چگونگی کاهش مصرف باتری صفحه نمایش با تصویر پس زمینه سیاه

کاهش مصرف باتری صفحه نمایش: تاثیر پس زمینه‌های مشکی در کاهش مصرف باتری

اکثر مردم می‌‌دانند که صفحه نمایش یکی از عامل‌‌های اصلی تمام شدن شارژ باتری در هر گوشی هوشمندی است، اما آنچه که نمی‌‌دانند این است که تصویر پس ‌‌زمینه انتخابی‌شان- بله، درست فهمیدید، تصویر پس زمینه- می‌‌تواند تفاوت قابل توجهی در عمر باتری ایجاد کند. در واقع یک تصویر پس‌‌ زمینه‌‌ کاملا مشکی یا به‌‌طور کلی رنگ‌‌های تیره نسبت به موارد روشن، می‌تواند باعث کاهش مصرف باتری صفحه نمایش شود. البته به نوع صفحه نمایش گوشی هم بستگی دارد. در این مقاله با ما باشید تا چگونگی کاهش مصرف باتری صفحه نمایش توسط یک تصویر پس زمینه خوب را بررسی نماییم.

کاهش مصرف باتری صفحه نمایش و ارتباط آن با تکنولوژی‌های صفحه نمایش

در ابتدا، نیاز هست تا کمی در مورد تکنولوژی نمایشگرها صحبت کنیم. در حوزه گوشی‌های هوشمند، اکثر نمایشگرها AMOLED یا LCD هستند. نمی‌‌خواهیم زیاد وارد جزئیات شویم، اما اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید و بدانید کدام نمایشگر به چه علت بهتر است، می‌‌توانید مقاله شرح صفحه نمایش‌‌های گوشی هوشمند را مطالعه نمایید.

تشریح تکنولوژی صفحه نمایش LCD

در اینجا قصد داریم دو تکنولوژی بکار رفته در صفحه نمایش‌ گوشی‌های هوشمند را بررسی کنیم تا ببینیم کدام یک در کاهش مصرف باتری صفحه نمایش می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد.

فناوری LCD یا Liquid Crystal Display دقیقا همان تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون، مانیتور و موارد این چنینی است. همانطور که از نام آن پیداست، با کریستال مایع روبرو هستیم که قادر به پخش نور به صورت مستقل نیست و تنها نوری که از منبع قرار گرفته در پشت آن ساطع می‌شود را در محیط پخش می‌کند.

این بدان معناست که حتی اگر به یک صفحه مشکی رنگ گوشی هوشمند یا تبلتان نگاه کنید، این رنگ مشکی در اثر انعکاس نور شکل گرفته و به همین دلیل است که صفحه نمایش‌های LCD هیچ گاه قادر به نشان دادن رنگ مشکی خالص نیستند و نقشی در کاهش مصرف باتری صفحه نمایش ندارند. گوشی‌‌های Huawei Mate 10 و HTC U11 Plus صفحه نمایش‌شان LCD است.

کاهش مصرف باتری صفحه نمایش: تاثیر پس زمینه‌های مشکی در کاهش مصرف باتری
گوشی‌‌های قدیمی‌‌تر مثل U11 Plus و Mate 10 اغلب از نمایشگرهای LCD استفاده می‌کردند.

LCDها استعداد زیادی در مصرف باتری دارند زیرا در زمان کارکرد صفحه نمایش، همه پیکسل ها بایستی با نور روشن شود.

تشریح تکنولوژی صفحه نمایش AMOLED یا OLED

تکنولوژی AMOLED یا Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode در تلویزیون‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما بیشترین کاربردش در حوزه گوشی‌‌های هوشمند است و به افزایش طول عمر باتری کمک می‌کند. نمایشگرهای OLED نیز به همین صورت هستند، اما از اکتیو ماتریکس (تکنولوژی کنترل پیکسل‌ها به صورت مجزا) بهره‌مند نیستند.

صفحه‌‌ نمایش‌‌های سامسونگ معمولا AMOLED هستند. به‌‌عنوان مثال Galaxy S10 ,Galaxy Note9 ,Galaxy S9 از صفحه نمایش AMOLED استفاده می‌کنند.

صفحه نمایش از مواد آلی ساخته شده است که هنگام عبور جریان از بین‌شان نور را تولید می‌‌کند. صفحه نمایش AMOLED در زمینه کاهش مصرف باتری صفحه نمایش عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد، چرا که تمامی پیکسل‌ها به صورت همزمان روشن نبوده و در کنار آن نیز کاربر قادر خواهد بود تا رنگ مشکی خالص را روی آن تماشا کند؛ زیرا هیچ گونه نور پس زمینه‌ای وجود ندارد و تمام آنچه مشاهده می‌کنید، از طریق روشن یا خاموش ماندن پیکسل‌ها پدید آمده است. همچنین در کاهش مصرف باتری صفحه نمایش نقش بسزایی دارد.

مصرف باتری نمایشگر AMOLED در مقابل LCD

AMOLED

اگر صفحه نمایش AMOLED دارید، با قرار دادن تصویر پس‌‌ زمینه‌‌ مشکی یا به‌‌طور کلی تیره می‌‌توانید به کاهش مصرف باتری صفحه نمایش کمک کنید و طول عمر باتری‌تان را بالا ببرید.

محققان با انجام آزمایش کوچکی دریافتند که: اگر در صفحه نمایش‌‌های AMOLED از تصویر پس زمینه مشکی استفاده کنید، می‌‌توانید در یک ساعت با ۲۰ درصد روشنایی، ۶ درصد و در روشنایی کامل ۸ درصد به کاهش مصرف باتری صفحه نمایش کمک کنید.

این نتایج مبتنی بر صفحه نمایش همیشه روشن و فعال است، اما این نظریه‌‌ پایه، حتی درصورتی‌‌که ارقام عینا هم روی ندهد، درست و پابرجاست. نتایج یک آزمایش دیگر با استفاده از روش‌‌های مختلف، نشان می‌‌دهد که به‌‌طور کلی می‌‌توان ۱۸ درصد در طی یک روز در کاهش مصرف باتری صفحه نمایش دخیل بود.

LCD

می‌‌پرسید می‌‌توان در مصرف باتری LCD نیز با کمک تصویر پس زمینه مشکی صرفه‌‌جویی کرد؟ با عرض پوزش، جواب منفی است. LCDها به نورپردازی پس زمینه متکی هستند، بنابراین هیچ راهی برای کاهش مصرف باتری صفحه نمایش وجود ندارد.

تنها کاری که می‌‌توانید انجام دهید این است که دستگاه را در حالت Battery saver قرار دهید و سعی نکنید صفحه گوشیتان را همیشه روشن نگه دارید. نور صفحه نمایشتان در کمترین حالت ممکن قرار دهید و زمان خاموشی صفحه نمایش را کمترین مقدار انتخاب کنید.

خبر خوب اینکه، شما می‌توانید تصویر پس زمینه با رنگ‌‌های روشن و مصور داشته باشید و این تاثیری روی باتری شما نخواهد داشت. فقط به این فکر کنید که اگه AMOLED داشتید به خاطر حفظ عمر باتری مجبور بودید به صفحه نمایش‌‌های غم انگیز نگاه کنید (فقط همین‌‌طور که در حال گول زدن خود هستید از شارژرتان دور نشوید!) ?

کاهش مصرف باتری صفحه نمایش: تاثیر پس زمینه‌های مشکی در کاهش مصرف باتری

نکاتی دیگر برای کاهش مصرف باتری صفحه نمایش‌‌های AMOLED

روش های دیگری برای کاهش مصرف باتری صفحه نمایش وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به تنظیم کردن حالت تیره (Dark Mode) روی تمام اپلیکیشن‌های دارای این قابلیت اشاره کرد.

اگر بتوانید ظاهر اپلیکیشن‌هایی که اغلب استفاده می‌‌کنید را تغییر دهید، به افزایش طول عمر باتری‌تان کمک می‌کنید. چرا که نسبت به صفحه اصلی، بیشترین زمان را در اپلیکیشن‌هایتان سپری می‌‌کنید. همچنین می‌‌توانید با تنظیم کردن متن و ایمیلتان، پس زمینه مشکی و متن سفید داشته باشید، البته این بستگی به دستگاه شما و اپلیکیشن انتخابی‌تان دارد.

ساده‌‌ترین راه برای فهمیدن این موضوع این است که دستگاهتان را به طور کامل شارژ کنید و تا خالی شدن کامل آن منتظر بمانید، حال میزان مصرف باتری توسط صفحه نمایش را چک کنید. کافیست به Settings و به قسمت Battery بروید، که معمولا در بخش Device Setting/Device Msintence می‌‌توانید آن را پیدا کنید.

میزان مصرف باتری توسط صفحه نمایش را یادداشت کنید. سپس همزمان با شارژ مجدد گوشی، پس زمینه آن را به مشکی تغییر دهید و چرخه بالا را مجدد تکرار کنید تا تفاوت مصرف باتری را در هر دو حالت ببینید.

دریافت تصویر پس زمینه مشکی برای کاهش مصرف باتری صفحه نمایش

برای دانلود مستقیم تصویر پس زمینه تیره برای بک‌گراند گوشیتان، به این لینک بروید و فراموش نکنید که تم‌‌های اپلیکیشن‌هایتان را نیز تا حد امکان تیره کنید تا میزان ذخیره باتری افزایش یابد.

علاوه‌‌بر تنظیم تم تیره برای دستگاهتان، زمان خاموش شدن صفحه نمایش را نیز روی حداقل ممکن تنظیم کنید. حالت ذخیره انرژی را فعال کنید. حالت power saving را فعال کنید. روشنایی خودکار را خاموش کنید. حال ببینید چقدر میزان مصرف باتری‌تان کاهش می‌‌یابد.

توجه داشته باشید که به غیر از نمایشگر، باتری توسط سایر بخش‌‌ها نیز استفاده می‌شود. بنابراین این نتایج به عواملی نظیر: عادات استفاده شما از تلفن، پردازشگر گوشی و سایر متغیرها بستگی دارد، با این وجود تمام این موارد برای کاهش مصرف باتری ارزشمند است.

آیا نکات تصویر پس زمینه مشکی باعث صرفه‌‌جویی در طول عمر باتری شما شده است؟ آیا نکات دیگری برای افزایش طول عمر باتری میدانید؟ راهکارهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید!

منبع: androidpit

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

1 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

احمد - تاریخ: ۱۳۹۸٫۰۹٫۱۹ ساعت: ۱۸:۳۱

سلام علیکم درود برشما

شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: