آموزش فعالسازی و استفاده از حالت تک دست در گوشی‌های اندرویدی

نحوه استفاده از حالت تک دست در اندروید

نمی‌توان کتمان کرد که گوشی‌های هوشمند امروزه بیش از حد بزرگ شده‌اند. به همین دلیل است که کار کردن با یک گوشی اندرویدی مدرن آن هم با یک دست، تقریبا غیرممکن شده است. در اینجاست که حالت تک دست یا همان One-handed Mode که بسیاری از تلفن‌های همراه اندرویدی آن را دارند، به درد خواهد خورد. اگر با این حالت آشنایی چندانی ندارید، بد نیست بدانید که One-handed Mode ویژگی است که رابط کاربری گوشی را به پایین صفحه نمایش انتقال می‌دهد تا بتوانید راحت‌تر قسمت‌های مختلف را لمس کنید. البته نحوه نمایش محتوا به این صورت، همیشگی و دائمی نیست اما باز هم در برخی از شرایط به شدت کارآمد خواهد بود. در این مطلب می‌خواهیم شما را با نحوه کار کردن با یک دست در سیستم عامل اندروید آشنا سازیم؛ پس با برتر دیجیتال همراه باشید.

چگونگی استفاده از حالت تک دست در گوشی‌های سامسونگ

سامسونگ یکی از نخستین شرکت‌های سازنده گوشی هوشمند بود که حالت تک دست را به محصولاتش اضافه کرد. برای اینکه این گزینه را فعال کنید، یک بار انگشت خود را از بالای صفحه نمایش به سمت پایین بکشید و سپس آیکون چرخ‌دنده را لمس نمایید.

منوی تنظیمات سریع رابط کاربری One UI

حالا به پایین برگه تنظیمات (Settings) بیایید و گزینه ویژگی‌های پیشرفته (Advanced Features) را برگزینید.

ویژگی های پیشرفته در رابط کاربری One UI

سرانجام حالت تک دست (One-handed mode) را انتخاب کنید.

حالت تک دست در رابط کاربری One UI

دکمه موجود در بالای صفحه نمایش را روشن نمایید.

دکمه فعالسازی حالت One-handed در رابط کاربری One UI

در مرحله بعد، می‌توانید نحوه فعالسازی حالت کار کردن با یک دست را مشخص کنید. اگر از روش ناوبری مبتنی بر حرکات بهره می‌برید، امکان انتخاب اشاره‌ها (Gestures) را خواهید داشت. ولی چنانچه از روش ناوبری با استفاده از سه دکمه استفاده می‌کنید، می‌توانید با دو بار ضربه زدن روی دکمه هوم، حالت تک دست را فعال نمایید.

گزینه‌های مربوط به نحوه کار کردن با یک دست در رابط کاربری One UI

در One-handed Mode، می‌توانید فلش را لمس کنید تا صفحه کوچک شده را به سمت راست یا چپ نمایشگر ببرید. به علاوه، امکان کشیدن گوشه صفحه نمایش برای تغییر سایز این پنجره نیز وجود دارد. برای خارج شدن از این حالت هم می‌بایست جایی از نمایشگر که خالی است را لمس کنید.

فعالسازی و غیرفعالسازی حالت تک دست در رابط کاربری One UI

جدیدترین محصولات سامسونگ موجود در بازار موبایل بهمراه قیمت

One-handed Mode در گوشی‌های پیکسل گوگل

One-handed Mode همزمان با عرضه اندروید ۱۲ به گوشی‌های پیکسلِ گوگل راه یافت. برای استفاده از این ویژگی کافیست انگشت خود را دو بار از بالای نمایشگر به سمت پایین بکشید تا منوی تنظیمات سریع (Quick Settings) نمایش داده شود. سپس روی آیکون چرخ‌دنده ضربه بزنید.

آیکون تنظیمات در گوشی‌های پیکسل گوگل

سپس به پایین بیایید و گزینه سیستم (System) را برگزینید.

گزینه System در منوی تنظیمات گوشی‌های پیکسل گوگل

در مرحله بعد، گزینه اشاره‌ها (Gestures) را انتخاب کنید.

گزینه Gestures در منوی تنظیمات گوشی‌های پیکسل گوگل

اینک به حالت تک دست (One-handed mode) بروید.

حالت تک دست در گوشی‌های پیکسل گوگل

دکمه مربوطه را لمس کنید تا این حالت فعال شود.

حالت One-handed در گوشی‌های پیکسل گوگل

در اینجا چندین گزینه دیگر را نیز مشاهده خواهید کرد. به طور مثال، می‌توانید گزینه خارج شدن در زمان سوئیچ شدن در میان اپلیکیشن‌ها یا «Exit when switching apps» را فعال کنید. اگر از یک برنامه خارج شوید، حالت تک دست در اندروید به صورت خودکار بسته خواهد شد.

سایر گزینه‌های نحوه کار کردن با یک دست در گوشی‌های پیکسل گوگل

در نهایت، وقفه (Timeout) را انتخاب کنید تا بعد از اینکه برای مدتی از حالت تک دست استفاده نکردید، به طور اتوماتیک این گزینه غیرفعال گردد.

سایر گزینه‌های نحوه کار کردن با یک دست در گوشی‌های پیکسل گوگل

به هر ترتیب، برای فعالسازی این حالت، فقط کافی است انگشت خود را به سمت پایین صفحه نمایش یا خط ناوبری بکشید. برای خارج شدن از آن هم باید روی همین قسمت، انگشتتان را به سمت بالا بکشید و یا در جایی از صفحه نمایش که خالی است، ضربه بزنید.

فعالسازی نحوه کار کردن با یک دست در گوشی‌های پیکسل گوگل

اگر گوشی گلکسی سامسونگ یا پیکسل گوگل ندارید، احتمالاً می‌توانید از حالت کار با یک دست در موبایلتان بهره‌مند شوید. فقط کافی است One-handed mode را در تنظیمات سرچ کنید. کار کردن با این ویژگی واقعاً شگفت‌انگیز است چراکه قابلیتی بسیار کاربردی است.

آیا شما تا کنون از حالت تک دست در گوشی اندروید خود استفاده کرده‌اید؟ خوشحال می‌شویم که نظر و تجربیات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

منبع: howtogeek.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: