۱۰ نکته مفیدی که استفاده از آیفون را برای سالمندان آسان‌تر می‌کند

۱۰ نکته مفیدی که استفاده از آیفون را برای سالمندان آسان‌تر می‌کند

سهولت استفاده از آیفون، آن را به یک انتخاب عالی برای افراد مُسن تبدیل می‌کند. اگر شما از نحوه عملکرد آیفون راضی نیستید، راه‌های زیادی برای استفاده آسان از آن برای سالمندان وجود دارد. در این مطلب از برتر دیجیتال 10 نکته مفید آیفون برای سالمندان را بررسی می‌کنیم که موجب می‌شود تا این گوشی هوشمند برای این افراد دسترس‌پذیری بهتری داشته باشد.

۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان

ما در اینجا به بررسی برخی از این ویژگی‌ها و نکات می‌پردازیم، شما می‌توانید با به کارگیری این نکات، استفاده از پلتفرم iOS را برای افراد سالمند آسان‌تر کنید:

۱- قابلیت Display Zoom را فعال کنید

معمولاً بینایی افراد با افزایش سن کاهش می‌یابد. برای مقابله با این مشکل، شما می‌توانید قابلیت Display Zoom را فعال کنید که موجب افزایش اندازه متن و سایر عناصر در سیستم عامل iOS می‌شود.

برای فعال‌سازی این قابلیت، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بخش «Setting» را باز کنید و گزینه «Display & Brightness» را انتخاب کنید.
 • زیر سربرگ «Display Zoom» قسمت «View» را لمس کنید.
 • گزینه «Zoomed» را انتخاب کنید. در این بخش، چند پیش‌نمایش ساده نشان داده می‌شود تا بتوانید تفاوت‌های اعمال شده را درک کنید.
 • برای تائید انتخاب خود روی «Set» ضربه بزنید، سپس درخواست ریستارت آیفون و اعمال تغییرات را بپذیرید.

۲- اندازه متن را افزایش دهید

در حالیکه Display Zoom همه‌چیز را روی صفحه نمایش بزرگتر می‌کند، افزایش اندازه متن می‌تواند خوانایی کلی متون را بهبود بخشد. برای تنظیم اندازه متن، به این صورت عمل کنید:

 • به بخش Setting > Accessibility > Display & Text Size (زیر عنوان Vision) مراجعه کنید.
 • «Larger Text» را انتخاب کنید.
 • برای انتخاب اندازه متن مدنظر خود، از اسلایدر موجود استفاده کنید.
 • اگر بزرگترین گزینه موجود کافی نیست، اسلایدر «Larger Accessibility Sizes» را از قسمت بالا فعال کنید تا سطوح بزرگتر در دسترس قرار گیرد.

۳- ویژگی Speak Selection را فعال کنید

قابلیت Speak Selection یکی از ۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان است. آیفون می‌تواند با فعال کردن این ویژگی، هر متنی را که انتخاب می‌کنید با صدای بلند بخواند. این قابلیت برای مواقعی که متن روی صفحه خوانا نیست و یا شما می‌خواهید به جای نگاه کردن به صفحه، فقط گوش دهید، کاملاً مفید است.

برای فعال کردن آن:

 • بخش Setting > Accessibility را باز کنید.
 • در بخش زیرین «Vision»، روی «Spoken Content» ضربه بزنید.
 • سپس Speech Selection را فعال کنید. از این پس وقتی متنی را از گوشی خود انتخاب کنید، گزینه «Speak» را برای خواندن آن متن با صدای بلند مشاهده خواهید کرد.
 • اگر انتخاب بخشی از متن برای شما کاری مشکل است، می‌توانید قابلیت Speak Screen را نیز فعال کنید. در این صورت با کشیدن دو انگشت خود از بالا به پایین صفحه، همه چیز روی صفحه خوانده می‌شود.
 • برای تغییر صدا، گزینه «Voices» را انتخاب کنید تا بتوانید صدا را تغییر دهید. همچنین با انتخاب «Highlight Content»، متن در حال خواندن هایلایت می‌شود.
 • اگر نیاز باشد، می‌توانید با اسلایدر، میزان صدا یا Speaking Rate را نیز تنظیم کنید.

۴- صدای زنگ را افزایش دهید و چراغ‌های هشدار LED را فعال کنید

اگر شما گوشی آیفون را برای یک فرد سالمند با مشکل شنوایی تهیه می‌کنید، منطقی‌ست که صدای زنگ را افزایش دهید تا تماس‌های دریافتی و دیگر هشدارها را از دست ندهد. به بخش Setting > Sounds & Haptics مراجعه کنید و نوار لغزنده (اسلایدر) Ringer and Alerts را تغییر دهید تا به میزان صدای دلخواه خود برسید. شما می‌توانید اسلایدر Change with Buttons را غیرفعال کنید؛ با خاموش کردن آن، دکمه‌های فیزیکی فقط صدای محتوای چندرسانه‌ای نظیر موسیقی و بازی موبایل را تغییر می‌دهد.

همچنین شما می‌توانید با کمک این قابلیت از ۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان، گزینه‌های Vibrate on Ring و Vibrate on Silent را نیز فعال کنید تا احتمال از دست دادن تماس‌ها کاهش یابد. مطمئن شوید که آهنگ زنگ انتخاب شده، واضح و متمایز است.

در نهایت، برای نشانه تماس و هشدار به صورت بصری، ویژگی LED Flash for Alerts را روشن کنید. در این صورت، فلاش دوربین در زمان دریافت هشدار به صورت چشمک‌زن روشن می‌شود. برای انجام این کار، به بخش Settings > Accessibility > Audio /Visual (زیر سربرگ Hearing) بروید. اسلایدر LED Flash for Alerts را فعال کنید؛ شما می‌توانید مشخص کنید که وقتی گوشی روی حالت سایلنت است یا خیر نشان داده شود.

۵- قابلیت Find My را در آیفون برای سالمندان فعال کنید

اگرچه ویژگی Find My در مواقع سرقت گوشی برای ردیابی دستگاه مفید است، اما اگر گوشی خود را جایی در خانه گم کرده باشید نیز به درد می‌خورد. چراکه در این حالت، حتی اگر دستگاه به حالت سایلنت باشد، باز هم زنگ می‌خورد. زمانی که گوشی آیفون را برای نخستین بار راه‌اندازی می‌کنید، قابلیت Find My را نیز فعال کنید. در ادامه نحوه صحیح فعال‌سازی این قابلیت را شرح می‌دهیم:

 • در بخش Setting، اسم خود را در قسمت بالا لمس کنید.
 • Find My را انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید که Find My iPhone روشن است. شما می‌توانید در قسمت Find My iPhone امکان Send Last Location را نیز فعال کنید. در این حالت با خالی شدن باتری دستگاه، موقعیت مکانی گوشی به اپل ارسال می‌شود.

۶- مخاطبان مورد علاقه خود را با قابلیت Favorite Contacts پیکربندی کنید

لیست Favorites آیفون به شما کمک می‌کند تا بتوانید مخاطبانی را که زیاد با آن‌ها در ارتباط هستید، تنها با چند ضربه در دسترس نگه دارید. این مورد کمک می‌کند تا استفاده از آیفون برای سالمندان راحت‌تر شود، زیرا شما با این کار، آن‌ها را از پیمایش در فهرست مخاطبان نجات می‌دهید. برای افزودن مخاطبین مهم به فهرست Favorites در آیفون به این صورت عمل کنید:

 • اپلیکیشن Phone را باز کنید.
 • گزینه Favorites را از نوار پایین انتخاب کنید.
 • آیکون Plus را از گوشه بالا سمت چپ لمس کنید تا فهرست مخاطبانتان نشان داده شود.
 • یکی از مخاطبان را برای افزودن به فهرست Favorites اضافه شود، سپس نوع ورودی برای آن‌ها را انتخاب کنید. شما باید روش ارتباطی که بیشتر با آن شخص برقرار می‌کنید (نظیر تماس، پیام‌رسانی و غیره) را انتخاب کنید.
 • این فرآیند را برای هر یک از مخاطبان موردعلاقه خود تکرار کنید. اگر می‌خواهید مخاطبی را از فهرست Favorites خود حذف کنید، گزینه Edit از بخش بالا سمت راست را انتخاب کنید.

۷- شناسه پزشکی را در آیفون برای سالمندان راه‌اندازی کنید

در داخل اپلیکیشن Health آیفون، شناسه پزشکی یا Medical ID وجود دارد که شبیه یک برچسب تشخیص پزشکی دیجیتال است. این مورد به امدادگران کمک می‌کند تا بتوانند از شرایط سلامتی، داروهای مصرف روزانه و موارد مشابه مطلع شوند. این قابلیت از ۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان به خصوص در مواقعی که صاحب دستگاه بیهوش است یا قادر به برقراری تماس نیست، بسیار مفید است.

شما می‌توانید Medical ID را روی آیفون با باز نمودن اپلیکیشن Health تنظیم کنید. روی تصویر پروفایل در بخش بالا سمت راست کلیک کرده و Medical ID > Edit را انتخاب کنید. مطمئن شوید که Show When Locked فعال است. این قابلیت، اطلاعات شما را در مواقع اضطراری در اختیار دیگران قرار می‌دهد. گذشته از اطلاعات پزشکی، بهتر است برخی مخاطبان اضطراری را نیز اضافه کنید. با این کار در مواقع استفاده از  Emergency SOS آیفون به این افراد اطلاع داده می‌شود.

۸- Emergency SOS را پیکربندی کنید

این ویژگی از ۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان در صورت بروز مشکل به سرویس‌ها و مخاطبان اضطراری اطلاع می‌دهد. اگرچه این ویژگی برای همه کاربران آیفون مهم است، اما همانطور که می‌دانید برای افراد مسن اهمیت بیشتری دارد. در گوشی‌های iPhone 8 و به بالا، دکمه Side را فشار داده و نگه دارید و یکی از دکمه‌های فیزیکی صدا را برای چند ثانیه فشار دهید تا این عملکرد فعال شود. اگر iPhone 7 و قدیمی‌تر دارید، خیلی سریع دکمه‌های Side یا Top را پنج بار فشار دهید تا ویژگی Emergency SOS فعال گردد.

زمانی که اسلایدر Emergency SOS نشان داده شد، آن را بکشید (یا دکمه‌ها را در آیفون ۸ و به بالا همچنان نگه دارید). گوشی با شماره اضطراری مستقر در منطقه شما تماس می‌گیرد، سپس با مخاطبان اضطراری حاضر در موقعیت مکانی شما تماس برقرار می‌کند. نمی‌توان ویژگی Emergency SOS را غیرفعال کرد اما نحوه پیکربندی آن به شرح زیر است:

 • به قسمت Setting > Emergency SOS مراجعه کنید.
 • چنانچه می‌خواهید میان‌بر بدون استفاده از اسلایدر با سرویس‌های اضطراری تماس بگیرد، Auto Call را فعال کنید. اگر این قابلیت را فعال کنید، می‌توانید Countdown Sound را تغییر دهید که هنگام تماس یک صدای هشدار پخش کند.
 • در آیفون ۸ و بالاتر، می‌توانید روش Call پنج بار کلیک کردن را با Side Button فعال کنید.
 • مطمئن شوید که Emergency Contacts را به اپلیکیشن Health اضافه کرده‌اید. همه این مخاطبان را در اینجا می‌بینید و می‌توانید با کلیک روی لینک میان‌بر، موارد موجود را ویرایش یا اصلاح کنید.

۹- شماره‌گیری صوتی را برای Siri فعال کنید

دستورات صوتی Siri امکان کاهش تعامل‌های فیزیکی با گوشی را مهیا می‌کند. از این رو، راهی عالی برای ساده‌سازی کار با آیفون برای سالمندان است. فعال کردن شماره‌گیری صوتی در Siri، امکان برقراری تماس در حالت قفل صفحه را فراهم می‌آورد.

در ادامه نحوه فعال کردن Voice Dial را شرح داده‌ایم:

 • به بخش Setting مراجعه کنید.
 • متناسب با مدل گوشی، Face ID & Passcode یا Touch ID & Passcode را انتخاب کنید.
 • رمزعبور فعلی خود را برای ادامه مراحل تأیید کنید.
 • گزینه Voice Dial را از لیست برای روشن کردن آن انتخاب کنید.
 • اکنون می‌توانید حتی در حالت قفل گوشی به Siri بگویید تا با مخاطب مورد نظر شما تماس بگیرد.

به طور کلی، دستیار صوتی Siri یکی از ویژگی‌های عالی آیفون برای سالمندان است؛ زیرا دستورات صوتی بسیار ساده‌تر از کار کردن به صورت فیزیکی با دستگاه و پیمایش در منوهاست.

۱۰- Home Screen را در آیفون برای سالمندان سبک کنید

اگر در حال راه‌اندازی آیفون برای سالمندان هستید، به احتمال زیاد نیازی برای دسترسی به همه اپلیکیشن‌های دستگاه ندارید. بنابراین فکر خوبی‌ست که اپلیکیشن‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، روی Dock قرار دهید. همچنین بهتر است که اپلیکیشن‌های بدون استفاده را نیز از صفحه اصلی دستگاه مخفی کنید.

شما می‌توانید برای مخفی‌سازی اپلیکیشن‌های بدون استفاده از برنامه iPhone App Library استفاده کنید. همچنین می‌توانید از طرح‌های مختلف هوم اسکرین برای شخصی‌سازی و ساده‌سازی هرچه بهتر هوم اسکرین استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

شما می‌توانید با کمک ترفندهای گفته شده، iOS را به پلتفرمی آسان‌تر برای استفاده افراد مسن تبدیل کنید. اگرچه نیازهای هر شخصی متفاوت است، اما این ۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان مفید خواهد بود. به جهت دسترسی‌های بیشتر و راحت‌تر، بررسی منوی Accessibility در iOS فراموش نکنید. این منو دارای ویژگی‌های متنوعی است که استفاده از آیفون را برای افرادی که دچار مشکلات بینایی، شنوایی و حرکتی هستند، آسان‌تر می‌کند.

نظر شما در خصوص این ۱۰ نکته مفید آیفون برای سالمندان چیست؟ آیا این نکات برای فرد مسن نزدیک شما کاربردی هستند؟ شما می‌توانید نظر خود را در این باره از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما و کابران دیگر به اشتراک بگذارید.

منبع : Make Use Of

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: