آموزش حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید

حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید

این‌گونه نیست که همه اپلیکیشن‌های پیش‌فرض نصب شده در گوشی شما به دردتان بخورند بنابراین با حذف برنامه‌هایی که به آنها نیاز ندارید، می‌توانید عملکرد موبایلتان را بهبود ببخشید و سرعت آن را افزایش دهید و حافظه آن را آزاد کنید. نرم‌افزارهایی که به آنها احتیاج ندارید ولی نمی‌توان آنها را لغو نصب کرد را bloatware می‌نامند. با این نکات راهنما، شما می‌توانید این برنامه‌ها را حذف، غیرفعال و یا حداقل مخفی کنید پس با برتر دیجیتال همراه باشید و مقاله حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید را بخوانید تا با این ترفندها آشنا شوید.

bloatware چیست؟

bloatware یک برنامه تجاری از پیش نصب شده توسط شرکت سازنده در یک گوشی هوشمند است. حال فرقی نمی‌کند که این اپلیکیشن کاربردی است یا خیر چرا که حافظه و منابع موبایل را اشغال می‌کند. در حالی که بسیاری از این نرم‌افزارها شاید کاربردی باشند اما اکثراً فقط فضا را اشغال کرده و در برخی اوقات بر عملکرد موبایل تأثیر منفی می‌گذارند.

به خاطر اینکه اکثر کاربران اصلاً نرم‌افزارهای از پیش نصب شده را اجرا نمی‌کنند و این برنامه‌ها بیهوده انرژی مصرف کرده و سرعت گوشی را کم می‌کنند، بهترین کار حذف آن‌هاست. با این وجود، لغو نصب بعضی از این اپلیکیشن‌ها کار آسانی نیست زیرا بسیاری از آنها جزو خودِ سیستم عامل هستند. در حالی که برنامه رسمی و جامعی برای حذف bloatwareها نیست، این مقاله شما را با چندین روش احتمالاً کارآمد برای لغو نصب این اپلیکیشن‌های سیستم عامل اندروید آشنا می‌سازد.

مفاهیم حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید؛ لغو نصب و غیرفعالسازی bloatwareها

آیا می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان اپلیکیشنی که امکان لغو نصب آن، در سیستم عامل اندروید وجود ندارد را لغو نصب کنید؟ راستش را بخواهید لزوماً شما دو راه پیش‌روی‌تان دارید که عبارتند از غیرفعالسازی یا لغو نصب. هر دو روش نکات مثبت و منفی خود را دارند. لغو نصب یک bloatware گزینه موثرتری نسبت به روش دیگر می‌باشد و باعث می شود تمامی فایل‌های مربوط به برنامه کلاً از بین بروند. اگرچه این بهترین روش برای اطمینان از اینکه این نرم‌افزار دیگر شما را آزرده خاطر نخواهد کرد می‌باشد ولی انجام آن کار پر خطری خواهد بود، زیرا در صورت نیاز به برخی از پرونده‌های آن برنامه می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

غیرفعالسازی یک bloatware اما، کار کم‌خطرتری است زیرا به شما این اطمینان را خواهد داد که آن برنامه در پس‌زمینه اجرا نخواهد شد و RAM را اشغال نخواهد کرد. در عین حال، این کار لزوماً به معنای از بین رفتن کامل اپلیکیشن از حافظه موبایل (مانند زمانی که آن را لغو نصب کرده‌اید) نیست. بسته به برنامه و دستگاه شما، ممکن است اختیار انتخاب بین حذف نصب و غیرفعال کردن برخی از برنامه ها، با شما نباشد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به هر ذو روش بیندازیم.

غیرفعالسازی bloatwareها؛ راهکار کلی

امکان دارد علی‌رغم اینکه برخی از اپلیکیشن‌ها مدام توسط کاربران استفاده نمی‌شوند ولی همچنان منابع گوشی مانند حافظه و رم را اشغال کنند. آنها همچنین، در منوی نرم‌افزارها فضایی را به خودشان اختصاص می‌دهند ولی از اندروید ۴ به بعد گزینه غیرفعالسازی برای آنها در نظر گرفته شده است. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

  • به تنظیمات (Settings) و سپس برنامه‌ها (Apps) بروید
  • در این قسمت اکثر گوشی‌ها سه گزینه همه برنامه‌ها (All Apps)، برنامه‌های غیرفعال شده (Disabled) و برنامه‌های فعال (Enabled) دارند
  • لازم به ذکر است که با توجه به شرکت سازنده موبایلتان این قسمت و گزینه‌های موجود در آن متفاوت خواهد بود

لغو نصب اپلیکیشن پیش‌فرض سیستم عامل اندروید

با همه اینها، مهمترین کاری که باید انجام دهید، پیدا کردن اپلیکیشنی است که می‌خواهید آن را غیرفعال کنید. روی برنامه مدنظر ضربه زده و ببینید آیا آپشن غیرفعالسازی (disable) را در اختیار دارید یا خیر. ضمناً، پی به این نکته نیز خواهید برد که بعضی از نرم‌افزارها اصلاً گزینه لغو نصب (uninstall) ندارند.

غیرممکن بودن لغو نصب برخی از نرم‌افزارها

برخی از برنامه‌ها مانند تنظیمات را نمی‌توان لغو نصب یا غیرفعال کرد. حضور این موارد برای اینکه سیستم عامل اندروید به‌درستی اجرا شود و روان کار کند ضروری است. بر این اساس، هر چیزی که در خارج از دو دسته گفته شده قرار گیرد را می‌توان غیرفعال کرد مگر اینکه مربوط به پارتیشن خودِ سیستم باشد؛ کاری که برخی از سازندگان گوشی‌ها عمداً انجام می‌دهند.

چنان‌چه از یک اپلیکیشن مدیریت ایمیل متفرقه استفاده می‌کنید، می‌توانید برنامه پیش‌فرض خودِ گوشی را مخفی نمایید. زمانی که یک نرم‌افزار را غیرفعال کردید، سیستم به شما هشدار خواهد داد که بعضی از اپلیکیشن‌ها به‌درستی کار نخواهند کرد. منظور از این هشدار، اپلیکیشن‌هایی است که برای اجرا شدن به نرم‌افزاری که می‌خواهید پاک کنید، متکی هستند.

اگر نظرتان عوض شد، می‌بایست به لیست اپلیکیشن‌ها برگشته و خلاف کاری که گفتیم را انجام دهید. توجه داشته باشید که حتی اگر برنامه‌ای در منوی نرم‌افزارها وجود نداشت نیز در این لیست نمایش داده خواهد شد. اگرچه رابط کاربری این بخش با توجه به رابط کاربری شرکت سازنده گوشی متفاوت خواهد بود اما فرآیند انجام کار غالباً یکسان است. در ادامه می‌توانید ببینید که حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید در گوشی‌های سامسونگ چه‌قدر کار آسانی است.

 

چگونگی حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندرویدی از گوشی‌های سامسونگ

در سالیان اخیر، رابط کاربری گوشی‌های سامسونگ با رابط کاربری خام اندروید بسیار فرق کرده و در آن یک راهکار مناسب برای غیرفعالسازی اپلیکیشن‌های ساخت این کمپانی کره‌ای گنجانده شده است.

  • برای انجام این کار فقط کافی است منوی اپلیکیشن‌ها را اجرا کنید
  • سپس انگشت خود را روی هر برنامه‌ای که می‌خواهید بگذارید تا از منویی که به نمایش درمی‌آید گزینه غیرفعالسازی (disable) یا لغو نصب (uninstall) را بزنید

رابط کاربری One UI سامسونگ

یک برنامه غیرفعال، دیگر در پس‌زمینه فعالیت نخواهد داشت و هیچ آپدیتی دریافت نمی‌کند بنابراین منابع دستگاه را بیهوده مصرف نخواهد کرد.

چگونگی حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید (نیاز به گوشی روت شده)

واقعاً ناامید کننده است که می‌خواهید یک برنامه از پیش نصب شده را حذف کنید، اما گوشی فقط اجازه می‌دهد آن را غیرفعال نمایید. اگر واقعاً به کاری که می‌خواهید انجام دهید اطمینان دارید، روشی وجود دارد تا سیستم نرم‌افزاری موبایلتان را کاملا تحت کنترل خود درآورید.

اگر خدشه‌دار شدن وارانتی گوشی برایتان اهمیتی ندارد و از دست دادن اپلیکیشن‌های مهمی مانند Samsung Pay یا بانکی مهم نیست، می‌توانید موبایلتان را روت کنید تا امکان لغو نصب کردن یک نرم‌افزار فراهم گردد. برنامه System app remover (ROOT) به شما اجازه انجام این کار را می‌دهد ولی به خاطر داشته باشید که این کار شاید باعث شود عملکرد برخی دیگر از اپلیکیشن‌ها مختل گردد.

پیش از اینکه گوشی را روت کنید، مقاله زیر را بخوانید تا راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 

روت کردن گوشی برای مبتدیان: پرسش و پاسخ‌هایی درباره چگونگی روت کردن

 

حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید؛ لغو نصب و غیرفعالسازی اپلیکیشن‌های استاندارد گوگل

اندروید شبکه‌ای متشکل از چندین نرم‌افزار و اپلیکیشن است. در این میان، اگر سراغ آلترناتیوها بروید، وجود برنامه‌های خودِ گوگل بی‌فایده خواهد بود و در نتیجه پس از مدتی حافظه سیستم اشغال خواهد شد. در ادامه لیستی از اپلیکیشن‌های استاندارد را می‌بینید که می‌توانید در صورت بهره‌گیری از آلترناتیوهایشان، آنها را لغو نصب کنید.

نام اپلیکیشنشناسه اپلیکیشن
Browser

com.android.browser

Downloads

com.android.providers.downloads.ui

Email

com.android.email

Gallery

com.android.gallery3d

Camera

com.android.camera2

SMS/MMS

com.android.mms

Sound Recorder

com.android.soundrecorder

Voice Dialer

com.android.voicedialer

Voice Studio

com.android.videoeditor

اگر اپلیکیشن‌های اندرویدی را غیرفعال کنیم، چه خواهد شد؟

زمانی که یک اپلیکیشن را غیرفعال کردید، از منوی نرم‌افزاری پاک خواهد شد، دیگر آپدیت دریافت نخواهد کرد و در پس‌زمینه فعالیت نخواهد داشت. به علاوه، هر برنامه‌ای که به اپلیکیشن غیرفعال شده متکی بوده، دیگر کار نخواهد کرد. مثلاً اگر Google Play Services (خدمات گوگل پلی) را غیرفعال کنید، بعضی از برنامه‌های سیستمی از کار خواهند افتاد و هم چنین احتمالاً برخی دیگر از برنامه‌ها که مستقیماً به گوگل ارتباطی ندارند نیز به‌درستی کار نخواهند کرد.

بر این اساس، به شدت پیشنهاد می‌شود ابتدا در مورد اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهید غیرفعال کنید، تحقیقات کافی را انجام دهید تا مشکلی برای گوشی‌تان به وجود نیاید. به همین منظور، از شما می‌خواهیم تجربیات خود را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

لغو نصب چندین اپلیکیشن به صورت یکجا

همه‌ی ما در زمینه‌ی پاکسازی گوشی‌هایمان حداقل کمی تنبل هستیم. اپلیکیشن‌هایی که به آنها احتیاج نداریم، به راحتی می‌توانند از یاد بروند و لغو نصب یکی‌یکی آنها از پلی استور هم زمان‌بر خواهد بود بنابراین بهترین کار حذف چندین برنامه به صورت یکجا و یکباره می‌باشد. در مقاله حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید، چگونگی انجام این کار را با استفاده از اپلیکیشن Cx File Explorer آموزش داده‌ایم.

  • اولین گام، دانلود این نرم‌افزار از پلی استور است.
  • Cx File Explorer را اجرا کرده و مجوزهای لازم مانند دسترسی به تصاویر، فایل‌های رسانه‌ای و فایل‌های موجود در گوشی را به برنامه بدهید
  • سپس از پایین منو گزینه اپلیکیشن‌ها (apps) را بزنید
  • حالا برنامه‌هایی که می‌خواهید حذف کنید را از سمت راست تیک بزنید
  • در ادامه اپلیکیشن‌های مدنظر را برگزیده و آپشن لغو نصب (uninstall) را از پایین نمایشگر بزنید

حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید با اپلیکیشن Cx File Explorer

برای امنیت بیشتر، باید لغو نصب هر نرم‌افزار را با زدن آپشن OK تأیید کنید. مزیت این کار آن است که برنامه‌ای که به صورت اتفاقی انتخاب کرده‌اید، پاک نخواهد شد و از طرفی فرآیند لغو نصب دیگر نرم‌افزارها ادامه خواهد یافت.

با ذکر این نکات، به پایان مقاله حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید یا متوقف‌سازی و مخفی‌سازی آنها رسیدیم. آخرین باری که شما نرم‌افزارهای موجود در گوشی‌تان را پاک کردید کی بود؟ آیا سؤال یا پیشنهادی در این زمینه دارید؟ نظر خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

منبع: nextpit.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: