازد.
  • فلش کوچک «<»، دو تنظیم یاد شده در بالا را به سمت راست نمایشگر منتقل می‌کند و همچنین آیکون «±» را برای تصحیح میزان نوردهی در هنگام فیلمبرداری به صورت سینماتیک نشان می‌دهد.
  • شما می‌توانید با ضربه زدن روی گزینه «1x» بین لنزهای زاویه گسترده و تله‌فوتو در گوشی‌های آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس سوییچ کنید. در حال حاضر، دوربین اولترا واید از حالت سینماتیک پشتیبانی نمی‌کند.

لازم به ذکر است که رزولوشن در Cinematic Mode به کیفیت Full HD با وضوح تصویر ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰ و نرخ فریم ۳۰ بر ثانیه محدود شده است. هرچند این حالت از ویژگی Dolby Vision HDR پشتیبانی می‌کند.

مشاهده و خرید گوشی آیفون ۱۳ پرو مکس

 

حالت سینمایی آیفون ۱۳: ویرایش ویدیوها

تغییر و تنظیم فوکوس حتی پس از ضبط ویدیو، بزرگترین مزیت گوشی‌های آیفون سری ۱۳ نسبت به رقبا محسوب می‌شود. به این ترتیب، شما می‌توانید در طول ضبط ویدیو، فوکوس را بین سوژه‌های مورد نظر خود تغییر دهید. خوشبختانه، امکان تغییر فوکوس پس از ضبط ویدیو نه‌تنها در گوشی‌های سری آیفون ۱۳، بلکه در دستگاه‌های دیگر اپل نیز وجود دارد که عبارتند از:

  • گوشی‌های آیفون از iPhone XR و iPhone XS به بعد
  • تبلت‌های iPad Pro 12.9 inch: نسل سوم به بعد
  • iPad Pro 11 inch: همه مدل‌ها
  • دستگاه‌های iPad Air: نسل سوم به بالا
  • iPad mini: نسل پنجم و بعد از آن

اپل پیش از این اعلام کرد که این ویژگی به‌ زودی برای دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل مک این شرکت نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. در صورتی که این بروزرسانی عرضه شود، شما را مطلع خواهیم ساخت.

 

ویرایش ویدیوها در حالت سینماتیک در iOS

ویرایش ویدیوها در iOS به همان سادگی‌ست که فکرش را می‌کنید. کافی‌ست ویدیو را در اپلیکیشن Photos باز کرده و روی گزینه «ویرایش/ Edit» ضربه بزنید. سپس شاهد ویدیو در قالب یک جدول زمانی (Timeline) با تصاویر کوچک در قسمت پایینی نمایشگر خواهید بود. چیزی که جدیداً به این بخش اضافه شده، یک جدول زمانی اضافی است. این جدول زمانی نشان می‌دهد که حالت سینماتیک چه زمانی به صورت خودکار و دستی فوکوس را تغییر داده است. شما می‌توانید از این بخش، فوکوس جدیدی را اضافه یا تغییرات موجود را بسته به انتخاب خود حذف کنید. نحوه انجام این کار در ویدیوی زیر توضیح داده شده است:

 

نکته مهم: اگر می‌خواهید ویدیوهای خود را با دستگاه دیگری ویرایش کنید، ابتدا باید آن‌ها را از طریق iCloud Photos یا AirDrop به دستگاه مورد نظر خود انتقال دهید. در غیر این صورت، اطلاعات عمق میدان که آیفون در حالت سینماتیک ذخیره کرده از دست می‌رود.

مشاهده و خرید گوشی آیفون ۱۳ پرو

سخن پایانی

فیلمبرداران آماتور در دهه‌های ۹۰ و ۲۰۰۰ همچنان در حال ساخت آداپتورهای DoF برای ضبط ویدیوهایی با افکت بوکه بودند. سپس در دهه ۲۰۱۰، دوربین‌های DSLR و DSLM فیلمبرداری با عمقِ میدان (Depth of Filed) را دموکراتیزه کردند. اکنون نوبت گوشی‌های هوشمند است که این انقلاب را پشت سر بگذارند. شرکت چینی هواوی از زمان عرضه سری Mate 20 در این زمینه پیش‌رو بوده است. در حالی که سامسونگ، این گزینه را در سری Galaxy S20 ارائه کرد.

می‌توان پیش‌بینی کرد که حالت سینماتیک در سری آیفون ۱۳ موجب می‌شود تا در هفته‌های آتی شاهد ویدیوهای بیشتری در فیس‌بوک، اینستاگرام و تیک‌تاک باشیم که بیشتر آن‌ها دارای عمق میدان هستند. چنین ویدیوهای خلاقانه تنها از طرف فیلمبرداران حرفه‌ای نیست بلکه ممکن است یکی از دوستان و اعضای خانواده خود شما چنین ویدیوهایی را منتشر کنند. شما چه فکر می‌کنید؟

در پایان، نظر شما درباره حالت سینماتیک (Cinematic Mode) گوشی‌های سری آیفون ۱۳ چیست؟ آیا از این قابلیت استفاده می‌کنید؟ آیا حالت سینماتیک در گوشی‌های آیفون به بلوغ خود رسیده یا همچنان جای کار دارد؟ لطفاً نظر و دیدگاه خود را از بخش نظرات با ما و دیگر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

منبع : Nextpit

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

1 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

صالح خواجه - تاریخ: ۱۴۰۱٫۱۰٫۰۳ ساعت: ۲۲:۳۹

با سلام. لطفا به من بگین آیا ویدئوهای سینماتیک قابل انتقال به ویندوز لپ تاپ هستن؟ ممنون می‌شم.

شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: