گوشی اندرویدی شما کد QR را اسکن نمی‌کند؟ ۸ راه‌حل برای رفع این مشکل

حل مشکل اسکن کد QR در گوشی‌های اندرویدی

ویژگی اسکن کدهای QR معمولاً در دستگاه‌های اندرویدی بدون مشکل کار می‌کند. با این حال اگر این قابلیت برای شما به درستی کار نمی‌کند، در جدیدترین مطلب از بخش «آموزش و ترفندها» از وبلاگ برتر دیجیتال، ۸ روش برای حل مشکل اسکن کد QR آورده شده است. پس تا انتها با برتر دیجیتال همراه باشید.

روش‌های حل مشکل اسکن کد QR در دستگاه‌های اندرویدی

کدهای QR به ما کمک می‌کنند تا خیلی سریع، راحت و آسان به اطلاعات دسترسی داشته باشیم. در بیشتر گوشی‌هایِ مدرنِ اندرویدی، کافی‌ست برنامه دوربین را باز کرده و آن را روی کد QR قرار دهید. تقریباً بلافاصله پس از آن به صفحه وب مربوطه هدایت می‌شوید.

با این وجود، این احتمال وجود دارد که گوشی اندرویدی شما برای اسکن و خواندن کدهای QR مشکل داشته باشد. از این رو تا انتها با ما همراه باشید تا به راه‌حل‌های رفع این مشکل نگاهی بیندازیم.

۱- کد QR را بررسی کنید

اگر کد QR واضح و درست باشد، به احتمال زیاد مشکلی برای اسکن آن نخواهید داشت. با این حال، اسکن یک کد محو، چروکیده یا تار شاید دشوار باشد. در صورتی که با چنین کدهایی روبرو هستید، باید تلاش کنید لک یا خراش روی آن‌ها را پاک کنید. همچنین باید مطمئن شوید که نور کافی وجود داشته باشد. نور کم یا زیاد، با سایه‌هایی که ایجاد می‌کند و روی کدها می‌افتد، باعث می‌شود کد مخدوش شود و فرآیند اسکن توسط دوربین را سخت می‌کند.

۲- چندین کد QR را اسکن کنید

حل مشکل اسکن کد QR - اسکن کد QR از روی جعبه با گوشی هوشمند
اسکن آسان کدهای QR با گوشی‌های هوشمند

در صورتی که کد QR مدنظر شما در وضعیت خوبی قرار دارد اما  دوربین گوشی شما آن را تشخیص نمی‌دهد – سعی کنید تا جایی که می‌توانید به اسکن کدهای QR بیشتری بپردازید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بفهمید آیا کد QR مدنظرتان مشکل دارد یا مشکل از سمت دستگاه شماست. اگر دوربین گوشی شما با موفقیت دیگر کدهای QR را اسکن کرده و می‌خواند، پس به احتمال زیاد مشکل از همان کد QR مدنظر شما خواهد بود.

این احتمال وجود دارد که آن کد خاص منقضی شده باشد. یا توسعه‌دهندگانی که روی جذابیت کدهای QR تمرکز دارند شاید کاربرد را فدای طراحی زیبا کرده باشند. کدهای QR در اصل (و به صورت کلاسیک) با مربع‌های مشکی روی پس‌زمینه سفید ساخته می‌شوند. بیشتر اسکنرها نیز برای شناسایی این چنین کدهایی طراحی شده‌اند. با این حال ممکن است توسعه‌دهندگان برعکس این روند عمل کرده و از مربع‌های روشن روی پس‌زمینه تیره استفاده کرده باشند. یا حتی از دو رنگ مشابه بهره برده باشند که باعث می‌شود کنتراست کافی وجود نداشته باشد.

اگر دوربین گوشی شما نمی‌تواند هیچ یک از کدهای QR را شناسایی کند، پس احتمالاً مشکل از دستگاه شماست نه کد QR. اما نگران نباشید چراکه هنوز راه‌حل‌های دیگری برای رفع این مشکل وجود دارند که می‌توانند به حل مشکل اسکن کد QR کمک کنند.

۳- لنز دوربین دستگاه را تمیز کنید

پاکسازی لنز دوربین گوشی برای حل مشکل اسکن کد QR
لنز دوربین را تمیز کنید تا کدهای QR به آسانی اسکن شوند

یک راه‌حل ساده برای حل مشکل اسکن کد QR، پاک کردن کامل لنز دوربین گوشی/تبلت شماست. همان‌طور که برای دید واضح باید عینک تار و کثیف خود را تمیز کنید، شما باید به طور منظم و کامل، لنز دوربین دستگاه خود را تمیز کنید.

کثیفی، لکه‌ها یا آثار انگشت روی لنز دوربین می‌توانند باعث مختل شدن روند اسکن کد QR توسط دستگاه شما شوند. لنز دوربین گوشی خود را با یک پارچه میکروفیبر یا محلول تمیزکننده لنز، به آرامی تمیز کنید. از استفاده از مواد سخت و تیز که باعث آسیب رساندن به لنز دوربین می‌شوند جداً خودداری کنید.

۴- فوکوس دوربین را تنظیم کنید

چنانچه دوربین دستگاه خود را تمیز کردید، دوباره کد QR مدنظر را اسکن کنید. این بار سعی کنید فوکوس دوربین را تنظیم کنید. گاهی اوقات کمی زمان می‌برد تا دوربین گوشی شما روی یک شیء ایزوله شده فوکوس کند. برای این منظور باید این کار را انجام دهید: دستگاه خود را به کد QR مربوطه نزدیک کنید یا دور ببرید. روی صفحه‌ی حاشیه‌دار که کد QR در آن قرار گرفته ضربه بزنید تا دوربین مجدد روی آن فوکوس کند.

۵- برنامه دوربین گوشی خود را بررسی کنید

در این مرحله باید دوربین گوشی/تبلت خود را چک کنید. ابتدا مطمئن شوید که اسکنر کد QR درون برنامه دوربین (Camera) فعال و قابل استفاده است. کافی‌ست روی آیکون تنظیمات کلیک کنید و مطمئن شوید که کلید QR Code روشن است.

برنامه دوربین می‌تواند کدهای QR را شناسایی کند

با این حال، یک دوربین معیوب برای اسکن کدهای QR مشکل دارد. اگر مدام تصویر فریز می‌شود، وضوح ضعیفی دارد یا کرش می‌شود، دوربین با خواندن کد QR مشکل خواهد داشت. بستن سایر اپلیکیشن‌های در حال اجرا، راه‌اندازی مجدد گوشی یا دوباره باز کردن برنامه دوربین می‌تواند گره‌گشا باشد.

اگر همچنان با حل مشکل اسکن کد QR مشکل دارید، احتمالاً مشکل نرم افزاری باشد و بهتر است گوشی اندرویدی خود را بروز کنید. چنانچه شک دارید که دوربین دستگاه شما آسیب دیده یا شاید مشکل سخت افزاری باشد، بهتر است به یک مرکز خدمات و تعمیر گوشی مراجعه کنید.

بیشتر گوشی‌های هوشمند مدرن از یک اسکنر کد QR بهره می‌برند که با برنامه دوربین یکپارچه شده و از طریق آن قابل استفاده است. با این حال، شاید برنامه دوربین گوشی‌های قدیمی به تنهایی قادر نباشد که کدهای QR را بخواند.

۶- از برنامه Google Lens استفاده کنید

برای امتحان این روش از حل مشکل اسکن کد QR، برنامه Google را اجرا کرده و روی آیکون دوربین در قسمت جستجوی گوگل ضربه بزنید. پس از آن، دوربین Google Lens روی صفحه ظاهر می‌شود که باید لنز دوربین دستگاه خود را به سمت کد QR بگیرید. با انجام این کار باید کد QR مربوطه شناسایی شود و لینکی را نشان دهد که می‌توانید برای دسترسی به صفحه وب مربوط به کد QR روی آن کلیک کنید.

برنامه Google Lens و قابلیت‌های متعدد آن

شما همچنین می‌توانید برنامه اختصاصی Google Lens را از فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید. اگر این برنامه هم مشکل شما را برطرف نکرد، برنامه‌های بارکدخوان و اسکن کدهای QR متعددی در فروشگاه گوگل پلی یا بازار و… وجود دارد که می‌توانید هر کدام را که خواستید امتحان کنید. با فرض اینکه مشکل سخت افزاری نداشته باشید، بالاخره یکی از این برنامه‌ها به کار شما خواهند آمد.

دانلود برنامه Google Lens از فروشگاه گوگل پلی

دانلود برنامه از گوگل پلی

۷- مجوزهای برنامه را بررسی کنید

بیشتر کاربران از مجوزهای برنامه اندروید و تاثیر آن‌ها روی گوشی/تبلت خود آگاه نیستند. برای اینکه برنامه‌های اسکن کد QR به درستی کار کنند، به مجوزهای خاصی به خصوص دسترسی به دوربین دستگاه احتیاج دارند. از این رو، مطمئن شوید برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید مجوزهای لازم را داشته باشد.

برای بررسی و دادن این دسترسی‌ها به قسمت تنظیمات دستگاه اندرویدی خود بروید. صفحه را به پایین بکشید تا به قسمت Apps یا Application Manager (به مدل دستگاه شما بستگی دارد) برسید. برنامه اسکن کد QR که از آن استفاده می‌کنید را پیدا کنید. روی قسمت Permissions ضربه بزنید و مطمئن شوید که تمام مجوزهای موردنیاز، به خصوص دسترسی به دوربین دستگاه، روشن باشند.

۸- فضای ذخیره‌سازی دستگاه خود را بررسی کنید

دلایل زیادی وجود دارد که یک برنامه به درستی در دستگاه اندرویدی شما کار نکند. به طور مثال، برخی از برنامه‌ها تا زمانی که مقدار مشخصی فضای ذخیره‌سازی آزاد وجود نداشته باشد، به درستی کار نمی‌کنند. برای این منظور، حذف برخی از برنامه‌ها یا حذف فایل‌های غیر قابل استفاده را در نظر بگیرید. همچنین شاید لازم باشد حافظه پنهان یا Cache دستگاه اندرویدی خود را پاک‌سازی کنید. برای درک بهتر این مورد، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «حذف حافظه پنهان» و «پاک کردن اطلاعات برنامه»؛ چطور و چه زمانی باید این کار را انجام داد؟ را مطالعه کنید.

و در نهایت می‌توانید یک مرحله ساده ولی اغلب توجه نشده را امتحان کنید – راه‌اندازی مجدد (Restart) گوشی یا تبلت. راه‌اندازی مجدد یک دستگاه، تمام فرآیندهای پس‌زمینه را می‌بندد و سیستم را تازه می‌کند. این راه‌حل به شکل شگفت‌انگیزی برای بسیاری از مشکلات اندروید موثر است و می‌تواند آخرین راه‌حل برای حل مشکل اسکن کد QR باشد.

حل مشکل اسکن کد QR در دستگاه‌های اندرویدی

کدهای QR به ابزاری جدایی‌ناپذیر در عصر دیجیتال امروزه تبدیل شده‌اند و همه دستگاه‌ها باید بتوانند آن‌ها را به درستی اسکن کنند. اگر تمام مراحل بالا را امتحان کردید و هنوز هم با اسکن کدهای QR مشکل دارید، بهتر است از یک مرکز تعمیرات تخصصی گوشی کمک بگیرید.

آیا راه‌حل‌های حل مشکل اسکن کد QR که در بالا آمده به رفع مشکل شما در خواندن کدهای QR کمک کرد؟ در صورتی که راه‌حل دیگری برای این مشکل دارید، خوشحال می‌شویم که تجربیات خود را از بخش نظرات همین مطلب با ما و سایر کاربران برتر دیجیتال نیز به اشتراک بگذارید.

منبع : Make Use Of

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: