مقایسه Galaxy S23 FE با Xiaomi 13T

مقایسه Galaxy S23 FE با Xiaomi 13T

مقایسه Galaxy S23 FE با Xiaomi 13T

اگر قصد خرید گوشی داشته باشید و بودجه شما کمی بیشتر از بازه قیمتی میان‌رده باشد گزینه‌هایی مانند S23 FE و شیائومی ۱۳ تی پیش روی شما قرار می‌گیرد، گوشی‌هایی که پرچمدار نیستند اما ژن‌های پرچمدار را به ارث برده‌اند و می‌توانند گزینه‌هایی بسیار خوب برای خرید باشند. در ادامه این مطلب به مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T خواهیم پرداخت تا مشخص شود کدام مدل ارزش خرید بالاتری دارد و بین سامسونگ و شیائومی کدام برند بهتر عمل کرده است.

خرید گلکسی S23 FE

طراحی و کیفیت ساخت

این بخش را با شیائومی ۱۳ تی آغاز می‌کنیم، گوشی که از نظر طراحی دقیقا مانند شیائومی ۱۳ تی پرو است و شباهت‌های زیادی هم با شیائومی ۱۳ پرو دارد. این گوشی در دو رنگ سبز و مشکی دارای قاب پشتی شیشه‌ای و در رنگ آبی دارای قاب پشتی چرمی است. سازنده چینی از طراحی کاملا تخت برای قاب پشتی استفاده نکرده و کناره‌ها حالت خمیده دارند تا ارگونومی بهبود پیدا کند.

قاب پشتی شیائومی ۱۳ تی
قاب پشتی شیائومی ۱۳ تی

بالا سمت چپ قاب پشتی، فریم مشکی رنگ دوربین‌ها با شکل مربعی دیده می‌شود که در رنگ‌های مختلف نیز همین حالت را دارد.این فریم دوربین در کناره‌ها با انحنای ملایمی به قاب پشتی متصل می‌شود. با توجه به طراحی‌های سال ۲۰۲۳ ترجیح می‌دادیم که دیگر دوربین این‌چنینی و یکپارچه را شاهد نباشیم ولی شیائومی ترجیح می‌دهد که از این شکل و شمایل پیروی کند.

شرکت سامسونگ در زمینه طراحی سیاست متفاوتی را پیش گرفته و قاب پشتی S23 FE طراحی مینیمال‌تری دارد. قاب پشتی این کهکشانی هم از شیشه ساخته شده و پوشش براق دارد. دوربین‌های این محصول بدون داشتن فریم به روی قاب پشتی به صورت زیر هم دیده می‌شوند و گوشی‌هایی مثل A54 یا S23 را در ذهن یادآوری می‌کنند.

طراحی قاب پشتی S23 FE
طراحی قاب پشتی S23 FE

طراحی گلکسی S23 FE برعکس گوشی رقیب کاملا تخت است و لبه قاب پشتی بدون داشتن هیچ انحنایی به فریم کناری متصل می‌شود. فریم کناری این مدل آلومینیومی است و پوشش مات هم دارد ولی طراحی آن تخت نیست و به خوبی در دست قرار می‌گیرد. در طرف راست دکمه‌های ولوم و پاور دیده می‌شود و در بالا میکروفون دوم و خشاب سیم کارت قرار گرفته است. فریم پایین نیز میزبان میکروفون اصلی، اسپیکر اصلی و درگاه تایپ سی است.

فریم بالایی شیائومی ۱۳ تی و گلکسی S23 FE
در تصویر تخت بودن S23 FE و انحنا داشتن شیائومی ۱۳ تی کاملا مشهود است

فریم شیائومی ۱۳ تی اما برعکس رقیب از جنس پلاستیک است و در سمت راست دکمه‌های ولوم و پاور را شامل می‌شود. در بالا میکروفون دوم، اینفرارد و اسپیکر دوم به چشم می‌آید و در پایین اسپیکر اصلی، میکروفون اصلی، پورت تایپ سی و خشاب سیم کارت خودنمایی می‌کند. در ادامه به سراغ بحث ارگونومی می‌رویم و در نهایت نیز با مرور نمای روبرویی دو گوشی این بخش را به پایان می‌بریم.

بیشتر بخوانید؛ بررسی تخصصی شیائومی ۱۳ تی

گلکسی S23 FE وزنی ۲۰۹ گرمی و ضخامتی ۸٫۲ میلی‌متری دارد و در سمت دیگر وزن شیائومی ۱۳ تی ۱۹۳ گرم و ضخامت آن ۸٫۵ میلی‌متر است. نماینده سامسونگ حدود ۴ میلی‌متر کوتاه‌تر از رقیب است و در عوض نماینده شیائومی حدود ۱ میلی‌متر پهنای کمتری دارد. وزن کمتر شیائومی ۱۳ تی و همچنین لبه‌های خمیده قاب پشتی آن باعث می‌شود تا گوشی بهتر در دست قرار بگیرد.

مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T از نمای پشتی
مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T از نمای پشتی

به سراغ نمای روبرویی دو گوشی برویم، جایی که هر دو مدل در بالا میزبان دوربین سلفی درون یک حفره هستند. نمایشگر گلکسی S23 FE موفق شده حدود ۸۳ درصد از فضای روبرویی را به خود اختصاص دهد در صورتی که این عدد برای گوشی رقیب بالاتر از ۸۷ درصد است. این یعنی حاشیه‌های اطراف پنل نماینده سامسونگ بسیار بیشتر از نماینده شیائومی است.

این حاشیه‌های زیاد اطراف نمایشگر یکی از نقاط ضعف این کهکشانی به حساب می‌آید. در واقع حاشیه‌های این گوشی مناسب یک میان‌رده ارزان قیمت است و نه یک قاتل پرچمدار! در طرف دیگر شیائومی 13T وضعیت مناسبی دارد و حاشیه‌های کم اطراف نمایشگر آن باعث می‌شود تا شما بتوانید محتوا را با لذت بیشتری تماشا کنید.

مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T از نمای روبرویی
مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T از نمای روبرویی

هر دو گوشی از گواهی IP68 به معنای مقاومت در برابر نفوذ آب تا عمق ۱٫۵ متری به مدت ۳۰ دقیقه پشتیبانی می‌کنند. گلکسی S23 FE در رنگ‌های سبز روشن، کرمی، خاکستری و البته بنفش در دسترس قرار دارد. در نهایت باید بگوییم این بخش برنده مشخصی ندارد و انتخاب بین S23 FE و شیائومی 13T به اولویت‌های شما بستگی دارد.

اگر کیفیت ساخت برای شما مهم است و گوشی با طراحی تخت و مدرن می‌خواهید به سراغ S23 FE بروید ولی اگر برای شما حاشیه‌های کمتر اطراف نمایشگر و ارگونومی و وزن کمتر اهمیت دارد شیائومی ۱۳ تی را انتخاب کنید.

صفحه نمایش

گلکسی S23 FE از پنلی ۶٫۴ اینچی از نوع داینامیک امولد 2X با رزولوشن ۲۳۴۰ در ۱۰۸۰ استفاده می‌کند و تراکم ۴۰۳ پیکسل بر هر اینچ را مقابل دیدگان شما قرار می‌دهد. برای این صفحه نمایش نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی و HDR10+ در نظر گرفته شده و طبق ادعای سامسونگ روشنایی آن نیز تا ۱۴۵۰ نیت قابل افزایش است. این مشخصات همان چیزی است که به روی S21 FE نیز دیده بودیم و روی کاغذ فقط میزان روشنایی افزایش یافته است.

نمایشگر گلکسی S23 FE
نمایشگر گلکسی S23 FE

در سوی دیگر شیائومی ۱۳ تی نمایشگری ۶٫۶۷ اینچی با رزولوشن ۲۷۱۲ در ۱۲۲۰ دارد و تراکم بالاتر ۴۴۶ را پیش روی شما قرار می‌دهد. این پنل از نوع امولد است و از نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتزی، دالبی ویژن، HDR10+ و گستره رنگی ۶۸ میلیاردی یا همان گستره رنگی ۱۲ بیتی پشتیبانی می‌کند. روی کاغذ این صفحه نمایش نسبت به رقیب برتری دارد اما در عمل داستان چگونه است؟

در نگاه اول چندان تفاوتی بین این دو گوشی از نظر کیفیت نمایشگر دیده نمی‌شود و بیشتر از هر چیز دیگری حاشیه‌های بیشتر اطراف پنل S23 FE جلب توجه می‌کند. هر دو صفحه نمایش کیفیت بسیار خوبی دارند و رنگ‌های زنده و شفاف را نمایش می‌دهند. البته که پنل شیائومی ۱۳ تی به لطف پشتیبانی از گستره رنگی ۶۸ میلیاردی از نظر عمق رنگ‌ها وضعیت بهتری دارد و اگر دو گوشی را کنار هم قرار دهید متوجه این موضوع خواهید شد.

نمایشگر شیائومی ۱۳ تی
نمایشگر شیائومی ۱۳ تی

رنگ مشکی در نمایشگر هر دو مدل دارای عمق بی‌نهایت است و در زمان نمایش این رنگ پیکسل‌ها به حالت خاموش درمی‌آیند. شما از تماشای محتوا به روی هر دو گوشی لذت خواهید برد ولی تماشای محتوا به روی ۱۳ تی کمی لذت بخش‌تر است؛ چرا که هم فضای بیشتری پیش روی شما قرار می‌گیرد و هم رنگ‌ها عمق بیشتری دارند و از همه مهم‌تر حاشیه‌های اطراف پنل باریک‌تر است.

نرخ نوسازی کهکشانی سامسونگ ۱۲۰ هرتز و نرخ نوسازی نماینده شیائومی ۱۴۴ هرتز است. اما آیا این برتری در واقعیت دیده می‌شود؟ هم بله و هم خیر! زمانی که دو گوشی را کنار هم قرار دهید و در محیط کاربری اسکرول کنید متوجه نرخ نوسازی بالاتر شیائومی ۱۳ تی خواهید شد ولی در حالت کلی خیلی تفاوتی در واقعیت بین آن‌ها وجود ندارد و زمانی که یکی را خریداری کنید دیگر متوجه این تفاوت نخواهید شد.

محتوا در نمایشگر هر دو گوشی بسیار سریع و روان است و گشت و گذار در منوها و شبکه‌های اجتماعی کاری لذت بخش می‌شود. از نظر روشنایی نمایشگر وضعیت هر دو گوشی خوب است و شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید محتوا را در محیط باز مشاهده کنید.

نرم افزار

هر دوی این گوشی‌ها بسیار جدید هستند و طبیعی است که از جدیدترین نسخه نرم افزاری برند خود استفاده کنند و همین اتفاق هم رخ داده است. گلکسی S23 FE با One UI 5.1 بر پایه اندروید ۱۳ روانه بازار شده و شیائومی ۱۳ تی نیز از ابتدا از MIUI 14 بر پایه اندروید ۱۳ استفاده می‌کند. هر دو گوشی تا ۴ سال آپدیت نرم افزاری و تا ۵ سال آپدیت امنیتی دریافت خواهند کرد. این یعنی اندروید ۱۷ را نیز می‌توانید به روی این دو گوشی تجربه کنید.

همان طور که احتمالا می‌دانید MIUI 14 آخرین نسخه از این رابط کاربری است و در آپدیت بعدی شیائومی HyperOS را جایگزین MIUI خواهد کرد. این رابط کاربری جدید فضای بسیار کمتری را به روی گوشی اشغال می‌کند و از این جهت حتی از IOS اپل نیز سبک‌تر است. از سوی دیگر هایپر او اس از نظر بهینه بودن پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته و ظاهرا باعث می‌شود گوشی سرعت بالاتری داشته باشد.

باید دید در دنیای واقعی HyperOS چه عملکردی از خود نشان می‌دهد. در واقع باید دید که این رابط کاربری عملا همان MIUI است که نام جدید به خود گرفته یا تغییرات بنیادین و پایه‌ای دیده می‌شود. رابط کاربری فعلی شیائومی ۱۳ تی که MIUI 14 است قابلیت‌ها و امکانات بسیار زیادی دارد و امکان شخصی سازی بسیار زیادی را در اختیار قرار می‌دهد. در سوی دیگر One UI قرار می‌گیرد.

به زودی One UI 6 با تغییرات ظاهری و همچنین بهبودهای نرم افزاری از راه خواهد رسید. این رابط کاربری اختصاصی سامسونگ عملکرد بسیار خوب و بدون مشکلی دارد و بدون شک یکی از بهترین‌های دنیای اندروید به حساب می‌آید. به طور خلاصه می‌توان گفت از نظر قابلیت‌های مختلف برتری نسبی با MIUI است ولی از نظر بهینه بودن و عملکرد بی‌نقص One UI برتری دارد.

انتخاب بین این دو رابط کاربری را به خود شما و سلیقه شخصی واگذار می‌کنیم.

سخت افزار در مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T

سامسونگ S23 FE را مانند S21 FE در دو نسخه با تراشه‌های اسنپدراگون و اگزینوس راهی بازار کرده است. این کهکشانی جدید در نسخه آمریکا با تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۱ در دسترس قرار گرفته ولی نسخه جهانی که در بازار ایران نیز موجود است تراشه ۴ نانومتری اگزینوس ۲۲۰۰ دارد. قبل‌تر این چیپست را به روی سری S22 نیز دیده بودیم و عملکرد آن از نظر بهینه بودن و پایداری خیلی عالی نبود و باید دید به روی این گوشی چگونه عمل می‌کند.

اگزینوس ۲۲۰۰ از ۸ هسته پردازنده مرکزی به صورت ۱ هسته Cortex-X2 با فرکانس ۲٫۸ گیگاهرتز، ۳ هسته Cortex-A710 با فرکانس ۲٫۵ گیگاهرتز و ۴ هسته Cortex-A510 با فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتز استفاده می‌کند و پردازنده گرافیکی Xclipse 920 را نیز شامل می‌شود. همین ابتدا بگوییم که تراشه اگزینوس ۲۲۰۰ قطعا ضعیف‌تر از اسنپدراگون ۸ نسل ۱ است و قطعا ترجیح می‌دادیم شاهد این چیپست کوالکام باشیم ولی اگزینوس ۲۲۰۰ نیز به روی این گوشی عملکرد خوبی دارد.

عملکرد S23 FE در اجرای بازی‌ها
عملکرد S23 FE در اجرای بازی‌ها خوب است

شرکت سامسونگ به روی S23 FE از سیستم خنک کننده بزرگی استفاده کرده که ظاهرا بزرگ‌ترین سیستم خنک کننده این شرکت به روی گوشی‌های هوشمند است. همین باعث شده تا دمای تراشه اگزینوس ۲۲۰۰ مانند سری S22 بالا نرود و پایداری عملکرد بهتری را شاهد باشیم. یعنی شما کمتر با افت فریم حین بازی کردن مواجه خواهید شد و گوشی می‌تواند در بالاترین فرکانس ممکن برای مدت بیشتری فعالیت کند.

در سوی دیگر Xiaomi 13T از شرکت مدیاتک کمک گرفته و به سراغ تراشه ۴ نانومتری دیمنسیتی ۸۲۰۰ اولترا رفته است. این چیپست ۸ هسته پردازنده مرکزی با چیدمان ۱ هسته Cortex-A78 با فرکانس ۳٫۱ گیگاهرتز، ۳ هسته Cortex-A78 با فرکانس ۳٫۰ گیگاهرتز و ۴ هسته Cortex-A55 با فرکانس ۲٫۰ گیگاهرتز دارد و پردازنده گرافیکی Mali-G610 MC6 را نیز دربر می‌گیرد.

این تراشه نیز یکی از مدل‌های بالارده مدیاتک است و عملکرد خوبی را از خود به نمایش می‌گذارد. برای این که بهتر بتوانیم این دو گوشی را از نظر سخت افزاری با هم مقایسه کنیم به سراغ تست‌های مختلف خواهیم رفت. در تست مشهور Antutu 10 اگزینوس ۲۲۰۰ حدود ۱۰ درصد بهتر از رقیب عمل می‌کند. در تست GeekBench 6 و بخش تک هسته‌ای برتری با اختلاف حدود ۲۰ درصد با اگزینوس ۲۲۰۰ است اما در بخش چند هسته‌ای تقریبا عملکرد مشابهی را شاهد هستیم.

عملکرد شیائومی ۱۳ تی در اجرای بازی‌ها
عملکرد شیائومی ۱۳ تی در اجرای بازی‌ها

در تست 3Dmark نیز نماینده سامسونگ حدود ۱۰ درصد بهتر از رقیب عمل می‌کند. در واقع همان طور که در تست‌ها هم دیده می‌شود عملکرد سخت افزاری دو گوشی بسیار شبیه به هم و نزدیک است و با اختلافی جزئی گلکسی S23 FE را می‌توان برتر در نظر گرفت. در استفاده روزمره هر دو سرعت بالا و خوبی دارند و بدون مشکل از پس کارهای مختلف از جمله بازی کردن برمی‌آیند.

شما اکثر بازی‌های موجود را می‌توانید با گرافیک و فریم ریت بالا به روی این دو مدل اجرا کنید. هر دو گوشی داغ می‌شوند ولی نه در حد خیلی زیاد و خوشبختانه این گرما تاثیر زیادی به روی عملکرد ندارد و کمتر پیش می‌‌آید که با افت فریم مواجه شوید. نماینده سامسونگ در دو نسخه ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایتی با حافظه UFS 3.1 و ۸ گیگابایت رم در دسترس قرار دارد و ۱۳ تی را هم با ۲۵۶ گیگابایت حافظه UFS 3.1 و ۸ یا ۱۲ گیگابایت رم می‌توانید خریداری کنید.

این دو گوشی از کارت حافظه جانبی پشتیبانی نمی‌کنند و همان طور که مطالعه کردید حافظه پیش فرض شیائومی ۱۳ تی ۲۵۶ گیگابایت است که یک نکته مثبت به حساب می‌آید. هر دو مدل دارای شبکه 5G هستند و در آینده می‌توانید از مزیت‌های آن برخوردار شوید. در نهایت به عنوان جمع بندی باید بگوییم که دو گوشی قدرت تقریبا برابری دارند و سخت است که بخواهیم یکی را برتر از دیگری بدانیم.

ولی در آخر با اختلاف کم گلکسی S23 FE را گوشی قوی‌تری در نظر می‌گیریم، هرچند که این برتری به قدری نیست که در استفاده روزمره احساس شود.

اسپیکر

سامسونگ و شیائومی برای نماینده‌های خود از اسپیکرهای دوگانه و خروجی صدای استریو استفاده کرده‌اند. اسپیکر اصلی دو گوشی به روی لبه پایینی قرار گرفته و اسپیکر مکالمه در نقش اسپیکر دوم خودنمایی می‌کند. البته اسپیکر مکالمه شیائومی ۱۳ تی دو خروجی صدا دارد، یکی به صورت مستقیم و دیگری به سمت بالا و به روی فریم بالایی.

از نظر بلندی صدای خروجی برتری با شیائومی ۱۳ تی است و این گوشی صدایی فراگیرتر را به گوش می‌رساند. البته بلندی صدای S23 FE نیز خوب است ولی مقداری کمتر از رقیب به نظر می‌رسد. از نظر کیفیت هم هر دو مدل عملکرد خوبی دارند و جزئیات بالا و نویز کمی را به گوش می‌رسانند که البته از این نظر هم برتری با شیائومی ۱۳ تی است. پس در نهایت در مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T، باید برنده بخش اسپیکر را نماینده شیائومی در نظر بگیریم.

مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T از نظر باتری

سامسونگ برای گلکسی S23 FE مانند نسل قبلی یک باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی در نظر گرفته و شیائومی هم دقیقا مانند گوشی ۱۲ تی در ۱۳ تی هم به سراغ یک باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی رفته است. شارژدهی این دو بالارده خوب است ولی عالی نیست و گزینه‌های زیادی در بازار هستند که از نظر دوام باتری عملکرد بهتری داشته باشند.

با داشتن استفاده متوسط می‌توانید یک روز کامل را به روی هر دو حساب باز کنید و در این بین مقداری Xiaomi 13T نسبت به رقیب برتری دارد. گلکسی S23 FE مانند نسل قبلی و همچنین اکثر میان‌رده‌های این شرکت و حتی S23 از شارژ سریع ۲۵ واتی پشتیبانی می‌کند و درون جعبه هم آداپتور ندارد. با خرید یک آداپتور ۲۵ واتی می‌توانید این کهکشانی را در ۳۰ دقیقه تا ۵۰ درصد و در ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه به طور کامل شارژ کنید.

شارژدهی باتری و سرعت شارژ
شارژدهی باتری و سرعت شارژ

شیائومی ۱۳ تی اما از شارژ سریع ۶۷ واتی پشتیبانی می‌کند و آداپتور هم درون جعبه آن دیده می‌شود. به لطف این فناوری جذاب، شما می‌توانید این گوشی را در مدت ۳۰ دقیقه تا ۷۰ درصد و در مدت ۵۰ دقیقه به طور کامل شارژ کنید. همه این توضیحات و موارد در کنار هم باعث می‌شود تا در بخش باتری نماینده شیائومی را برتر بدانیم.

امنیت

برای گلکسی S23 FE و شیائومی 13T حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر اپتیکال در نظر گرفته شده است. این حسگر در هر دو مدل عملکرد خوب و سریعی دارد و می‌توانید به روی امنیت آن حساب باز کنید. عملکرد تشخیص چهره نیز سریع است ولی امنیت آن به دلیل دو بعدی بودن دوربین سلفی خیلی عالی نیست و پیشنهاد می‌کنیم از حسگر اثر انگشت یا روش‌های پین و پترن به عنوان راه‌های اصلی باز کردن گوشی استفاده کنید.

حسگر زیر نمایشگر شیائومی ۱۳ تی
هر دو گوشی حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر دارند

دوربین

مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T ما را به بخش دوربین می‌رساند، جایی که رقابت به بالاترین حد خود می‌رسد و شرکت‌ها تلاش کرده‌اند تا نماینده خود را تا دندان مسلح کنند. در ادامه به طور دقیق دوربین‌های این دو گوشی را بررسی می‌کنیم تا مشخص شود کدام مدل و در چه زمینه‌هایی برتر است.

دوربین اصلی

گلکسی S23 FE دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی مدل Samsung GN5 با اندازه ۱٫۱.۵۷ اینچی و اندازه پیکسل ۱٫۰ میکرونی دارد. این سنسور در پشت لنزی ۲۴ میلی‌متری با گشودگی دیافراگم F/1.8 قرار گرفته و از OIS (لرزشگیر اپتیکال تصویر) و فوکوس خودکار تشخیص فاز پشتیبانی می‌کند. عکس‌های این کهکشانی به دلیل ترکیب پیکسل‌ها به صورت پیش فرض ۱۲ مگاپیکسلی هستند.

چیدمان دوربین‌های S23 FE
چیدمان دوربین‌های S23 FE

عکس‌های ثبت شده با دوربین اصلی این کهکشانی کیفیت خوبی دارند. در این تصاویر جزئیات زیاد و کنتراست خوب است و تقریبا هیچ نویزی دیده نمی‌شود. دقت رنگ سوژه‌ها مناسب ارزیابی می‌شود ولی خیلی عالی نیست و مانند بسیاری از گوشی‌های سامسونگ رنگ‌ها کمی غلیظ‌تر از واقعیت هستند. این نمونه‌ها دارای رنج دینامیکی گسترده‌ای هستند ولی گاهی پیش می‌آید که گستره دینامیکی مقداری محدود‌تر ثبت شود.

عکس‌های دوربین اصلی S23 FE از نظر جذب نور و وایت بالانس شرایط خوب و متعادلی دارند و شما همچنین می‌توانید از حالت ۵۰ مگاپیکسلی نیز استفاده کنید. در این تصاویر سطح جزئیات بالاتر می‌رود و البته مقداری رنج دینامیکی و شارپنس نسبت به حالت پیش فرض کمتر می‌شود.

نوبت به عکس‌های ثبت شده در شب می‌رسد، جایی که گلکسی S23 FE همچنان عملکرد خوبی دارد و قابلیت نایت مود هم می‌تواند به صورت خودکار روشن‌ شود تا وضعیت را بهبود ببخشد. البته حالت شب یا همان نایت مود در برخی از مواقع بیش از حد تصاویر را پردازش می‌کند و در کنار حذف نویز، بخشی از جزئیات سوژه‌ها را نیز از بین می‌برد.

در نهایت اما از کیفیت عکس‌های شب راضی هستیم و در این نمونه‌ها جزئیات کافی دیده می‌شود و شارپنس و کنتراست هم مناسب است. در کنار این موارد رنج دینامیکی نسبتا وسیعی را شاهد هستیم و وایت بالانس نیز همچنان رضایت بخش است.

در طرف دیگر این مقایسه شیائومی ۱۳ تی از سنسوری ۵۰ مگاپیکسلی مدل Sony IMX707 با اندازه ۱٫۱.۲۸ اینچی و اندازه پیکسل ۱٫۲۲ میکرونی استفاده می‌کند. این سنسور در پس لنزی ۲۴ میلی‌متری با دیافراگم F/1.9 قرار گرفته و از لرزشگیر اپتیکال تصویر و فوکوس خودکار تشخیص فاز نیز پشتیبانی می‌کند. سازنده چینی با شرکت Leica در توسعه دوربین همکاری داشته که اتفاق مثبت و مهمی به حساب می‌آید.

چیدمان دوربین‌های شیائومی ۱۳ تی
چیدمان دوربین‌های شیائومی ۱۳ تی

عکس‌های ثبت شده با دوربین اصلی شیائومی 13t بسیار خوب هستند. در این تصاویر جزئیات بالا، نویز صفر، شارپنس خوب و رنج دینامیکی گسترده دیده می‌شود. حالت Leica Vibrant به صورت پیش فرض مورد استفاده قرار می‌گیرد و سوژه‌ها را با رنگ‌هایی زنده به ثبت می‌رساند، هرچند که رنگ‌ها هنوز هم دقیق هستند و مانند رقیب بیش از حد غلیظ‌ نمی‌شوند.

دوربین عملکرد بسیار خوب خود را در عکس‌های محیط بسته نیز ادامه می‌دهد. اگر دقت رنگ بالاتری می‌خواهید و قصد دارید سوژه‌ها را دقیقا مانند واقعیت به ثبت برسانید پیشنهاد می‌کنیم دوربین را به روی حالت Leica Authentic قرار دهید. شما می‌توانید از حالت ۵۰ مگاپیکسلی نیز برای عکاسی استفاده کنید. این حالت در عمل ما را شگفت زده کرد.

عکس‌های ۵۰ مگاپیکسلی یا رزولوشن کامل جزئیات بسیار زیادی دارند و در عین حال همچنان نویزی دیده نمی‌شود و رنج دینامیکی و شارپنس هم مناسب است. حتما پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز به تصاویری با جزئیات بالا از این حالت کمک بگیرید تا نتایج دقیق‌تر ثبت شوند.

دوربین ۱۳ تی شیائومی در شب هم عالی عمل می‌کند. تصاویر این گوشی به صورت بسیار طبیعی سوژه‌ها را به ثبت می‌رسانند و جزئیات نیز خوب است، حتی در قسمت‌های تاریک تصویر. در عکس‌ها نویز بسیار کمی دیده می‌شود و رنج دینامیکی گسترده است. دوربین حتی منابع نوری را نیز بدون مشکل و دقیق به ثبت می‌رساند. روشن شدن حالت نایت مود به شکلی بسیار طبیعی جزئیات را مقداری در بخش‌های تاریک بیشتر می‌کند و کنتراست را بهبود می‌بخشد.

با توجه به همه این توضیحات در مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T باید بگوییم که با وجود این که دوربین اصلی S23 FE نسبت به نسل قبلی بهبود داشته ولی باز هم برنده این بخش شیائومی ۱۳ تی است و دوربین اصلی نماینده شیائومی در روز و شب عملکرد بسیار خوبی دارد و بهتر از بازه قیمتی خود عمل می‌کند.

دوربین فوق عریض

گلکسی S23 FE دارای دوربین فوق عریض ۱۲ مگاپیکسلی است و شیائومی ۱۳ تی نیز سنسوری ۱۳ مگاپیکسلی دارد. البته که نماینده شیائومی نیز در حالت ۱۲ مگاپیکسلی تصاویر را به ثبت می‌رساند و احتمالا در پردازش تصاویر این تغییر رخ می‌دهد تا اعوجاج کناره‌ها از بین برود. هر دو گوشی تصاویر فوق عریض مناسبی می‌گیرد اما این عکس‌ها عالی نیستند. برای نمونه جزئیات کافی در آن‌ها دیده می‌شود ولی برخی از بخش‌های تاریک دارای نویز می‌شوند.

کیفیت دوربین فوق عریض دو گوشی شما را راضی می‌کند ولی مانند دوربین اصلی نمی‌توانید به روی کیفیت بالای آن حساب باز کنید. هر دو مدل عملکرد نزدیک و شبیهی دارند و نمی‌توانیم یکی را برتر از دیگری در نظر بگیریم.

تله فوتو

سامسونگ به روی گلکسی S23 FE از دوربین تله فوتو ۸ مگاپیکسلی استفاده کرده و می‌تواند تا ۳ برابر به روی سوژه‌ها زوم کند. شیائومی اما در ۱۳ تی از سنسوری ۵۰ مگاپیکسلی استفاده کرده و امکان زوم اپتیکال ۲ برابری را در اختیار قرار می‌دهد. عکس‌های تله فوتو گلکسی S23 FE کیفیت مناسبی دارند ولی تصاویر تله فوتو Xiaomi 13T بسیار جذاب هستند.

نمونه عکس‌های شیائومی ۱۳ تی جزئیات بیشتر و دقت رنگ بالاتری دارند و رنج دینامیکی آن‌ها نیز گسترده‌تر است. از نظر شارپنس و کنتراست نیز وضعیت نماینده شیائومی را بهتر می‌دانیم و قطعا برنده این بخش هم شیائومی ۱۳ تی است.

سلفی

دوربین سلفی شیائومی 13T سنسوری ۲۰ مگاپیکسلی دارد و دوربین سلفی S23 FE از سنسوری ۱۰ مگاپیکسلی استفاده می‌کند. کیفیت تصاویر سلفی نماینده سامسونگ بهتر از رقیب است و دوربین سلفی شیائومی ۱۳ تی در واقع یکی از نقاط ضعف آن به حساب می‌آید. تصاویر سلفی S23 FE جزئیات بالاتر و کنتراست بهتری دارند و نویز کمتری در نمونه‌ها دیده می‌شود.

پرتره

هر دو گوشی به صورت پیش فرض با دوربین تله فوتو خود پرتره ثبت می‌کنند ولی شما می‌توانید از دوربین اصلی نیز کمک بگیرید. پرتره‌های ثبت شده با دوربین تله فوتو کیفیت خوبی دارند ولی برتری با شیائومی ۱۳ تی است. این گوشی عمق بیشتری به پس‌زمینه می‌دهد و جزئیات بالاتری را نیز به ثبت می‌رساند. همچنین نماینده شیائومی حالت‌های بیشتری را برای ثبت پرتره در اختیار شما قرار می‌دهد. برنده این بخش هم شیائومی ۱۳ تی است.

فیلم‌برداری

شیائومی ۱۳ تی می‌تواند در نهایت کیفیت 4k 30fps فیلم‌برداری کند در صورتی که این رزولوشن برای گوشی رقیب 8k 24fps است. به طور کلی رزولوشن 8k هنوز کارایی زیادی ندارد ولی برتری S23 FE را می‌توان رزولوشن 4K 60fps آن در نظر گرفت. از این موضوع که بگذریم کدام گوشی فیلم‌های بهتری ضبط می‌کند؟

هر دو گوشی عملکرد خوبی در زمینه فیلم‌داری دارند و از عملکرد آن‌ها راضی هستیم. در ویدئوها جزئیات زیادی دیده می‌شود و خوشبختانه پردازش نیز کاملا طبیعی است. رنج دینامیکی وسیعی را شاهد هستیم و در سوی دیگر کنتراست و شارپنس نیز در سطح مناسبی قرار می‌گیرند. کمی دشوار است که بخواهیم در این بخش برنده‌ای در نظر بگیریم ولی در کل از نظر رزولوشن 4k 60fps برتری با S23 FE است و عجیب به نظر می‌رسد که چرا شیائومی برای نماینده خود این رزولوشن را در نظر نگرفته است.

جمع بندی؛ برنده مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T کدام است؟

در مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T تلاش کردیم تا این دو دستگاه را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم. هر یک از این گوشی‌ها مزایا و معایب خود را دارند ولی در این هیچ شکی نیست که شیائومی ۱۳ تی ارزش خرید بالاتری را در اختیار قرار می‌دهد. این گوشی نمایشگری با نرخ نوسازی بالاتر، حاشیه‌های کمتر و عمق رنگ بیشتر دارد و دوربین اصلی و تله فوتو آن نیز بهتر عمل می‌کند.

جمع بندی در مقایسه گلکسی S23 FE با شیائومی 13T
شیائومی ۱۳ تی بخریم یا s23 fe؟

در زمینه باتری نیز برتری با این گوشی است و با قیمت کمتر حافظه دو برابری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به این موارد برتری اسپیکر را نیز اضافه کنید. تصمیم مانند همیشه با شما خواهد بود ولی تنها در صورتی به سراغ S23 FE بروید که حتما فیلم‌برداری 4K 60fps بخواهید یا این که به کیفیت دوربین سلفی اصرار داشته باشید.

خرید شیائومی ۱۳ تی

برتری S23 FE نسبت به شیائومی ۱۳ تی

 • کیفیت ساخت بالاتر (فریم آلومینیومی)
 • مقداری قدرت سخت افزار قوی‌تر
 • دوربین سلفی بهتر
 • فیلم‌برداری 8K و 4K 60fps

برتری شیائومی ۱۳ تی نسبت به S23 FE

 • حاشیه‌های کمتر اطراف نمایشگر
 • نرخ نوسازی بالاتر پنل و همچنین پشتیبانی از گستره رنگی ۶۸ میلیاردی
 • سرعت شارژ بالاتر و وجود آداپتور داخل جعبه
 • دوربین اصلی بهتر
 • دوربین تله فوتو بهتر
 • پرتره‌های بهتر
 • نسخه پایه‌ای ۲۵۶ گیگابایتی و وجود نسخه رم ۱۲
 • قیمت مناسب‌تر
 • اسپیکر بهتر و بلندتر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

2 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

رنج ور - تاریخ: ۱۴۰۲٫۰۸٫۲۶ ساعت: ۱۲:۵۱

بسیار عالی و فنی و کارشناسانه

برتر دیجیتال - تاریخ: ۱۴۰۲٫۰۸٫۲۸ ساعت: ۱۳:۰۷

سلام دوست عزیز;
ممنون از نظرتون . خوشحالیم که براتون مفید بوده 😊❤️
با تشکر

شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: