نحوه آزاد کردن فضای ذخیره سازی iCloud

نحوه آزاد کردن فضای ذخیره سازی iCloudq

یکی از نکات کلیدی فروش بالای اکوسیستم اپل، یکپارچگی میان دستگاه‌های اپل با بخش نرم‌افزاری و سرویس‌های آنلاین این شرکت است. سرویس iCloud نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ زیرا یکی از بی‌نظیرترین روش‌ها برای پشتیبان‌گیری و اتصال دستگاه‌های مختلف اپل محسوب می‌شود. متاسفانه سطح رایگان فضای ابری iCloud تنها ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ارائه می‌دهد؛ بنابراین به راحتی می‌توان فهمید که چرا بیشتر مردم به سرعت فضای ذخیره‌سازی iCloud را خالی می‌کنند. اگر تاکنون شما هم با این مشکل روبرو شده‌اید، با ما همراه باشید؛ چراکه می‌خواهیم در این مطلب نحوه آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud را به شما آموزش دهیم.

هزینه خدمات ذخیره‌سازی iCloud چقدر است؟

خوشبختانه برخلاف محصولات دیگر اپل، سرویس iCloud خیلی گران نیست. اگر می‌خواهید به جای حذف اطلاعات برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud، اکانت خود را ارتقاء دهید، این گزینه‌ها پیش روی شماست:

 • ۰٫۹۹ دلار در ماه برای ۵۰ گیگابایت
 • ۲٫۹۹ دلار در ماه برای ۲۰۰ گیگابایت
 • ۹٫۹۹ دلار در ماه برای ۲ ترابایت

همچنین، شما می‌توانید با تهیه اشتراک Apple One، فضای ذخیره‌سازی iCloud را به همراه سایر سرویس‌های اپل با قیمتی پایین‌تر دریافت کنید.

 

نحوه آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud

اگر فضای ذخیره‌سازی شما در سرویس iCloud پُر شده است و می‌خواهید بخشی از آن را آزاد کنید؛ ابتدا باید بررسی کنید که چه چیزی فضای ذخیره‌سازی شما را پُر کرده است.

در گوشی آیفون خود به بخش Setting > [نام شما] > iCloud > Manage Storage بروید.

ازاد کردن فضای ذخیره سازی icloud: دسترسی به تنظیمات iCloud در سیستم عامل iOS

در رایانه‌های مک، فهرست Apple را باز کنید و به بخش System Preferences > Apple ID > iCloud بروید؛ سپس گزینه Manage را انتخاب کنید.

اکنون، شما می‌توانید بفهمید که چه چیزی فضای ذخیره‌ سازی iCloud را اشغال کرده است؛ اغلب مواردی نظیر تصاویر، پیام‌ها، پشتیبان‌گیری‌های آی‌کلود، iCloud Drive و برنامه‌ها باعث پر شدن این فضا می‌شوند. در ادامه نحوه آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud را از هر یک از این موارد به شما یاد خواهیم داد.

 

۱. آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud: پشتیبان‌‌گیری‌‌های ناخواسته iCloud را حذف کنید

اگر در طول این سال‌ها، دستگاه‌های مختلفی مبتنی بر iOS داشته‌اید، احتمالاً هر کدام از این دستگاه‌ها یک نسخه پشتیبان از خود را در حساب iCloud شما ذخیره کرده‌اند. شما می‌توانید نسخه‌های پشتیبان دستگاه‌های قدیمی را حذف کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در گوشی‌های آیفون، به بخش Setting > [نام شما] > iCloud > Manage Storage > Backups بروید.
 • اکنون، شما می‌توانید ببینید که از کدام دستگاه‌های شما پشتیبان‌گیری شده است. روی نام هر دستگاه کلیک و روی Delete Backups > Turn Off & Delete ضربه بزنید. این کار موجب حذف نسخه پشتیبان از iCloud می‌شود.
 • همچنین می‌توانید روی نسخه پشتیان دستگاه‌هایی که هنوز از آن‌ها استفاده می‌کنید نیز ضربه بزنید و از ذخیره اطلاعات برخی برنامه‌ها در iCloud جلوگیری کنید. برای انجام این کار، روی نام دستگاه خود کلیک کنید و Show All Apps را انتخاب کنید. اکنون می‌توانید به صورت دستی، پشتیبان‌گیری را برای برنامه‌های خاصی متوقف کنید و سپس Turn Off & Delete را انتخاب کنید. با این کار، داده‌های برنامه‌های مشخص‌شده در پشتیبان‌گیری‌های بعدی iCloud شما حذف می‌شوند.

ازاد کردن فضای ذخیره سازی icloud: اندازه فایل پشتیبان برای هر دستگاه در iCloud

اگر از دستگاه‌های مک استفاده می‌کنید به این ترتیب عمل کنید: منوی Apple را باز کنید و به System Preferences > Apple ID > iCloud بروید. روی Manage کلیک کنید و گزینه Backups را انتخاب کنید. اکنون می‌توانید مشخص کنید که کدام یک از نسخه‌های پشتیبان حذف شوند.

 

۲. آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud: آرشیو تصاویر را کم کنید

این مرحله اصلاً آسان نیست. برای بسیاری از ما، آرشیو تصاویر در آیفون حاوی برخی از باارزش‌ترین خاطرات هستند؛ بنابراین حذف آن‌ها کار سختی است. اما از آنجایی که ماموریت شما آزاد کردن فضای ذخیره‌ سازی iCloud است؛ ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

شما باید در ابتدا  تنظیمات دوربین دستگاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که بیشتر از نیاز خود از فضای iCloud استفاده نمی‌کنید. این موارد شامل تصمیم‌گیری در خصوص ذخیره ویدیوها با کیفیت‌های 1080P و 720P به جای 4K است.

حالا شروع کنید:

 • در دستگاه مبتنی بر iOS یا iPadOS خود به بخش Setting > Camera > Formats بروید. برای صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، گزینه High Efficiency را انتخاب کنید. باید خاطرنشان کنیم که با این کار، عکس‌ها و ویدیوهای شما به ترتیب با فرمت‌های HEIF و HEVC ذخیره می‌شوند. این فرمت‌ها به اندازه JPG و MP4 توسط دستگاه‌های مختلف پشتیبانی نمی‌شوند.
 • اکنون به بخش تنظیمات Camera بروید و روی Record Video کلیک کنید. در حالت ایده‌آل، باید کمترین نرخ فریم و وضوح تصویر را انتخاب کنید. البته با این روش، ویدیوهایی با کیفیت بالا در دسترس نخواهند بود، اما برای آزاد کردن فضای ذخیره‌ سازی icloud باید فداکاری کنید. در همین بخش، به پایین صفحه بروید و Auto Low-Light FPS را فعال کنید تا اندازه فایل ویدیوهای کم‌نور کاهش یابد.
 • به بخش تنظیمات دوربین بازگردید و از قسمت Record Slo-mo گزینه lowest-quality را انتخاب کنید.
 • آخرین قدم نیز کار راحتی نیست اما موجب می‌شود که فضای ذخیره‌سازی بیشتری در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید از قسمت Setting > Camera > Preserve Settings، گزینه Live Photo را غیرفعال کنید. وقتی بار دیگر، برنامه Camera را اجرا می‌کنید، روی آیکون دایره زردرنگ در قسمت بالا سمت راست ضربه بزنید. اگر این آیکون خاکستری باشد، یعنی Live Photos غیرفعال است. این کار موجب می‌شود که با هر عکسی که می‌گیرید، چند ثانیه ویدیو قبل و بعد آن ضبط نشود.

تنظیمات فرمت ویدیو در سیستم عامل iOS

حالا که حجم عکس‌ها و ویدیوها را کمتر کرده‌اید، بهتر است که تصاویر ناخواسته را از گالری عکس خود حذف کنید. نحوه انجام این کار در زیر آمده است:

 • اجازه دهید که ابتدا به حذف ویدیوهای ناخواسته بپردازیم. این ویدیوها فضای زیادی را اشغال می‌کنند. برنامه Photos را باز کنید و روی Albums > Videos ضربه بزنید. اکنون می‌توانید با انتخاب گزینه Select از بالا سمت راست صفحه، همه ویدیوهایی را که نیاز ندارید، حذف کنید.
 • به طور مشابه، می‌توانید آلبوم‌های مواردی همچون: Long Exposure، Burst Mode، Panoramas، Slo-mo، Time-lapse، اسکرین‌شات‌ها و Screen Recordings را نیز بررسی کنید. با حذف برخی از این موارد، فضای بیشتری در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
 • در نهایت، می‌توانید به طور دستی نیز آرشیو تصاویر خود را بررسی کنید. در این حالت، شاید متوجه شوید که وجود برخی تصاویر ضرورتی ندارد و می‌توانید با حذف آن‌ها، فضای ذخیره‌سازی بیشتری را آزاد کنید.

 

۳. آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud: از شر پیام‌های قدیمی خلاص شوید

اگر برنامه Messages فضای زیادی از سرویس iCloud را اشغال کرده است، می‌توانید با انجام مراحل زیر، فضای بیشتری را آزاد کنید:

 • به بخش Setting > Messages در دستگاه‌های مبتنی بر iOS یا iPadOS بروید.
 • با پایین کشیدن صفحه، گزینه Keep Messages را پیدا کرده و آن را از Forever به ۳۰ روز یا ۱ سال تغییر دهید؛ سپس Delete را انتخاب کنید. این کار موجب می‌شود که پیام‌های قدیمی‌تر از یک ماه یا یک سال به صورت خودکار حذف شوند. این یک روش آسان برای جلوگیری از اشغال فضای ذخیره‌سازی بیش از حد توسط برنامه Messages در حساب کاربری iCloud محسوب می‌شود.
 • در قدم بعدی بهتر است که چت‌هایی را حذف کنید که فضای زیادی را اشغال می‌کنند. به بخش Setting > [نام شما] > iCloud > Manage Storage > Messages بروید. حالا گزینه Top Conversations را انتخاب کنید. این بخش به شما نشان می‌دهد که کدام چت‌ها فضای زیادی از iCloud را اشغال کرده‌اند.
 • روی گزینه Edit از بالا سمت راست ضربه بزنید و چت‌هایی را که می‌خواهید حذف شوند، انتخاب کنید؛ سپس برای حذف این چت‌ها، روی آیکون سطل آشغال از بالا سمت راست کلیک کنید.
 • اگر نمی‌خواهید که کل محتوای چت‌ها را حذف کنید، از لیست مربوطه چت مورد نظر را انتخاب کنید. اکنون روی نام مخاطب ضربه بزنید و گزینه Info را انتخاب کنید، سپس صفحه را تا بخش Photos پایین بکشید. روی See All ضربه بزنید و تصاویر و ویدیوهایی را که نیاز ندارید به طور دستی حذف کنید. به همین ترتیب، شما می‌توانید قسمت Documents را نیز بررسی کنید و از شر فایل‌های حجیم PDF و موارد دیگر خلاص شوید.

تنظیمات برنامه Messages در سیستم عامل iOS

 

۴. آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud: حذف فایل‌های حجیم از iCloud Drive

اگر از iCloud Drive روی دستگاه‌های اپل استفاده می‌کنید؛ می‌توانید با بررسی آن مطمئن شوید که فایل‌های ناخواسته فضای ذخیره‌سازی شما را اشغال نکرده‌اند.

 • در iOS یا iPadOS، برنامه Files را اجرا کنید و روی iCloud Drive ضربه بزنید. سپس هر کدام از پوشه‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا چیزی وجود دارد که بتوانید آن را حذف کنید یا خیر.
 • در دستگاه‌های مک، برنامه Finder را باز کنید و روی iCloud Drive از ستون کناری ضربه بزنید و همین کار را انجام دهید.

 

iCloud نباید تنها سرویس پشتیبان‌گیری باشد

خدمات iCloud بیشتر یک سرویس «همگام‌سازی» محسوب می‌شود تا یک سرویس پشتیبان‌گیری. این یک تفاوت کوچک اما حیاتی است که تاثیر زیادی روی نحوه کار شما با این سرویس ذخیره‌سازی دارد. کافی‌ست به این نکته فکر کنید: اگر شما یک تصویر را از روی گوشی آیفون خود پاک کنید، از سرویس iCloud نیز حذف می‌شود. البته، فایل‌های حذف‌شده به طور پیش‌فرض تا ۳۰ روز در پوشه Recently Deleted نگه‌داری می‌شوند؛ اما اگر آن‌ها را از این پوشه نیز حذف کنید، شانس کمتری برای بازیابی آن‌ها خواهید داشت.

یک سرویس پشتیبان‌گیری واقعی این امکان را به شما می‌دهد تا کپی فایل‌های حذف‌شده را برای مدت زمان طولانی‌تری نگه دارید. به بیان دیگر، فرض کنید شما از آرشیو تصاویر خود یک نسخه پشتیبان روی هارددیسک خود تهیه می‌کنید. حالا حتی اگر آن‌ها را از روی گوشی آیفون خود حذف کنید، باز هم یک کپی از این تصاویر روی هارددیسک شما وجود دارد.

به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم پیش از آنکه به آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud بپردازید، از همه فایل‌های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. شما می‌توانید با استفاده از Time Machine یک نسخه پشتیبان محلی روی دستگاه مک خود تهیه کنید. همچنین سرویس‌هایی نظیر Backblaze نیز برای پشتیبان‌گیری ابری استفاده می‌شوند.

 

آیا شما هم به دنبال آزاد کردن فضای ذخیره سازی icloud هستید؟ آیا روش‌های دیگری را برای انجام این کار سراغ دارید؟ خوشحال می‌شویم که نظر و تجربه‌های خود را از بخش نظرات همین مطلب با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع : Make Use Of

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: