آموزش بازیابی نوتیفیکیشن‌ حذف شده در اندروید

آموزش بازیابی نوتیفیکیشن‌ حذف شده در اندروید

بسته به اینکه چقدر از برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنید، نوتیفیکیشن‌های اندروید می‌توانند به سرعت پُر شوند. شاید شرایطی پیش بیاید که آن‌ها را به طور تصادفی و بدون بررسی حذف کنید. سپس متوجه شوید که چیز مهمی را از دست داده‌اید. اگر تاکنون به صورت ناخواسته و بارها این کار را کرده‌اید، ناامید نشوید. چراکه در این مطلب به نحوه بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در سیستم عامل اندروید می‌پردازیم. پس تا انتها با برتر دیجیتال همراه باشید.

پیش از اندروید ۱۱، در صورتی که قصد داشتید به نوتیف‌های (اعلانیه‌های) قدیمی نگاهی بیندازید، کار مشکلی بود. با این حال، کاربران نسخه خام اندروید ۱۱ می‌توانند بدون کارهای دست و پاگیر اعلانیه‌های اخیر را روی دستگاه اندرویدی خود بازیابی کنند. اندروید ۱۲ نیز با پوسته‌های مختلف به صورت گسترده برای کاربران گوشی‌های هوشمند در دسترس قرار دارد؛ از این رو، بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده آسان‌تر از قبل نیز خواهد بود. در صورتی که گوشی هوشمندی دارید که پوسته اندرویدی آن از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند، چندین برنامه مختلف وجود دارد که این کار را برای شما آسان می‌کند.

 

بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده؛ نحوه مشاهده Notification History در نسخه خام اندروید 12

برای اطمینان از اینکه به همه نوتیف‌ها روی دستگاه خود دسترسی دارید باید ویژگی «Notification History» را فعال کنید. پس از فعال‌سازی آن، این ابزار تک تک اعلانیه‌هایی که در ۲۴ ساعت گذشته دریافت کرده‌اید را ردیابی می‌کند. حتی اگر به صورت تصادفی اعلانیه‌ای را سوایپ (Swipe) و حذف کرده باشید، همچنان می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. البته به شرط اینکه قابلیت یادشده را فعال کرده باشید و تا ۲۴ ساعت بعد آن را بررسی کنید.

پیش از آموزش بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده، ابتدا بیایید یاد بگیریم که چگونه قابلیت «Notification History» را در دستگاه‌های اندرویدی با سیستم عامل اندروید ۱۲ فعال کنیم. برای فعال کردن این قابلیت در گوشی خود باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • منوی «تنظیمات / Setting» گوشی اندرویدی خود که روی نسخه خام اندروید ۱۲ اجرا می‌شود را باز کنید.
 • صفحه را به پایین بکشید. از قسمت «Notification & Status bar» گزینه «تنظیمات بیشتر / More setting» را انتخاب کنید.
 • روی «Notification history» ضربه بزنید و مطمئن شوید که فعال است.
 • گوشی هوشمند شما اکنون گزارشی از نوتیفیکیشن‌های دریافتی را نگه می‌دارد و می‌توان تا ۲۴ ساعت آن را مشاهده کرد.
بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در اندروید ۱۲
مشاهده اعلانیه‌های قدیمی در اندروید ۱۲

چنانچه قبلاً گزینه «Notification History» را فعال کرده باشید؛ از همین قسمت می‌توانید فهرست دقیق اعلانیه‌هایی که طی ۲۴ ساعت گذشته دریافت کرده‌اید را مشاهده کنید. پس از فعال‌سازی آن، فهرست نوتیفیکیشن‌ها برای مدتی خالی می‌ماند. از لحظه‌ای که چند اعلانیه دریافت کنید، شما می‌توانید از این منو به آن‌ها دسترسی داشته باشید. ببا انتخاب اعلان مدنظر به برنامه مربوطه منتقل می‌شوید.

 

نحوه مشاهده Notification history در نسخه اندروید ۱۱

این قابلیت برای نخستین بار در اندروید ۱۱ مشاهده شد. مراحل فعال‌سازی آن در بسیاری از موارد مشابه کارهایی‌ست که در اندروید ۱۲شرح دادیم. برای اطمینان از اینکه به همه نوتیفیکیشن‌ها روی دستگاه خود دسترسی خواهید داشت، حتی در شرایطی که حس می‌کنید آن‌ها را پاک کرده‌اید؛ باید ویژگی «Notification History» را فعال کنید. پس از انجام این کار، به تمام اعلانیه‌هایی که طی ۲۴ ساعت گذشته دریافت کرده‌اید، دسترسی خواهید داشت.

در شرایطی که این ویژگی را فعال کرده باشید، حتی اگر به صورت ناخواسته اعلانیه‌ای را حذف کنید، باز هم می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. هرچند در این نسخه از سیستم عامل اندروید نیز تنها نوتیف‌هایی را مشاهده می‌کنید که طی ۲۴ ساعت اخیر روی گوشی شما ظاهر شده‌اند. در ادامه نحوه بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در نسخه خام اندروید ۱۱ را آموزش می‌دهیم.

 • تنظیمات / Setting گوشی اندرویدی مجهز به اندروید ۱۱ را باز کنید.
 • قسمت «برنامه‌ها & اعلانیه‌ها / Apps & Notifications» را پیدا کنید و روی «اعلانیه‌ها / Notifications» ضربه بزنید.
 • روی Notification history ضربه بزنید و مطمئن شوید که گزینه Use Notification history فعال است.
 • گوشی شما اکنون گزارشی از همه اعلانیه‌ها را نگه می‌دارد و تا ۲۴ ساعت قابل مشاهده خواهد بود.
بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در اندروید ۱۱
نحوه مشاهده اعلانیه‌های قدیمی در اندروید ۱۱

این لیست پس از فعال شدن قابلیت ذکرشده برای مدتی خالی می‌ماند. زمانی که چندین نوتیف دریافت کنید، از این قسمت به فهرست اعلانیه‌های اخیر خود دسترسی خواهید داشت. با انتخاب روی هر نوتیف، به برنامه مربوطه هدایت می‌شوید.

 

بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در ColorOS 11

گوشی‌های ساخت شرکت Oppo که از رابط کاربری ColorOS 11 استفاده می‌کنند، امکان دسترسی و بازیابی نوتیفیکیشن‌های قدیمی را به کاربران خود می‌دهند. مراحل انجام این کار مشابه همان فرآیندی است که برای اندروید ۱۲ عنوان کردیم. به این معنا که برای گوشی‌های اوپو نیز باید ویژگی «Notification History» را برای ثبت اطلاعات فعال کنید. برای بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در ColorOS 11 طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • به قسمت «تنظیمات / Setting» بروید.
 • روی گزینه «Notification & Status bar» ضربه بزنید.
 • سپس «Manage notifications» را انتخاب کنید.
 • گزینه «بیشتر / More» را انتخاب کنید.
 • «تاریخچه اعلانیه‌ها / Notification History» را انتخاب کنید و مطمئن شوید که این قابلیت فعال است.

 

در صورتی که گوشی هوشمند شما از اندروید ۱۰ یا قدیمی‌تر استفاده می‌کند، دسترسی به اعلانیه‌های قدیمی کمی مشکل است. برای همین منظور، دو برنامه کاربردی را معرفی می‌کنیم تا دسترسی راحت‌تری به تاریخچه اعلانیه‌ها داشته باشید.

 

استفاده از برنامه‌های مختلف برای بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده در اندروید

اپلیکیشن Notification History Log

راه‌حل بالا برای کاربرانی که از نسخه خام اندروید استفاده می‌کنند، به خوبی جوابگو است. با این حال، متاسفانه متوجه شده‌ایم این راه‌حل روی گوشی‌هایی با رابط کاربریِ تنظیمات متفاوت – همچون گوشی‌های سامسونگ – به درستی کار نمی‌کند. خوشبختانه یک اپلیکیشن مفید وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به شکلی موثر، تاریخچه اعلانیه‌های خود را بازیابی و مدیریت کنید. این برنامه روی همه گوشی‌های هوشمند اندرویدی اجرا می‌شود.

دانلود اپلیکیشن Notification History Log از Google Play Store

دانلود اپلیکیشن

برنامه Notification History Log ساخت شرکت ZipoApps است. این اپلیکیشن طراحی خوبی دارد و گزارشی از تمام اعلانیه‌های دریافتی شما را نگه می‌دارد. به صورت پیش‌فرض به اعلانیه‌های ۲۴ ساعت اخیر دسترسی خواهید داشت. البته می‌توانید با پرداخت هزینه، تاریخچه جامع‌تری دریافت کنید. پس از فعال‌سازی قابلیت «Advanced History» می‌توانید برنامه‌ای که نوتیف مدنظرتان را ارسال کرده اجرا کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی خاص را به لیست سیاه منتقل کنید. در این صورت، بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده به صورت کاملاً سفارشی در اختیار شما خواهد بود. به صورت کلی، این برنامه و حتی نسخه رایگان آن یک اپلیکیشن مفید و کاربردی محسوب می‌شود.

 

نحوه دسترسی به تاریخچه اعلانیه‌ها با استفاده از Nova Launcher

اگر رابط کاربری گوشی شما با نسخه خام اندروید خیلی تفاوت دارد، پیشنهاد می‌کنیم به نصب یک لانچر (Launcher) جدید فکر کنید. Nova Launcher همواره در فهرست محبوب‌ترین و بهترین لانچرهای اندروید قرار دارد.  این لانچر خصوصاً برای بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده نیز توصیه می‌شود.

دانلود اپلیکیشن Nova Launcher از Google Play Store

دانلود اپلیکیشن

برای مشاهده تاریخچه اعلانیه‌های اخیر با استفاده از Nova Launcher این کار را انجام دهید: از طریق خود ابزارک Nova Launcher، گزینه Activities را فعال کنید و سپس وارد قسمت Setting شوید. از گزینه‌های موجود در این بخش، Notification Log را پیدا کنید. اینک به گزارشی از اعلانیه‌های دریافتی خود دسترسی دارید.

 

آیا شما نیز ناخواسته اعلانیه‌ای را حذف کرده‌اید؟ برای بازیابی نوتیفیکیشن حذف شده مدنظر خود چه کاری انجام داده‌اید؟ لطفاً تجربه خود را از بخش نظرات همین مطلب با ما و دیگر کاربران برتر دیجیتال نیز به اشتراک بگذارید.

منبع : Nextpit

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: