آیا باتری آیفون تان سر حال است؟ چگونه سالم بودن آن را کنترل کنید!

باتری آیفون

سیستم عامل iOS برنامه‌های مختلفی دارد که میزان شارژ باقی مانده‌ی باتری آیفون شما و همچنین برنامه‌‌هایی که بیشترین مصرف باتری را دارند، نشان می‌دهد. اما هیچکدام از این ابزارها در مورد سلامت دراز مدت باتری گوشی‌تان اطلاعاتی نمی‌دهند. با ما باشید تا در این نوشته شما را با روشهای کنترل سلامت باتری گوشی‌تان آشنا سازیم.

مقایسه‌ی عمر باتری با سلامت باتری

سلامت باتری با عمر باتری متفاوت است. عمر باتری نشانگر این است که گوشی شما پس از یک شارژ کامل چه مدت دوام می‌آورد. اما سلامت باتری شما تعیین می‌کند که با گذشت زمان عمر باتری شما چقدر کاهش می‌یابد. پس از گذشت یک سال طول عمر باتری گوشی به اندازه‌ی زمانی که گوشی جدید است، طولانی نخواهد بود. اگر تا به حال برایتان پیش آمده باشد که به طور مداوم گوشی قدیمی‌تان را به دلیل اینکه باتری آن فقط چند ساعت دوام می‌آورد شارژ کنید، پس می‌دانید که این موضوع چقدر آزاردهنده است. مشکل پیچیده‌تر این است که باتری اکثر گوشی‌های موبایل در دسترس نیست تا بتوان باتری قدیمی را با یک باتری نو و تازه جایگزین کرد.

خوشبختانه دو معیار بسیار خوب وجود دارد که به شما یک تصویر کلی از سلامت باتری ارائه می‌دهد. اولی حداکثر ظرفیت شارژ باتری است (مجموع شارژی که باتری شما می‌تواند نگه دارد). دومی تعداد کل چرخه‌ی شارژ باتری (تعداد شارژهای انجام شده گوشی) است.

در دنیای واقعی همیشه از ظرفیت کل در طول زمان استفاده می‌شود. اما یک باتری سالم تنها چند درصد از ظرفیت اصلی خود را از دست می‌دهد. علاوه بر این باتری‌های یون لیتیوم (که امروزه در هر گوشی هوشمند یافت می‌شوند) با هر چرخه شارژ کمی ضعیفتر می‌شوند. شرکت اپل اذعان دارد که باتری‌های آیفون را طوری طراحی می‌کند که باتری بتواند حدود ۸۰% از ظرفیت خود را پس از ۵۰۰ بار شارژ نگه دارد.

اطلاعات مربوط به سلامتی باتری آیفون در تنظیمات iOS در دسترس نیست. بنابراین شما برای دریافت این اطلاعات باید اقدامات اضافی را انجام دهید که راه‌های متعددی برای انجام این کار وجود دارد.

نظر پشتیبانی خود اپل

مشاور اپل باتری آیفون

در سال‌های گذشته اگر قصد داشتید از وضعیت سلامتی باتری آیفون خود با خبر شوید، باید آن را به یک فروشگاه اپل می‌بردید و اجازه می‌دادید تا در آنجا یک آزمایش تشخیصی بر روی گوشی‌تان انجام شود. با این حال این نوع اقدامات را از راه دور نیز می‌توان انجام داد. بنابراین این روش شاید بهترین راه برای دریافت این نوع اطلاعات باشد.

در اینجا چندین روش آموزش داده می‌شود که می توانید به Apple Support دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید از وب سایت پشتیبانی اپل بازدید کنید و با یکی از کارکنان در تلفن یا از طریق چت صحبت کنید.

مصرف باتری آیفون

تنها نکته‌ی منفی قضیه این است که اپل رقم قابل سنجش برای اندازه سلامت باتری به شما ارائه نمی‌دهد. مثلا فقط می‌گوید: “به نظر می‌رسد که باتری‌تان در سلامت کامل است”.

اگر راه کار دیگری می‌خواهید، در ادامه تعدادی از روش‌های بررسی سلامت باتری آیفون را که وجود دارد بررسی کرده‌ایم.

برنامه‌ی دکتر عمر باتری (Battery Life Doctor)

نمونه اطلاعات سلامت باتری آیفون

به طور کلی برنامه‌های زیادی وجود دارد که وضعیت باتری آیفون شما را دقیقاً بررسی می‌کنند. اما ما برنامه Battery Life Doctor  را پیشنهاد می‌کنیم که خوشبختانه به‌طور راحت و رایگان در App Store قابل دسترس است.

اگر شما می‌توانید برخی تبلیغات مزاحم را نادیده بگیرید، برنامه‌ی Battery Life Doctor قادر است به شما با یک روش ساده و واضح از وضعیت باتری‌تان را نمایش دهد. چندین بخش مختلف در برنامه وجود دارد، اما قسمتی که شما بایستی بر آن تمرکز کنید بخش “عمر باتری” است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت سلامتی باتری گوشی‌تان بر روی “جزئیات” کلیک کنید.

گزینه های سلامت باتری آیفون در برنامه Battery Life Doctor

در این صفحه اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد یک نمودار بزرگ است که با کلماتی مانند کامل، خوب، بد و غیره به شما سلامت کلی باتری‌تان را نشان می‌دهد. شما همچنین می‌توانید “سطح سلامتی باتری” را به شکل درصد نیز ببینید. عددی که در داخل نمودار می‌بینید میزان تخریب باتری گوشی شما را نشان می‌دهد. بنابراین اگر این مقدار را ۱۳% نشان داد بدین معنی است که ظرفیت کل شارژی که باتری می‌تواند نگه دارد ۸۷% از حداکثر مقدار اصلی است. (برای یک باتری با برند جدید ۱۰۰% خواهد بود.)

ظرفیت شارژ کل باتری آیفون در برنامه Battery Life Doctor

کمی پایینترکه نگاه کنید این برنامه چند مورد دیگر نیز به شما نشان می‌دهد. از جمله اینکه چقدر از شارژ باتری باقی مانده است (که خود آیفون نیز در هر حال نشان می‌دهد). همچنین ظرفیت شارژ (همانطور که در بالا ذکر شد)، ولتاژ باتری و اینکه آیا گوشی در حال شارژ است یا خیر را نیز نشان می‌دهد.

بررسی سلامت باتری آیفون از طریق کامپیوتر با برنامه‌ی CoconutBattery یا iBackupBot

برنامه‌های تشخیص سلامت باتری روز به روز عوض می‌شوند. بنابراین اگر برنامه‌ی Battery Life Doctor در دسترس نباشد، هنوز هم امیدی برای تشخیص سلامتی باتری آیفون شما وجود دارد.

برای کاربران مک یک ابزار رایگان به نام CoconutBattery وجود دارد که نه تنها اطلاعاتی در مورد باتری MacBook به شما ارائه می‌دهد، بلکه باتری آیفون (و یا آی‌پد) شما را نیز به همان ترتیب بررسی می‌کند. فقط کافی است آیفون‌تان را به مک بوک وصل کنید، برنامه‌ی CoconutBattery را باز کنید و سپس روی ” iOS Device” در بالای صفحه کلیک کنید.

نمای برنامه CoconutBattery برای سلامت باتری آیفون

در داخل برنامه وضعیت شارژ فعلی و نیز “ظرفیت طراحی” را مشاهده خواهید کرد که وضعیت سلامتی باتری آیفون‌تان را به شما گزارش می‌دهد. ارقام نشان داده شده توسط این برنامه دقیقاً مشابه برنامه Battery Life Doctor نیست، اما ارقام بسیار نزدیک هستند.

اطلاعات برنامه CoconutBattery برای سلامت باتری آیفون

برای کاربران ویندوز نیز برنامه‌ی iBackupBot وجود دارد. قیمت این برنامه ۳۵ دلار است. اما یک نسخه‌ی رایگان ۷ روزه وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد سلامتی باتری آیفون‌تان را بررسی کنید.

بار دیگر آیفون خود را به کامپیوترتان وصل کنید. برنامه را باز کنید و اجازه دهید تا کامپیوتر گوشی شما را شناخته و آیکون گوشی‌تان ظاهر شود. همانطور که در عکس زیر می‌بینید، به سمت چپ به منوی “Devices” نگاه کنید و دستگاه خود را انتخاب کنید.

نمای برنامه iBackupBot در ویندوز برای سلامت باتری آیفون

برای دسترسی و مشاهده اطلاعات بیشتر در پنل اطلاعاتی مربوط به گوشی شما، روی پیوند “More Information” کلیک کنید.

اطلاعات برنامه iBackupBot برای سلامت باتری آیفون

در بالای صفحه اطلاعاتی را که دنبالش هستید را خواهید یافت. در اینجا شما “CycleCount” را می‌توانید ببینید و مطلع شوید که چه تعدادی چرخه‌ی شارژ باتری گوشی‌تان از بین رفته است. شما همچنین می‎توانید ظرفیت اولیه (که توسط DesignCapacity مشخص شده) و حداکثر شارژ باتری که در حال حاضر گوشی‌تان می‌تواند نگه دارد (که توسط “FullChargeCapacity” مشخص شده) را ببینید. بنابراین در مورد این گوشی آیفون ۶ که در تصاویر دیدید، باتری حدود ۵۰ میلی آمپر ساعت (یا حدود ۳ درصد) تخریب شده است.اطلاعات تکمیلی برنامه iBackupBot برای سلامت باتری آیفون

 

جمع بندی

اگر شما ناراحت هستید که باتری گوشی‌تان در وضعیت سلامتی خوبی نیست یا تعداد دفعات شارژ گوشی‌تان بیشتر شده است و یا تمایل ندارید که گوشی آیفون‌تان را تعویض کنید، می‌توانید باتری‌های آیفون خود را در مراکز معتبر تعویض کنید. با این حال قبل از اینکه به خرج بیافتید در مورد نشانه‌های یک باتری دارای وضعیت بد با استفاده از اطلاعاتی که اینجا ارائه کردیم کمی تحقیق نمایید.

شما با چه مشکلاتی در رابطه با باتری آیفون درگیر شده‌اید؟ و از چه راهکاری برای حل آن استفاده کرده‌اید؟ نظرات و راهکارهای خود را زیر همین مطلب با سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

همچنین برای مشاهده محصولات آیفون اینجا کلیک نمایید.

منبع : howtogeek

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: