پشتیبان‌گیری خودکار سیستم عامل اندروید چه اطلاعاتی را شامل می‌شود؟

پشتیبان‌گیری خودکار سیستم عامل اندروید

بخش عمده‌ی اطلاعات گوشی یا تبلت اندروید شما (و یا تک تک برنامه‌هایی که شما استفاده می‌کنید)، به طور خودکار توسط Google پشتیبان‌گیری می‌شود. اما موضوع این است که گوگل چه چیزهایی را خودکار ذخیره می‌کند، و شما چه چیزهایی را باید خودتان ذخیره کنید؟

در این مطلب ما دقیقاً توضیح خواهیم داد که چه داده‌هایی به طور خودکار پشتیبان‌گیری می‌شوند و چه داده‌هایی نمی‌شوند؟ بنابراین شما می‌توانید با آگاهی از اینکه کدام اطلاعاتتان در امن و امان است خیالتان راحت باشد و یا اقداماتی برای پشتیبان‌گیری از برخی از اطلاعات برنامه‌های خود انجام دهید.

چه چیزهایی را گوگل به طور خودکار پشتیبان‌گیری می‌کند؟

گوگل یک سرویس درون خود اندروید دارد که سرویس پشتیبان‌گیری اندروید (Android Backup Service) نامیده می‌شود. به طور پیش فرض این سرویس به همراه خدمات گوگل (Google Service) از اکثر انواع داده‌هایی که برای شما مهم است، پشتیبان‌گیری می‌کند. شما می‌توانید تنظیمات همگام‌سازی (Sync) خود را با رفتن به تنظیمات > حساب‌ها > Google و سپس انتخاب آدرس جیمیل خود ببینید.

همگام سازی اندروید با گوگل
همگام سازی اندروید با گوگل

مخاطبین، ایمیل، اسناد و تقویم

مخاطبین اندروید شما با مخاطبین گوگل‌تان به طور آنلاین همگام سازی می‌شوند (شما می توانید به این مخاطبین از جیمیل و یا در صفحه مخصوص Google Contacts دسترسی پیدا کنید)، ایمیل‌های شما به طور ایمن در حساب Gmail شما ذخیره می‌شوند و رویدادهای تقویم‌تان با تقویم Google همگام‌سازی می‎شوند.

برخی تنظیمات سیستم

اندروید همچنین برخی از تنظیمات سیستم را همگام سازی می‌کند، به عنوان مثال: اندروید کلمات عبور شبکه های Wi-Fi را ذخیره کرده و آنها را بر روی هر دستگاه اندرویدی که استفاده کنید بازیابی می‌کند. همچنین تنظیمات صفحه نمایش، مانند شدت روشنایی و طول زمان خاموش‌ شدن صفحه را ذخیره می‌کند.

داده مرورگر کروم

اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید، آدرسهای ذخیره شده شما (‌Bookmarks) با حساب همگام سازی کروم (Chrome sync account) همگام‌سازی می‌شود.

پیام‌های چت Hangouts

به طور پیش فرض لاگ‌های مربوط به چت با Hangouts در حساب جیمیل شما ذخیره می‌شود؛ مگر اینکه در تنظیمات جیمیل خود تغییری داده باشید.

برنامه‌ها و سایر محتواهای خریداری شده

هر برنامه ای که خریداری کرد‌ه‌اید (یا نصب شده) با حساب گوگل شما در ارتباط است. هنگامی که یک گوشی اندروید جدید را راه می‌اندازید (یا زمانی که پس از بازنشانی گوشی اندروید خود به تنظیمات پیش فرض کارخانه، وارد حساب خود می‌شوید) اندروید دانلود و نصب اتوماتیک برنامه‌هایی که قبلا نصب کرده‌اید را پیشنهاد می‌دهد. شما همچنین می‌توانید برنامه‌هایی را که قبلاً از پلی استور نصب کرده اید را مشاهده کنید، بنابراین فراموش نخواهید کرد که کدام برنامه‌ها مورد استفاده بوده یا خریداری شده‌اند. سایر برنامه‌هایی که از Google Play خریداری می‌کنید نیز با حساب گوگل شما در ارتباط هستند.

اطلاعات برخی از برنامه‌های شخص ثالث

برنامه‌های شخص ثالث اغلب، اما نه همیشه، داده های خود را با سرویس‌های وب همگام می‌کنند. اگر برنامه‌ای دارید که حاوی داده‌های مهم شما است،  قبل از پاک کردن برنامه از گوشی خود مطمئن شوید که داده ها را همگام‌سازی کرده‌اید.

داده رمز عبور قفل هوشمند

اگر در کامپیوتر خود از کروم استفاده می‌کنید و گزینه Smart Lock برای پسوردها فعال است، در اینصورت پسوردهای ذخیره شده شما نه تنها در کروم گوشی همگام‌سازی می‌شوند، بلکه با برخی از برنامه‌ها نیز همگام‌سازی خواهند شد. به عنوان مثال اگر شما رمز عبور Netflix خود را در Smart Lock در رمز عبورها ذخیره کرده‌اید، آن رمز عبور به طور خودکار در برنامه در همه گوشی‌های اندروید شما در دسترس خواهد بود.

عکس ها

اگر از Google Photos استفاده می‌کنید، می‌توانید عکس‌های خود را به سرورهای گوگل پشتیبان گیری کنید. متاسفانه این ویژگی مانند قبلی‌ها که خودشان فعال هستند، فعال نیست. همچنین یک گزینه مخصوص پشتیبان گیری از عکس‌ها در منوی پشتیبان‌گیری و بازنشانی در Android Nougat وجود دارد.

این یک فهرست کامل نیست اما اکثر موارد مهمی را که به صورت خودکار پشتیبان‌گیری می‌شوند، به شما نشان می‌دهد. پشتیبان‌گیری گوگل مهمترین چیزها را شامل می‌شود، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد گم کردن ایمیل، مخاطبین، برنامه‌ها، پسوردهای ذخیره شده Wi-Fi یا حتی سایر رمز عبورهای خود نباشید.

چه چیزهایی را گوگل پشتیبان گیری نمی‌کند؟

تا اینجا در مورد چیزهایی که گوگل به طور خودکار  پشتیبان‌گیری می‌کند صحبت کردیم، از اینحا به بعد نگاهی به آنچه گوگل پشتیبان‌گیری نمی‌کند می‌اندازیم:

پیام های اس ام اس

اندروید به طور پیش فرض پیام‌های متنی شما را پشتیبان‌گیری نمی‌کند. اگر یک کپی از پیام‌های متنی‌تان برای شما لازم است، تنظیمات لازم برای پشتیبان گیری از پیام های متنی به حساب Gmail خود را انجام دهید.

Google Authenticator Data

به دلایل امنیتی، گوگل کدهای Google Authenticator شما را به طور آنلاین همگام نمی‌کند. اگر گوشی اندورید خود را پاک کنید، توانایی خود را برای انجام احراز هویت دو عامله از دست می‌دهید. هنوز هم می توانید از طریق اس ام اس یا یک کد تأیید هویت چاپی شناسایی شوید و سپس یک گوشی جدید با کد جدید Google Authenticator راه اندازی کنید.

تنظیمات سفارشی، تنظیمات بلوتوث و داده های امنیتی

وقتی تنظیمات یک گوشی جدید را انجام می‌دهید یا تنظیمات مجدد کارخانه‌ را روی گوشی برمی‌گردانید، باید تمام تنظیمات جانبی بلوتوث خود را از نو انجام دهید (مثلا notification هایی را که بسته‌اید مجدد ببندید)، و دوباره تمام داده‌های امنیتی خود را وارد کنید، مانند کلمه عبور lock screen و اثر انگشت.

اطمینان حاصل کنید قبل از اینکه گوشی خود را بازنشانی کنید یا بفروشید، هرکدام از این موارد را که می‌خواهید به صورت دستی پشتیبان‌گیری کنید.

بخش‌های غیر حتمی پشتیبان‌گیری

مانند بسیاری از چیزها، در اینجا نیز بخش‌های غیر شفافش وجود دارد: مواردی که می‌توانند پشتیبان‌گیری شوند، ولی وابسته به متغیرهای دیگر هستند مانند برنامه نویس که برنامه خود را با این قابلیت‌ها ادغام و هماهنگ کرده باشد.

پیشرفت بازی

سرویس پشتیبان‌گیری اندروید به توسعه دهندگان اجازه می‎دهد تا داده‌های خود را پشتیبان گیری کنند و در آینده آن را بازیابی کنند. با این حال، خواهید دید که برخی از بازی‌ها ممکن است از این ویژگی استفاده نکنند. این ویژگی برای هر بازی مستقل است، بنابراین قبل از اینکه همه چیز را با تعویض گوشی یا انجام بازنشانی کارخانه از دست بدهید، در این مورد تحقیقاتی انجام دهید.

تنظیمات برنامه

بسیاری از تنظیمات دیگر برنامه‌ها به طور پیش فرض پشتیبان‌گیری نمی‌شوند. ترجیحاتی که در برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید یا مثلاً تنظیماتی که در برنامه Clock ایجاد کرده‌اید، احتمالاً به طور آنلاین پشتیبان‌گیری نمی‌شوند. برخی از برنامه‌های شخص ثالث دارای ویژگی‌های پشتیبان‌گیری هستند که داده‌های برنامه را به یک فایل محلی منتقل می‌کنند و پس از انتقال شما خودتان مسئول نگهداری از این داده‌ها هستید (شاید با آپلود آن به Google Drive).

باز هم اگر برایتان مهم است که تنظیمات یکی از برنامه‌های محبوب خود را نگه دارید، به تنظیمات یا اسناد راهنمای برنامه مراجعه کنید تا مشخص شود آیا آن برنامه به صورت خودکار پشتیبان گیری می‌شود یا نه. در برخی موارد ممکن است گزینه‌هایی برای پشتیبان‌گیری داده‌ها به صورت دستی وجود داشته باشد و بتوانید داده‌ها را به صورت یک فایل به گوشی جدید خود انتقال دهید.

پشتیبان‌گیری کامل گوشی

پشتیبان‌گیری کامل گوشی
پشتیبان‌گیری کامل گوشی

نیازی نیست که بیشتر مردم گوشی خود و یا تبلت اندرویدی خود را به صورت دستی پشتیبان‌گیری کنند، چرا که ویژگی‌های پشتیبان‌گیری پیش فرض اندروید خیلی بهتر و مناسبتر این کار را انجام می‌دهد. با این حال، برخی افراد ممکن است بخواهند داده‌هایی را پشتیبان گیری کنند که اندروید به طور پیش فرض پشتیبان گیری نمی‌کند مانند اطلاعات پیشزفت بازی، تنظیمات برنامه‌ی خاص یا هر چیز دیگری.

اگر می‌خواهید به صورت دستی پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات اندروید را انجام دهید، برای این کار چند گزینه وجود دارد:

پشتیبان‌گیری تیتانیوم

پشتیبان‌گیری تیتانیوم پدربزرگ همه‌ی برنامه‌های پشتیبان‌گیری است. شما می‌توانید از نسخه رایگان پشتیبان‌گیری تیتانیوم استفاده کنید، اما برای به دست آوردن همه امکاناتی که این برنامه ارائه می‌دهد (ویژگی‌هایی که احتمالاً بخواهید) بایستی ۶ دلار هزینه کنید. همچنین این برنامه نیاز به دسترسی روت خواد داشت و از این نظر می‌توان گفت این برنامه برای همه نیست.

ویژگی پشتیبان‌گیری مخفی محلی اندروید

اندروید دارای ویژگی پشتیبان‌گیری و بازگردانی در خود سیستم عامل است که نیازی به روت ندارد، اما این ویژگی پنهان است. شما باید این نوع پشتیبان‌گیری یا بازیابی را با اتصال گوشی خود به کامپیوتر خود و اجرای یک دستور انجام دهید.

به طور خلاصه، اندروید به طور پیش فرض مهمترین چیزها را پشتیبان‌گیری می‌کند، اما پیشنهاد می‌کنیم بازهم مطمئن شوید که گزینه‌ی آپلود عکس را در بخش پشتیبان‌گیری فعال کرده‌اید تا اطلمینان حاصل کنید که یک نسخه پشتیبان از عکس های خود خواهید داشت! کاربران پیشرفته ممکن است بخواهند از یک ابزار پشتیبان‌گیری محلی استفاده کنند، اما اکثر مردم نباید به آن نیاز داشته باشند، زیرا پس از انجام بازنشانی کارخانه، دوباره شروع کردن زیاد هم کار سختی نیست.

 

نظر شما در مورد مطالب فوق چیست؟ آیا تا به حال بدون انجام تنظیمات لازم برای پشتیبان‌گیری، گوشی‌تان را به تنظیمات اولیه کارخانه‌ برگردانده‌اید؟ چه اطلاعاتی را از دست داده‌اید؟ تجربیات و نظرات خود را در زیر این مطلب با ما در میان بگذارید.

منبع: howtogeek

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: