۸ تکنیک ضروری در عکاسی منظره در گوشی‌های هوشمند

۸ تکنیک ضروری در عکاسی منظره در گوشی‌های هوشمند

برای عکاسی از مناظر و چشم‌اندازها نیازی به دوربین‌های گران‌قیمت DSLR نیست. در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید با استفاده از گوشی هوشمند خود، عکس‌های خیره‌کننده‌ای از مناظر بگیرید. با برتر دیجیتال و راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی تا انتها همراه باشید.

عکاسی منظره یا عکاسی چشم‌انداز، شیوه‌ای از عکاسی محسوب می‌شود که در آن از فضای طبیعی در تصاویر استفاده می‌شود. گاهی این چشم‌انداز خیلی بزرگ و یا پایان‌ناپذیرند و گاهی با چشم‌اندازهای کوچکی سروکار داریم. لنزهای عادی و عریض در کنار اعداد بالا برای دیافراگم، تاثیر زیادی روی خلق تصاویر با کیفیت دارند.

اگر می‌خواهید با گوشی خود، عکس‌های منظره‌ی بهتری بگیرید، جای درستی آمده‌اید. ما قرار است درباره کارهایی صحبت کنیم که می‌توانید با دوربین گوشی هوشمند خود انجام دهید تا ظاهر بهتری به تصاویر منظره یا چشم‌انداز (Landscape) خود ببخشید. از  سوی دیگر، راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی ما شامل راه‌هایی برای بهره‌بردن مناسب از محیط اطراف برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن را نیز شامل می‌شود.

۱- کوچک‌نمایی تصویر در گوشی هوشمند

شما شاید برای برخی از عکس‌های منظره نیاز داشته باشید تا چیزهای بیشتری را در تصویر بگنجانید. این مورد اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که بخواهید از یک نقطه دید از چیز بزرگی همچون یک کوه عکس بگیرید. یا می‌خواهید از نقطه‌ای با ارتفاع زیاد از سوژه‌های پایین عکس‌برداری کنید. ساده‌ترین روش برای عکس‌برداری هرچه بهتر از چنین منظره‌هایی این است که از کوچک‌نمایی / دورنمایی (Zoom Out) در گوشی هوشمند خود استفاده کنید.

گزینه‌های موجود کاملاً به نوع گوشی هوشمند شما بستگی دارد. به طور مثال، در گوشی آیفون می‌توانید تا ۰٫۵ برابر صفحه را کوچک‌تر کنید. این گزینه به خصوص در هنگام پرواز، بسیار به کار می‌آید و می‌توانید با کمک آن نتایج جالب‌توجهی ثبت کنید.

عکاسی منظره در هواپیما با گوشی هوشمند
عکاسی از پنجره هواپیمای در حال پرواز، یکی از محبوب‌ترین عکس‌های منظره محسوب می‌شود

شما همچنین می‌توانید برای گوشی خود لنز تهیه کنید. هرچند این گزینه می‌تواند یک راه‌حل هزینه‌بر و گران‌قیمت باشد. اما در صورتی که واقعاً به این نوع عکاسی علاقه دارید، ارزشش را دارد.

۲- نقاط جذاب در مناظر را پیدا کنید

روش دیگر برای اینکه بتوانید خیلی سریع عکس‌های منظره بهتری با گوشی خود ثبت کنید، پیدا کردن ویژگی‌های جالب و جذاب در منظره‌ای است که می‌خواهید از آن عکاسی کنید. به طور مثال، شما می‌توانید به دنبال بافت‌های جذاب از کوه‌ها یا آب باشید. همچنین زمانی که قصد عکاسی دارید نیز مهم است. مثلاً در زمستان و حوالی طلوع خورشید، آسمان صورتی می‌تواند منظره‌ی بسیار جذابی داشته باشد.

عکاسی منظره از کوهستان با گوشی هوشمند
ویژگی‌های جذاب در محیط به خلق تصویر بهتر کمک می‌کنند

اگر در روستا هستید، تک‌خانه‌ها در یک فضا یا اماکنی مجزا از بقیه می‌تواند سوژه مناسبی برای جلب‌توجه بیننده باشد. جداسازی سوژه‌ها به شما کمک می‌کند تا به شکل موثری از فضای نگاتیو در عکاسی خود استفاده کنید.

۳- حضور آدم‌ها در عکس‌های منظره

گرفتن عکس‌های منحصربه‌فرد از مکان‌های توریستی و دیگر مکان‌های محبوب دشوار است چراکه عکس‌های بسیاری از آن‌ها ثبت شده است. اما یک راه‌حل سریع برای اینکه تصویر ثبت‌شده کاملاً مال شما باشد این است که از آدم‌ها در عکس خود بهره ببرید. یکی از روش‌های جذاب در راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی این است که فرد/افرادی را به شکلی کوچک در بخشی از میدان دید منظره مدنظر بگنجانیم. این کار با بزرگنمایی یا کوچک‌نمایی امکان‌پذیر است.

حضور آدم‌ها در عکس‌های منظره
حضور افراد در تصویر، عکس شما را منحصربه‌فرد می‌کند

انجام این کار به میزان وسعت و چشمگیر بودن چشم‌انداز مدنظر بستگی دارد. اگر قصد عکاسی از مناطق دورافتاده و غیرقابل‌دسترس دارید، این روش یک تکنیک بسیار قدرتمند و کمک‌کننده خواهد بود. در صورت نیاز می‌توانید به فرد/افراد نزدیک‌تر شوید؛ اما منظره باید همچنان اولویت اصلی شما باشد وگرنه نتیجه کار به یک پرتره تبدیل می‌شود.

۴- استفاده از اشیای حاضر در محیط

یکی از تصورات غلطی و بسیار رایج این است که عکاسی منظره فقط باید عکس‌برداری از چیزی باشد که در مقابل شماست. صدالبته که این موضوع اصلاً از واقعیت دور نیست و یکی از اشتباهاتی محسوب می‌شود که عکاسان معمولاً مرتکب می‌شوند. شما می‌توانید از اشیاء برای افزودن ظاهری پویاتر به تصاویر خود کمک بگیرید. نکته کلیدی این است که به خوبی به اطراف نگاه کرده و از چیزهای حاضر بهره ببرید.

استفاده از اشیای حاضر در محیط در عکاسی منظره
سوژه‌های جذاب در محیط را پیدا کنید

یکی از نمونه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید، عکس‌برداری از میان اشیاء یا پشت آن‌هاست. برای نمونه می‌توانید داخل غار بایستید و از محیط بیرون عکاسی کنید – یا از سقف غار عکس بگیرید. شما همچنین می‌توانید به دنبال حفره‌هایی در میان درختان و ساختمان‌ها باشید تا از میان آن‌ها عکاسی کنید.

گزینه دیگری که ارزش امتحان را دارد این است که پشت درختان، دیوارها یا چیزهای مشابه بایستید و عکس بگیرید. همچنین می‌توانید هنگام بارش برف، مقداری برف بردارید و آن را در تصویر خود بی‌اندازید – فقط مطمئن شوید که در این فرآیند به لنز گوشی آسیب وارد نشود!

۵- استفاده از سه‌پایه موبایل (یا چیزهای مشابه)

عکاسی با دست راحت است و در بسیاری از موقعیت‌ها کاملاً گره‌گشاست، اما شاید با موقعیت‌هایی مواجه شوید که نیاز به ثابت ماندن گوشی خود داشته باشید. به طور مثال، زمانی که در موقعیت‌هایی با نور کم عکس می‌گیرید، گوشی شما بیشتر در معرض لرزش دوربین قرار می‌گیرد. همچنین باد و هوای سرد نیز می‌توانند باعث حرکت بیشتر بدن شما شود (که در نتیجه عکس‌های گرفته‌شده تار خواهند بود).

برای اطمینان از اینکه در بیشتر اوقات تصاویر واضح‌تری بگیرید، خرید سه پایه برای گوشی هوشمند را به شما پیشنهاد می‌کنیم. جدا از سه پایه‌ها می‌توانید از سطوح صاف نظیر دیوارها و کف زمین کمک بگیرید.

۶- افزودن Clarity و Sharpness در برنامه‌های ویرایش تصویر

ما تا اینجا راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی را با تمرکز بر محیط یا کنترل دوربین گوشی پوشش دادیم. با این حال، برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن، احتمالاً به یک برنامه ویرایش عکس برای افزودن کلاریتی (Clarity) و شارپنس (Sharpness) نیاز خواهید داشت.

دوربین گوشی‌های هوشمند گاهی اوقات می‌تواند صاف‌تر از چیزی که می‌خواهید عکس بگیرد مگر اینکه از HDR استفاده کنید. این مشکل زمانی بیشتر به چشم می‌آید که می‌خواهید بافت‌های خاصی را در تصاویر خود به نمایش بگذارید. افزودن کلاریتی و شارپنس به شما کمک می‌کند تا این کار را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید.

افزودن Clarity و Sharpness در برنامه‌های ویرایش تصویر
ویرایش عکس می‌تواند عکس‌های شما از مناظر را جذاب‌تر کند

اگر از آیفون و موبایل اپل استفاده کنید، شما می‌توانید Definition و Sharpness را از طریق برنامه Photos به عکس‌های خود اضافه کنید. گزینه‌های دیگر برای سایر کاربران گوشی‌های هوشمند، برنامه‌های Photoshop Express و Lightroom است. پیشنهاد می‌کنیم مطلب «بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس» را مطالعه کنید تا با بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش تصویر آشنا شوید.

۷- بدانید چه زمانی باید در جهت افقی یا عمودی بگیرید

در حالی که جهت افقی نشان می‌دهد ک باید با گوشی خود عکس چشم‌انداز بگیرید، اما این لزوماً درست نیست. با وجود اینکه شما معمولاً در همین جهت عکس منظره می‌گیرید، اما گاهی اوقات بهتر است که از جهت عمودی (پرتره) از سوژه خود عکاسی کنید.

راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی - عکاسی از شهر
گاهی نیاز است به صورت عمودی از سوژه خود عکس بگیرید

در ادامه راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی، نمونه‌هایی از شرایطی آمده که بهتر است تصاویر منظره را در جهت عمودی بگیرید:

  • شما می‌خواهید از سوژه‌های بلند عکاسی کنید و نزدیک آن‌ها بایستید (همچون کوه‌ها و درختان و…).
  • زمانی که می‌خواهید تصاویر خود را در اینستاگرام منتشر کنید.
  • شما می‌خواهید روی موضوعات خاصی تمرکز کرده و از برخی چیزها صرف‌نظر کنید.

اگر شک دارید که بهتر است با چه جهتی از سوژه خود عکس‌برداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم از آن در هر دو جهت افقی و عمودی عکس بگیرید.

۸- دو ضلع (کناره) برای تصویر خود در نظر بگیرید

چنانچه خواهان نتایج منحصربه‌فردی هستید، از خطوط و الگوهای هندسی برای ایجاد ضلع (کناره) برای تصویر خود استفاده کنید. به طور مثال شما می‌توانید از رودخانه‌ها و جاده‌ها کمک بگیرید. این که چگونه از این‌ها استفاده کنید کاملاً به خودتان بستگی دارد. در برخی موارد شاید بخواهید با یکسان جلوه دادن هر دو لبه، تصاویر متقارنی ثبت کنید.

عکاسی از رودخانه با در نظر گرفتن دو سمت در تصویر
از سوژه‌ها به عنوان ضلع در عکس‌های خود استفاده کنید

این در حالی‌ست که در موارد دیگر، نمایش صحنه‌های متضاد کاملاً منطقی‌تر خواهد بود. به عنوان مثال، یک سمت از رودخانه صاف به نظر برسد و طرف دیگر یک تپه مرتفع باشد. باید محیط اطراف را کاملاً بسنجید تا به ترکیب منطقی‌تری برسید.

برای گرفتن عکس‌های منظره جذاب نیازی به یک دوربین فانتزی و خارق‌العاده ندارید؛ گوشی هوشمند شما در بسیاری از سناریوها جوابگوست و اگر کمی وقت بگذارید و با دقت بیشتری به سوژه‌ها فکر کنید، تصاویر گرفته‌شده عالی خواهند شد.

شما می‌توانید از محیط برای پیداکردن بافت‌های جذاب در محیط و سوژه‌های طبیعی استفاده کنید و نحوه قرارگیری گوشی نیز تاثیر زیادی در نتیجه خواهد گذاشت. از نکاتی که در بالا  به عنوان راهنمای عکاسی از مناظر با گوشی گفته شده است به عنوان نقطه‌ شروعی برای تجربه بهتر از عکاسی منظره با گوشی هوشمند استفاده کنید.

منبع : MakeUseOf

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

2 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

بهار - تاریخ: ۱۴۰۳٫۰۳٫۲۶ ساعت: ۱۴:۲۲

جالب، مفید و کاربردی بود

برتر دیجیتال - تاریخ: ۱۴۰۳٫۰۳٫۲۷ ساعت: ۱۲:۰۷

سلام دوست عزیز ؛
خواهش میکنم خدا رو شکر که براتون مفید بوده 😊
با تشکر .

شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: