سه روش ضدعفونی کردن گوشی

سه روش ضدعفونی کردن گوشی

‌تا به امروز سازمان‌های بهداشت عمومی در سرتاسر جهان به مردم گفته‌اند که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دستان خود را باید به طور مداوم بشویند. با این وجود، اگر بلافاصله پس از شستشوی دست‌ها و قبل از ضدعفونی کردن گوشی خود آن را در دست بگیرید، تقریباً تمامی اقدامات پیش‌گیرانه بی‌فایده خواهند شد؛

گوشی‌های هوشمند همیشه به داشتن آلودگی و باکتری معروف بوده‌اند. ما معمولاً از آنها پس از گرفتن پول، باز کردن درب اتاق یا منزل و یا حتی بعد از دستشویی استفاده می‌کنیم. حتی بعد از اینکه دستانمان را می‌شوییم، دوباره گوشی را در دست می‌گیریم. در این بین، بهترین راهکار آن است که گوشی‌ها را تمیز کنیم. در ادامه با برتر دیجیتال همراه باشید تا چندین روش برای ضدعفونی کردن تلفن‌های همراه را به شما آموزش دهیم.

هشدار: روش‌های ضدعفونی که در ادامه به آنها می‌پردازیم، کلی هستند؛ بنابراین میزان تأثیرگذاری آنها بر ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

روش اول: ضدعفونی کردن گوشی با مواد تولید شده در خانه

از آن جایی که می‌خواهیم میکروب‌ها را از بین ببریم، به چیزی قدرتمندتر از یک تکه پارچه نیاز داریم. تنها مشکلی که هر کدام از روش‌های ضدعفونی کننده دارند این است که، امکان دارد به پوشش اولئوفوبیک (oleophobic) موجود روی نمایشگر گوشی‌ها که از باقی ماندن اثرات انگشت روی آنها جلوگیری می‌کند، آسیب بزنند. اگرچه وجود این پوشش ضروری نیست، ولی بهتر است که صدمه‌ای به آن وارد نشود. اکثر گوشی‌های مدرن و امروزی، نه تنها روی صفحه نمایش بلکه در قاب پشتی نیز پوشش اولئوفوبیک (oleophobic) دارند.

هشدار: در شرایط عادی، استفاده از الکل برای ضدعفونی گوشی‌ را به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم؛ ولی امروزه و به خاطر ویروس کرونا، ممکن است برخی‌ها بخواهند علی‌رغم اینکه باعث به وجود آمدن خط و خش روی گوشی می‌شود، باز هم از آن برای تمیز کردن گوشی استفاده کنند.

اکثر مواد ضدعفونی کننده قابل استفاده برای پنجره و سایر پوشش‌ها، برای نمایشگر گوشی اصلاً مناسب نیستند ولی شما می‌توانید خودتان محلول‌هایی را تولید کنید.

ترکیب سرکه و آب

ضدغفونی کردن گوشی با ترکیب سرکه و آب

قدرت سرکه بسیار زیاد است بنابراین شما باید آن را حداقل با یک ماده دیگر نظیر آب ترکیب کنید. این محلول هیچ چیز پیچیده‌ای ندارد:

  1. مقداری سرکه را با آب ترکیب کنید.
  2. یک تکه پارچه نرم را به کمی از محلول درست شده آغشته کنید. بهتر است این کار را با یک اسپری انجام دهید.
  3. سپس بدون اینکه به قاب گوشی فشار وارد شود، سطح آن را تمیز کنید.

 

ترکیب آب و الکل

این محلول برای کسانی است که می‌خواهند با آسودگی بیشتری گوشی خود را ضدعفونی کنند. توجه داشته باشید که بسته به نوع الکل ایزوپروفیلی که در اختیار دارید، باید به آن آب اضافه کنید.

برای مثال، اگر مایعی که در اختیار دارید از ۹۹ درصد الکل تشکیل شده، بهتر است نسبت الکل و آب را ۷۰ به ۳۰ نگه دارید و چنان‌چه ۷۰ درصد مایع موجود از الکل تولید شده، از همان برای ضدعفونی گوشی بهره ببرید.

کمی از محلول را با استفاده از اسپری به یک تکه پارچه نرم بزنید. توجه داشته باشید هیچ‌گاه مایع را به صورت مستقیم به صفحه نمایش گوشی نپاشید.

در نهایت تلفن همراه را به دقت و به آرامی تمیز کنید.

روش دوم: ضدعفونی گوشی با دستمال مرطوب

اگر حوصله ترکیب مواد مختلف و آغشته کردن پارچه‌ها به آنها را ندارید، می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید که مخصوص خودِ شما تولید شده‌اند. البته مراقب باشید که دستمال‌های مرطوبی که در بازار وجود دارند را مستقیماً به گوشی نزنید زیرا امکان دارد به موبایل آسیب برسانند. در فروشگاه‌ها دستمال‌های مرطوبی پیدا می‌شوند که برای ضدعفونی گوشی‌ها، تبلت‌ها و وسایل حساس ساخته شده‌اند.

اپل به تازگی در قسمت پشتیبانی وب‌سایت خود تغییراتی به وجود آورده است. این شرکت در گذشته می‌گفت که برای تمیز کردن گوشی‌ها و تبلت‌ها از یک پارچه خشک استفاده شود ولی حالا به کاربران پیشنهاد می‌کند که از دستمال‌های مرطوبی بهره گیرند که دارای ۷۰ درصد الکل ایزوپروفیل هستند.

به طور کلی دستمال‌های مرطوب دم‌دست‌ترین و بهترین روش برای ضدعفونی کردن گوشی‌ها هستند بنابراین همیشه تعدادی از آنها را همراه خود داشته باشید.

روش سوم: ضدعفونی با نور ماورابنفش

ضدعفونی با نور ماورابنفش

این روش بهترین راه ضدعفونی گوشی‌ها و سایر وسایل الکترونیکی است ولی هر کسی به اشعه‌های نور ماورابنفش دسترسی ندارد. خوش‌بختانه ژرموفوب‌ها پیش از شیوع ویروس کرونا تولید شده‌اند و شرکت‌ها نیز توانسته‌اند پاسخ نیاز مشتریانشان را بدهند.

یکی از این ژرموفوب‌ها دستگاه PhoneSoap 3 نام دارد. این وسیله به‌گونه‌ای طراحی شده که می‌توان گوشی را در آن قرار داد و ضدعفونی کرد. بر اساس ادعای شرکت سازنده، اشعه‌های ماورابنفش تابیده شده ۹۹٫۹۹ درصد میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند و برای ضدعفونی گوشی کافی است آن را به مدت ۱۰ دقیقه درون دستگاه قرار دهید. ضمناً، می‌بایست قاب ژله‌ای یا محافظ گوشی خود را نیز ضدعفونی کنید. در واقع انجام این کار باید اولویت شما باشد.

تنها نکته منفی در مورد PhoneSoap 3 قیمت آن می‌باشد که باعث می‌شود هر کسی آن را نخرد. اما اگر شما می‌خواهید همواره گوشی‌تان را تمیز نگه دارید، خرید این وسیله مطمئناً اقدام هوشمندانه‌ای خواهد بود. قطعاً دستگاه‌های مشابهی در بازار وجود دارند که می‌توانید آنها را نیز خریداری کنید. در غیر این صورت، می‌توانید گوشی را مستقیماً جلوی نور ماورابنفش بگیرید تا کاملاً ضدعفونی شود.

شما چه روش‌هایی را برای ضدعفونی گوشی پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای مطالعه اخبار روز دنیا و آموزش‌های ترفندها به صفحه مقالات ما سربزنید.

منبع: phonearena.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: