علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟

تقویت جی پی اس گوشی

سنسور GPS این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که از برنامه‌های مسیریابی مانند Google Maps و یا از سرویس‌های موقعیت‌یاب استفاده نموده و مکان دقیق خود را مشخص کنید. تقویت جی پی اس گوشی در اندروید و ایجاد سیگنال قوی برای جهت‌یابی، انجام بازی‌های واقعیت مجازی (Augmented Reality) مانند بازی Pokemon Go و برای استفاده بهینه از اپلکیشن های تاکسی یاب، بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از برتر دیجیتال قصد داریم ضمن صحبت درباره علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی، شما را با نحوه بهبود سیگنال GPS در گوشی اندرویدی آشنا سازیم.

نحوه تقویت جی پی اس گوشی در اندروید

برای شرح دقیق ابتدا به بررسی مفاهیم اصلی همچون GPS چیست و چگونگی کارکرد آن می‌پردازیم و در ادامه با بررسی علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی، روشی‌هایی را برای تقویت آن ارائه می‌دهیم.

GPS چیست؟

GPS یک سیستم موقعیت‌یاب جهانی است که در سال ۱۹۷۳ توسط ارتش ایالات متحده توسعه پیدا کرد، اما برای اهداف غیرنظامی در دهه هشتاد منتشر شد. در ابتدا با 24 ماهواره مورد استفاده قرار گرفت، اما اکنون 31 ماهواره GPS در مدار وجود دارد.

تلفن هوشمند شما از طریق آنتن GPS با این ماهواره‌ها ارتباط برقرار می‌کند که بخشی از سخت افزار بیشتر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های فعلی است. آنتن از طریق درایور به نرم‌افزار متصل می‌شود. این بدان معناست که سه منبع اصلی برای تشخیص صحیح و دقیق موقعیت و سیگنال GPS در گوشی هوشمند وجود دارد که به شرح زیر است:

  • تعداد ماهواره های GPS در موقعیت فعلی
  • کیفیت آنتن GPS در تلفن هوشمند
  • نوع پیاده سازی درایور نرم‌افزاری در سیستم عامل

تقویت جی پی اس گوشی در اندروید

۱. علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی و نحوه تقویت آن: حالت Location Accuracy گوگل را روشن کنید

برای تقویت جی پی اس گوشی در اندروید و دریافت بهترین سیگنال ممکن مستلزم مصرف باتری کمی بیشتر از حالت عادی است. البته جای هیچ نگرانی نیست، در صورتی که دیگر نیازی به GPS ندارید، می‌توانید به راحتی به حالت قبل برگردید. فعال نمودن این حالت، کار آسانی است که در این بخش به شرح آن می‌پردازیم.

به بخش Settings مراجعه کنید، سپس روی Location ضربه بزنید و مطمئن شوید که سرویس موقعیت‌یاب در گوشی شما فعال است. شما می‌توانید آن را در قسمت بالا، سمت راست صفحه نمایش گوشی نیز روشن و خاموش نمایید. در وضعیت روشن این علامت به رنگ سبز است.

در قسمت Location باید با انتخاب Advanced روی Google Location Accuracy ضربه بزنید و مطمئن شوید که حالت بهبود موقعیت مکانی (Improve Location Accuracy) روشن است. در این حالت، گوشی هوشمند شما برای مکان‌یابی دقیق‌تر علاوه بر سنسور GPS از سیگنال WiFi و همچنین سیگنال شبکه ارتباطی تلفن نیز استفاده خواهد کرد. این روش میزان باتری بیشتری مصرف می‌کند، اما از تمام روش‌های موجود استفاده می‌کند تا دقیق‌ترین مکان ممکن را به شما ارائه دهد.

 

تقویت جی پی اس گوشی
مطمئن شوید که Improve Location Accuracy برای دریافت سیگنال خوب فعال است.

در برخی تلفن‌های هوشمند، گزینه‌های اضافی زیر Scanning را در صفحه تنظیمات مکان خواهید یافت. شما می‌توانید اسکن Wi-Fi یا اسکن بلوتوث را فعال کنید. اسکن Wi-Fi در هر زمان با اجازه به برنامه‌ها و خدمات برای تشخیص شبکه‌های Wi-Fi، مکان کنونی شما را با دقت بالایی تخمین می‌زند. این امر در مورد اسکن بلوتوث نیز صدق می‌کند که دستگاه‌های بلوتوث مجاور را تشخیص می‌دهد.

تقویت جی پی اس گوشی
اگر می‌خواهید موقعیت کنونی شما با دقت بالایی تخمین زده شود، گزینه اسکن می‌تواند به شما کمک کند.

۲. برای کالیبره کردن GPS از یک نرم‌افزار قطب‌نما استفاده کنید

اگر تصور می‌کنید که علت صعیف بودن جی پی اس گوشی به دقت پایین سیگنال GPS برمی‌گردد، شما می‌توانید از طریق نرم‌افزار قطب‌نما، GPS را کالیبره کنید. این برنامه در برخی از گوشی‌های هوشمند به صورت پیش‌فرض وجود دارد. اگر این نرم‌افزار را در گوشی خود دارید، آن را روشن کرده و فرآیند کالیبراسیون مجدد را انجام دهید تا سیگنال GPS رفرش گردد.

اگر در گوشی هوشمند خود برنامه قطب‌نما ندارید، شما می‌توانید این نرم‌افزار را از Play Store انتخاب و نصب کنید. Compass Galaxy یک گزینه خوب و قابل اعتماد است.

google play store button

۳. علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی و نحوه تقویت آن: سیگنال GPS را روشن نگه دارید

یکی از مشکلات اصلی که در هنگام انتقال از یک برنامه به برنامه دیگر با آن روبه‌رو می‌شویم، غیرفعال شدن خود به‌ خود GPS جهت صرفه‌جویی در مصرف باتری است. به طور مثال در حین بازی Pokémon Go که GPS گوشی روشن است، اگر لحظه‌ای به آخرین پیام‌های SMS خود نگاهی بیاندازید، GPS ناخودآگاه خاموش می‌شود.

برای تقویت جی پی اس گوشی در اندروید، شما می‌توانید سیگنال GPS را فعال نگه دارید. برای انجام این کار، شما می‌توانید از یک برنامه GPS استفاده کنید. برنامه Connected GPS یک برنامه ساده است که این کار را به آسانی انجام می‌دهد. فقط خاطر نشان می‌کنیم که این کار عمر باتری را کاهش خواهد داد.

دانلود برنامه Connected GPS:

google play store button

۴. علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی، سخت افزاری یا نرم افزاری است؟

شما می‌توانید با استفاده از برنامه GPS Essentials تشخیص دهید که علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی ناشی از مسائل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری است. در منو‌ی اصلی GPS Essentials، گزینه Satellites را انتخاب کنید، سپس نحوه اتصال گوشی هوشمند خود را به ماهواره های اطراف زمین مشاهده کنید (این کار خیلی جالب است، حتما امتحان کنید.)

اگر هیچ ماهواره‌ای ظاهر نمی‌شود، این مشکل ممکن است به دلیل تداخل اشیا فلزی اطراف شما و قاب گوشی هوشمند و یا مشکل سخت‌افزاری GPS باشد. اگر ماهواره ظاهر می‌شود، ولی GPS عملکردی ندارد، این مشکل می‌تواند به دلیل مسئله نرم افزاری باشد. در این صورت، شما باید برای تقویت GPS در اندروید، موارد دیگر را که در ادامه اشاره شده، بررسی کنید.

تقویت GPS در اندروید | اطمینان از اتصال به ماهواره های GPS
مطمئن شوید که گوشی شما به ماهواره‌های GPS متصل است.

۵. علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی و نحوه تقویت آن: داده‌های GPS خود را تازه‌سازی کنید

گاهی ممکن است، دستگاه شما روی برخی ماهواره‌های GPS قفل کند، در حالی که این ماهواره‌ها در دسترس گوشی شما نیستند. برای رفع این مشکل شما می‌توانید از برنامه‌هایی نظیر برنامه GPS Status & Toolbox استفاده کنید. این برنامه برای تقویت جی پی اس گوشی، اطلاعات GPS را پاک می‌کند تا از نو به ماهواره‌های GPS‌ متصل گردد.

در این برنامه ابتدا روی هر نقطه‌ای می‌خواهید ضربه بزنید و روی آیکون منو، گزینه Manage A-GPS state را انتخاب کنید. سپس روی تنظیم مجدد (Reset) ضربه بزنید، پس از پایان یافتن این پروسه، مجددا به بخش Manage A-GPS state بازگردید و این بار گزینه Download را انتخاب کنید. به همین راحتی اطلاعات GPS شما به روز می‌شود. اگر بار دیگر GPS دچار مشکل شد، این فرآیند را تکرار کنید.

دانلود برنامه GPS Status & Toolbox:

google play store button

۶. علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی و نحوه تقویت آن: استفاده از رسیور خارجی GPS

اگر GPS تلفن هوشمند شما دچار مشکل است. احتمالا رسیور یا دریافت کننده سیگنال GPS ضعیف است. در این حالت، خرید یک گیرنده مستقل برای دریافت سیگنال GPS‌ برای شما ارزشمند است. این دستگاه از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند  متصل و با شارژر خود گوشی شارژ می‌شود. شما می‌توانید آن را از فروشندگان مجاز لوازم جانبی موبایل تهیه نمایید.

ما در این مطلب از برتر دیجیتال درباره علت ضعیف بودن جی پی اس گوشی و نحوه تقویت آن راه‌هایی را عنوان کردیم. اگر شما مورد دیگری را درباره بهبود سیگنال GPS می‌دانید، لطفا در قسمت نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: androidpit

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

7 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

علیرضا - تاریخ: ۱۴۰۱٫۱۱٫۰۸ ساعت: ۱۳:۴۰

گوشی منم پوکو ایکس 3 هس، از موقعی که گرفتم تا الان چی پی اسش خیلی ضعیفه وقتی مسیریابی میکنم، مسیرو نشون میده موقعی که راه میوفتم وسط راه قاطی میکنه مسیر اشتباه نشون میده ، من هرروز این مشگل رو دارم لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم درست شه

علی - تاریخ: ۱۴۰۱٫۰۳٫۲۴ ساعت: ۰۸:۰۵

سلام وادب بنده در اسنپ سه سال مشغول بکار هستم .با گوشی هواوی میت تن مشکلی با چی پی اس نداشتم . اما حدود سه روز است . در نمایندگی هواوی باطری تعویض کردم . با مشکل شدید چی پی اس مواجعه شدم . مسیریابی کند شده . و کار نمیتونم بکنم.لطفا راهنمایی بفرمائید .09196844081

پسندیدم 17
نپسندیدم 2
محسن - تاریخ: ۱۴۰۰٫۰۳٫۲۶ ساعت: ۱۳:۱۶

هم میهنان مهربان لطفن راهنمایی بفرمایید:؛ تبلت بنده جی پی اس قوی دارد، اما وقتی میروم رو مسیریاب و مقصدی رو تایین میکنم، نشان مسیریاب کُند است… ترافیک و مسیریاب رو عالی نشان میدهد، اما دو سه متری عقب تر از ماشین حرکت میکند، خواهشن راهنمایی بفرمایید…

پسندیدم 18
نپسندیدم 2
salah - تاریخ: ۱۳۹۹٫۰۹٫۲۱ ساعت: ۱۷:۰۰

شما مثل بقیه سایت ها کپی کردین ?

كارآفرين خانگي - تاریخ: ۱۳۹۷٫۰۶٫۱۸ ساعت: ۲۱:۲۱

خیلی عالی بود

جلال - تاریخ: ۱۳۹۷٫۰۲٫۲۳ ساعت: ۱۷:۴۹

مقاله خوبیه ممنون، اما بیشتر برای آشنایی با GPS به درد میخوره اگه تو کشورهای اروپایی یا آمریکایی بودیم عالی بود ولی تو ایران GPS زیاد کاربرد نداره مثل بقیه کشوره ها

پسندیدم 3
نپسندیدم 14
بهزاد - تاریخ: ۱۳۹۸٫۰۷٫۰۷ ساعت: ۲۱:۴۸

واسه شما کاربرد نداره. میلیونها نفر توی اسنپ و تپ سی روزانه نونشون به جی پی اس گره خورده. رانندگان معمولی هم که کمتر از رانندگان مسافربر به گوشه کنار شهر آشنا هستند مجبورند با جی پی اس کار کنند که دائم آدرس نپرسند. الان خود من برای تقویت سیگنال جی پی اسم دارم توی نت دنبال روش ساخت آنتن میگردم ولی چیزی پیدا نکردم.

پسندیدم 52
شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: