بیت کوین (Bitcoin) ارز نیست، یک سرمایه گذاری (ناامن) است!

بیت کوین

اگر سازندگان بیت کوین می‌خواستند که بیت کوین مانند ارز عمل کند، مطمئناً تصمیمات عجیب و غریبی می‌گرفتند. بیت کوین به دلایلی که به طراحی آن مربوط است، به عنوان یک ارز به خوبی عمل نمی‌کند. بیت کوین نوعی سرمایه‌گذاری است که فکر مردم را مشغول کرده است… ولی در نهایت این امر قماربازی است تا یک سرمایه‌گذاری پایدار. در ادامه در مورد ویژگی‌های منفی بیت کوین و نکاتی که افراد سرمایه‌گذار باید به آن توجه کنند توضیحاتی خواهیم داد. با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

ارزش بیت کوین بیش از حد ناپایدار است

بیت کوین | ارزش بیت کوین

معمولاً ارزش ارز به جای نوسان شدید باید به طور منطقی پایدار باشد. اما ارزش بیت کوین شدیداً نوسانی و ناپایدار است. یعنی افزایش یا کاهش ۲۵ درصدی در ارزش بیت کوین آن هم در در عرض فقط چند روز خیلی غیر عادی نیست! در حالی که ارزش بیت کوین با سرعت زیاد بالا می‌رود، این موضوع بیشتر به نگرانی تبدیل شده است.

به عنوان مثال: بنا به آمار گزارش شده توسط سایت خبری Coindesk، در تاریخ‌های بین ۶ دسامبر تا ۷ دسامبر که قیمت بیت کوین کمتر از ۱۲۷۷۰ دلار بود در مدت زمان کمتر از ۲۴ ساعت به ۱۶۵۸۳ دلار رسید. در این زمینه یافتن مثال‌های بیشتر آسان است. مثال دیگر اینکه در مدت چهار روز یعنی روزهای ۸ تا ۱۲ نوامبر قیمت بیت کوین از ۷۴۵۸ دلار به ۵۸۵۷ دلار کاهش یافت. در طی سه روز از ۳ تا ۶ دسامبر قیمت بیت کوین از ۱۱۱۸۰ دلار به ۱۲۱۶۸ دلار افزایش یافت. این نوسانات بزرگ در قیمت، پیش بینی ارزش آنچه که شما برای یک محصول یا خدمات دریافت می‌کنید را غیر ممکن می‌سازد. و برای بازرگانان قیمت‌گذاری محصولاتشات فوق‌العاده دشوار می‌شود. در واقع این موضوع یکی از دلایلی است که Valve شرکت معروف تولیدی بازی‌های رایانه ای از تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۷، پذیرفتن بیت کوین را به عنوان ارز در پلتفرم Steam متوقف کرد.

در مقایسه با عدم ثبات قیمت در بیت کوین، شاخص مصرف کننده ایالات متحده (CPI)، مقدار تورم را طی دهه گذشته به طور متوسط کمتر از ۲٫۵٪ در سال گزارش کرده است.

بیت کوین به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری وحشتناک است! رابرت شیلر، استاد اقتصاد در دانشگاه ییل (Yale) که برای تحقیق خود در زمینه حباب‌ها جایزه نوبل گرفته است، گفت: بیت کوین بهترین مثال از حباب است. در مقایسه با سایر سرمایه‌گذاری‌ها بیت کوین بیشتر شبیه یک طرح سریع ثروتمند شدن است تا یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت و پایدار. جاها و روشهای دیگری هم هست که مکان خوبی برای سرمایه‌گذاری پایدار پول شماست. نه دارایی غیر قابل پیش بینی و ناپایداری مانند بیت کوین .

هزینه‌ هر تراکنش‌ بسیار زیاد است

بیت کوین | ارزش بیت کوینبیت کوین | مصرف انرژی بیت کوین

هزینه‌های تراکنش‌ها در بیت کوین بسیار زیاد است و مانند قیمت خود بیت کوین می‌توانند هر لحظه تغییر کنند. و برای اینکه تراکنش شما در زمان معقولی پردازش شود باید هزینه بیشتری کرد. یعنی باید پاداش بیشتری به ماینر ها برای ثبت کردن پرداخت شما در blockchain پرداخت کنید. blockchain یک دایرکتوری دیجیتال است که در آن تراکنش های ساخته شده در بیت کوین، از لحاظ تاریخی و عمومی ثبت می‌شود.

با توجه به گزارش Valve، اخیراً میانگین هزینه‌ی پرداختی برای ثبت یک تراکنش به ۲۰ دلار افزایش یافته است. این هزینه هم نیز به شدت تغییر می‌کند. این مقدار، سهم بزرگی از هر تراکنش است و این بدان معنی است که بیت کوین یک ارز وحشتناک برای خریدهای روزمره می‌باشد. اگر مجبور باشید برای هر تراکنشی که از کارت اعتباری انجام می‌دهید ۱۳ دلار پرداخت کنید، باز هم از کارت اعتباری استفاده می‌کنید؟ حتی برای یک قهوه ۳ دلاری؟!

همانطور که هر روز بیت کوین‌های کمتر و کمتری برای استخراج باقی می‌ماند، هزینه تراکنشها نیز برای انجام محاسبات پیچیده ای که توسط ماینر ها برای حفظ ادامه‌ی روند سیستم صرف کنند افزایش خواهد یافت. بنابراین هزینه‌های تراکنش طوری طراحی شده‌اند تا در طول زمان بالاتر و بالاتر روند.

معاملات خیلی زمانبر هستند

بیت کوین | تراکنشهای زمانبر

تراکنش‌های بیت کوین فقط گران نیستند، بلکه زمان بیشتری نیز میطلبند. این ویژگی یک تصادف نیست، بلکه بازهم بخشی از طراحی بیت کوین است. دریافت شش تأییدیه از سراسر شبکه که استاندارد مقبول همه برای تائید یک تراکنش است، می‌تواند تا یک ساعت یا به طور بالقوه بیشتر نیز طول بکشد.

اگر مردم قبل از دریافت کالا یا خدمات خود مجبور باشند یک ساعت پس از شروع پرداخت برای تأیید صبر کنند، میزان تجارت و معاملات تقریباً نصف می‌شد. همانطور که می‌دانید مردم اغلب در صف فروشگاه ها حتی برای معطلی چند ثانیه ای برای پردازش تراکنش کارت‌های اعتباری کلی شاکی می‌شوند!

شما به به سختی می‌توانید آن را در جایی خرج کنید

بیت کوین | قابل مصرف نیست

علی رغم همه‌ی جهش‌های بیت کوین و افزایش ارزش آن، در واقع شما نمی‌توانید بیت کوین را در بسیاری از جاها خرج کنید. و بعضی از معدود بازرگانان مانند سرویس Steam در Valve که بیت کوین را قبول می‌کردند، از پشتیبانی از بیت کوین دست کشیدند. همه این جهش‌ها فقط باعث می‌شود بیت کوین به عنوان یک ارز غیر قابل استفاده تلقی شود.

پیدا کردن لیستی از جاهایی که شما می‌توانید بیت کوین را در دنیای واقعی خرج کنید سخت است. سایت Spend Bitcoins ادعا می‌کند که لیست بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ بازرگانانی که بیت کوین را قبول می‌کنند وجود دارد! از بین حدود ۶۲۰ هزار و ۹۰۷ رستوران که در ایالات متحده آمریکا وجود دارد رستوران‌های بیت کوین فقط ۸۵ رستوران را شامل می‌شوند (طبق نقشه بالا).

احتمال این که بتوانید بیت کوین را خرج کنید تا چیزی را که می‌خواهید را خریداری نمائید بسیار کم است. ویژگی‌هایی مانند بی ثباتی، هزینه‌های بالا و زمان تراکنش طولانی همه باعث می‌شوند بازرگانان از بیت کوین دوری کنند. بیشتر مردم به خاطر خرج کردن آن نیست که می‌خواهند در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. بلکه به خاطر دریافت دلار بیشتر در ازای آنچه که پرداخت کرده اند این مار را انجام می‌دهند.

هر تراکنش به میزان زیادی برق مصرف می‌کند

بیت کوین | نیازمند الکتریسیته بیشتر

تراکنش‌های بیت کوین برق زیادی را مصرف می‌کنند. در حال حاضر هر یک تراکنش بیت کوین، بیشتر از کل انرژی که یک خانه معمولی در آمریکا برای یک هفته نیاز دارد انرژی مصرف می‌کند! یک لحظه در این مورد فکر کنید.

سیستم اثبات کار (proof-of-work) بیت کوین که نیازمند صرف‌کردن مقدار زیادی منابع محاسباتی توسط ماینرها برای تأیید تراکنش‌ها دارد، رفته رفته سخت‌تر هم می‌شود. این شبکه برای ایجاد یک بلوک معتبر هر ۱۰ دقیقه یا بیشتر طراحی شده است. هر چقدر توان محاسباتی بیشتری در شبکه صرف می‌شود، شبکه مقدار بیشتری را نیاز خواهد داشت. این موضوع به این معناست که مصرف برق بیت کوین پیوسته افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب فشار زیادی را بر مصرف انرژی جهان وارد خواهد کرد.

طبق آمار Digigonomist (شاخص مصرف انرژی بیت کوین) کارت اعتباری Visa، حدود ۸۲٫۳ میلیارد تراکنش را در سال ۲۰۱۶ پردازش کرده است. این تراکنش‌ها برقی به اندازه برق کافی برای ۵۰٫۰۰۰ خانواده آمریکایی در یک سال را استفاده کرده است. در حالیکه شبکه بیت کوین اصلا رفمی حتی نزدیک به آن تعداد از تراکنش‌ها را پردازش نکرده، اما برق کافی برای استفاده‌ی بیش از ۲٫۹ میلیون خانواده آمریکایی را مصرف کرده است. بنابراین شبکه بیت کوین بیشتر از ۵۹ برابر برق شبکه کارت اعتباری Visa را آن هم برای بخشی از تعداد تراکنشهای شبکه کارت اعتباری Visa استفاده کرده است.

اریک هولتاوس در Grist (مجله آنلاین آمریکایی) با کار بر روی آمار و ارقام، پیش بینی در خصوص مصرف انرژی بیت کوین در آینده با نرخ رشد فعلی انجام داده است:

تا ژوئیه ۲۰۱۹، شبکه بیت کوین نیاز به برق بیشتری نسبت به کل ایالات متحده خواهد داشت. تا فوریه ۲۰۲۰، بیشتر از برق مصرفی تمام دنیا در حال حاضر برق مصرف خواهد کرد.

با هزینه‌های انرژی در این حد زیاد، بیت کوین نه تنها قادر به بازی کردن نقش ارز در استفاده‌ی گسترده نیست. بلکه جهان برای کار با بیت کوین انرژی الکتریسیته‌ی کافی ندارد!

 

مبادلات بیت کوین اغلب با کلاهبرداری همراه است و قوانین به درستی تنظیم نشده‌اند

بیت کوین در حال حاضر مانند اسب افسار گسیخته است. این امر برخی افراد را به آن جذب می‌کند، این ویژگی بیت کوین باعث ایجاد هدف بزرگی برای هکرها و سوء استفاده کنندگان است. بیت کوین گزینه‌ی مناسب برای کسانی که می‌خواهند ثبات مالی داشته باشند نیست.

در سال ۲۰۱۴ مرکز Mt. Gox که بزرگترین مرکز مبادله‌کننده بیت کوین در جهان است، توسط هکرها به سرقت رفت. در این سرقت ۸۵۰٫۰۰۰ بیت کوین از دست رفته است. در سال ۲۰۱۴ این مقدار ۴۵۰ میلیون دلار ارزش داشت در حالیکه اکنون ارزش آن بیش از ۸ میلیارد دلار است. اقدامات قانونی در حال پیگیریست، اما مشتریان مرکز Mt. Gox هنوز یک سنت از پول خود را دریافت نکرده‌اند.

این فقط یک حس بی معنی و پوچی است که شما احساس کنید این مؤسسات مالی توسط مقررات مالی کنترل می‌شوند. بیمه‌ی مؤسسات مالی دارای امنیت مناسب هستند و از مشتریان خود کلاهبرداری نمی‌کنند. در بیت کوین اگر شما با مشکلی مواجه شدید، همانطور که با یک بانک یا سایر مؤسسات مالی نظارتی مواجه می‌شوید نیست و جایی برای شکایت ندارید. در نتیجه تعداد زیادی کلاهبرداری، طرح‌های هرمی و سایر موارد تقلب در اطراف بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شبیه بیت کوین وجود دارد.

سایت اخبار تکنولوژی Ars Technica در سال‌های اخیر تعدادی از مهمترین هک‌ها و تقلب ها بیت کوین را تحلیل و بررسی کرده است. از هک‌های عظیم و کلاهبرداری‌های بنگاهی تا خدمات کیف پول بیت کوین که به طور اسرارآمیز پس از “هک شدن” با تمام بیت کوین مشتریان خود ناپدید شد. SEC  (کمیسیون مبادلات و امنیت ایالات متحده) با انجام برخی اقدامات، کلاهبرداری پیشنهاد سکه‌های اولیه (ICO) را متوقف کرد. این روش روشی نیست که ارز پایدار و ثابت با آن کار می‌کند. حتی روشی نیست که سرمایه‌گذاری امن و پایدار نیز بتواند با آن کار ‌کند.

نتیجه گیری

اینجا نقطه‌ی تصمیم گیری است: اگر شما در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است که تمام پول خود را از دست بدهید. شما ممکن است بیت کوین‌های خود را در کلاهبرداری، بدون هیچ‌گونه حمایت از طرف مؤسساتی که آنرا پایه‌گذاری کرده‌اند، از دست بدهید. یا اگر خوش شانس باشید، ممکن است هنگامی که ارزش بیت کوین بدون هشدار به شدت کاهش پیدا کند، فقط نیمی از پول خود را از دست دهید.

شاید این مشکلات روزی تغییر کنند و حل شوند. اما اگر در نظر دارید در حال حاضر با بیت کوین مشغول به کار شوید و برای خود اشتغال زائی کنید، با توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه شد توصیه می‌کنیم که این کار را انجام ندهید.

نظر شما در خصوص بیت کوین و سایر پولهای مشابه چیست؟

منبع :‌howtogeek.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: