NFC در گوشی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

nfc در گوشی چیست

شما ممکن است اغلب در گوشی های هوشمند با قابلیت NFC رو به رو شده باشید اما تعداد کمی با آن آشنایی داشته یا از آن استفاده می کنند. درک NFC آسان است و کاربری مفیدی برای افراد به دنبال دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با قابلیت NFC آشنا کنیم و به سوال nfc گوشی چیست و چند پرسش دیگر پاسخ دهیم تا در هنگام مواجهه با گوشی دارای قابلیت NFC اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید.

nfc گوشی چیست؟

NFC در حقیقت مخفف عبارت Near Field Communication است. با چنین قابلیتی می‌توانید با سایر دستگاهها در فاصله نزدیک ارتباط برقرار کنید. این قابلیت تا شعاع ۴ سانتیمتری را پوشش داده و افراد می‌توانند از طریق ارتباط بیسیم بین دستگاه خود و مقصد اتصال برقرار نمایند.  این تکنولوژی در اصل برای ارتباط دو طرفه است و یک ارتباط یک طرفه محسوب نمی‌شود. با این قابلیت می‌توان دستگاه‌های موردنظر را به یکدیگر متصل و اطلاعات لازم را بین آنها رد و بدل کرد. این قابلیت ارتباطی هیچ نیازی به شبکه Wi-Fi, 3G, LTE و سایر موارد نداشته و بدون هزینه است.

NFC چیست؟
قابلیت NFC چیست؟

چگونه می‌توان از وجود NFC در گوشی هوشمند اندرویدی با خبر شد؟

این کار بسیار ساده است. ابتدا به قسمت Settings > More or Settings > Wireless & Networks مراجعه نمایید و در آنجا ببینید آیا گزینه‌ای به اسم NFC وجود دارد یا نه. البته بیشتر کمپانی‌های تولیدکننده اسمارتفون اندرویدی، همیشه لوگو کوچکی را در قسمت عقب گوشی هوشمند و همچنین در بسته بندی محصول قرار می‌دهند تا به شکل ساده‌تری افراد را از وجود این قابلیت با خبر سازند.

لوگوی NFC
لوگوی کمرنگ NFC در قسمت پایین و راست دوربین

nfc گوشی چیست و چگونه در اندروید به کار گرفته می‌شود؟

این تکنولوژی از طریق امواج رادیویی اطلاعات را انتقال می‌دهد. البته این قابلیت در دسته استانداردهای قدیمی و شناخته شده ارتباط بیسیم قرار می گیرد، بنابراین اگر دستگاه‌ها از این پروتکل استفاده نمایند، قادر خواهند بود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این نوع ارتباط متفاوت از بلوتوث بوده و بوسیله القای الکترومغناطیسی عمل می کند. این بدان معناست که یک دستگاه غیرفعال یا passive از نوع nfc (مانند یک پوستر یا استیکر) نیازی به منبع برقی نداشته و می‌تواند داده‌ها را در تماس با یک دستگاه فعال یا active چون گوشی هوشمند انتقال دهد.

NFC شامل سه حالت زیر می‌شود:

 • reader/writer : همچون خواندن برچسب در پوسترهای NFC
 • card emulation : برای پرداختهای مالی
 • peer to peer : برای انتقال فایل

 

برخی مشکلات nfc گوشی چیست؟

 • تمامی دستگاه‌ها به چیپ NFC مجهز نیستند. اما خوشبختانه تعداد گوشی‌های هوشمندی که از NFC پشتیبانی می‌کنند هر روز در حال بیشتر شدن است.
 • سنسورهای چیپ NFC در گوشی‌های مختلف همگی در یک مکان ثابت و مشخص قرار ندارند که این مسئله در برخی موارد باعث می‌شود تا کمی در قرار دادن سنسور مربوطه در نزدیکی مکان اتصال تعلل بوجود آید. (باید سنسور دقیقا در نزدیکی محل مورد نظر قرار گیرد تا انتقال اطلاعات صورت پذیرد.)
 • معمولا هنگامی که می‌خواهیم فایل‌های خاصی رد و بدل شود، سازگاری بین دستگاه‌ها عمومی نیست.
انتقال تصویر با NFC
انتقال تصویر با NFC

آسان‌ترین راه فعالسازی NFC گوشی چیست؟

ابتدا باید Android Beam را با مراجعه به قسمت تنظیمات فعال کنید. سپس باید فایل موردنظر خود همچون یک عکس یا هر چیز دیگری را برای ارسال به دستگاه دیگر آماده کنید. درست است که شما گزینه ارسال خاصی ندارید اما می‌بایست دستگاه را ثابت نگهدارید تا هنگام درخواست تایید انتقال، گزینه touch to beam را لمس کنید.

فعالسازی NFC در گوشی اندرویدی
فعالسازی NFC در گوشی اندرویدی

کارایی‌های NFC گوشی چیست؟

با این قابلیت می‌توان کارهای زیر را انجام داد و ما در این مقاله همه آنها را برای شما تشریح خواهیم کرد:

 • ارسال شماره تماس
 • ارسال تصویر
 • ارسال انواع فایلها
 • ارسال لینک نصب اپلیکیشن موردعلاقه به دیگران
 • ارسال مسیر مشخص شده
 • راه‌اندازی یک برنامه در تلفن هوشمند دیگر
 • انجام پرداخت
 • ارتباط با برچسب‌های NFC

 

۱- ارسال شماره تماس

NFC را می‌توان ساده ترین راه برای ارسال شماره تماس به افراد دیگر دانست. زیرا بدون تایپ کردن، شماره ارسال می‌شود. تنها کافیست به یکی از مخاطبان Address Book یا لیست مخاطبان خود مراجعه کرده و شماره مورد نظر را (که می‌تواند شماره شما یا فرد دیگری در لیست مخاطبان باشد) باز نمائید و سپس تلفن هوشمند خود را روی گوشی دیگر قرار دهید. هنگامی که گوشی هوشمند از شما درخواست touch to beam را کرد، کافیست آن را لمس کنید تا شماره مورد نظر به گوشی مقصد منتقل شود.

فایده اولین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ هنگامی که شما توانایی تایپ اعداد را به دلایلی ندارید و یا دنبال راه آسان‌تری برای انتقال شماره تلفن هستید.

ارسال مخاطب از طریق NFC
ارسال مخاطب از طریق NFC

۲- ارسال عکس

پیامرسان‌ها تنها راه سریع ارسال عکس به افراد نیستند و می‌توان با قابلیت NFC چنین کاری را به سادگی انجام داد. شما می‌توانید تصویر موردنظر را از طریق این قابلیت به تلفن هوشمند دیگر انتقال دهید.

فایده دومین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ هنگامی که در کنار شخصی نشسته‌اید و او عکسی را می‌خواهد که در گوشی شما وجود دارد.

انتقال تصاویر از طریق NFC
انتقال تصاویر از طریق NFC

۳- ارسال انواع فایل‌ها

در این موارد باید از Android Beam استفاده نمایید. برای نمونه مثلا برای به اشتراک‌گذاری فایل، بایستی بعد از باز کردن آن در گوشی هوشمند خود، روی آیکون سه نقطه ( معروف به منوی همبرگر) ضربه بزنید و سپس اشتراک‌گذاری با Android Beam را انتخاب کنید. سپس می‌توانید دو دستگاه را به هم نزدیک نمایید.

فایده سومین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ هنگامی که قصد توضیح یک سری قوانینی را دارید که در فایلی در تلفن هوشمند شما ذخیره شده و می‌خواهید آن را به تلفن هوشمند نفر مقابلتان انتقال دهید.

 

۴- لینک نصب اپلکیشن موردعلاقه خود را به دوستتان ارسال کنید

مثلا زمانی که دوست شما از یکی از برنامه‌های موجود روی گوشی هوشمند شما خوشش آمده و می‌خواهد آن را در گوشی خود نصب کند. در این حالت می‌توانید از NFC برای ارسال لینک نصب آن اپلکیشن بهره گیرید. این قابلیت اجازه می‌دهد تا کاربر یا شخصی را مستقیم به صفحه دانلود برنامه موردنظر در گوگل پلی هدایت کنید. فقط در آن لحظه بایستی اپلیکیشن مورد نظر روی گوشی هوشمند شما باز باشد و کافیست گوشی خود را به گوشی طرف مقابل بچسبانید.

فایده چهارمین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ هنگامی که شخصی در حال انجام یک بازی فوق‌العاده جذاب اندرویدی است و شما هم می‌خواهید آن را دریافت کنید.

ارسال لینک اپلکیشن از طریق NFC
ارسال لینک اپلکیشن از طریق NFC

۵- ارسال مسیر مشخص شده

حتما پیش آمده که بایستی آدرس جایی را برای شخصی که کنارتان قرار دارد توضیح دهید اما با استفاده از NFC دیگر نیازی نیست. شما می‌توانید به راحتی مسیر مورد نظر را روی نقشه گوگل مشخص کنید و سپس گوشی هوشمند خود را را به گوشی طرف مقابل بچسبانید. به همین سادگی!

فایده پنجمین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟! هنگامی که فرد مورد نظر کنار شما نیست! در این صورت این قابلیت پاسخگو نیست چرا که با این تکنولوژی نیاز است تا دو گوشی روی هم قرار گیرند تا انتقال اطلاعات صورت پذیرد.

ارسال آدرس Google Maps از طریق NFC
ارسال آدرس Google Maps از طریق NFC

۶- اجرای یک برنامه در تلفن هوشمند دیگر

اگر  یک برنامه یا بازی را در گوشی خود باز کرده‌اید، می‌توانید آن را در اسمارتفون شخص دیگر اجرا کنید؛ البته به شرطی که آن برنامه در گوشی طرف مقابل نیز از قبل نصب شده باشد. برای مثال شما در حال استفاده از Google Photos هستید و دوستتان نیز می‌خواهد آن را در گوشی خود باز کند و عکس‌هایش را بررسی کند اما موفق به یافتن برنامه در گوشی‌اش نمی‌شود. در این موقعیت می‌توانید گوشی خود را به گوشی دوستتان بچسبانید و گزینه beam را انتخاب کنید.

فایده ششمین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ موارد مفید این مورد کمی محدود است. این مزیت بیشتر جنبه سرگرمی دارد تا کاربری مفید عملی! مگر این که شخص مقابل میلیون‌ها برنامه دارد و واقعا پیدا کردن برنامه مورد نظر برایش سخت و زمانبر است. در آن صورت این قابلیت می‌تواند مفید واقع شود.

۷- انجام پرداخت

یکی از ویژگی‌های اصلی این تکنولوژی قابلیت پرداخت موبایلی است. شما می توانید برنامه Google Pay را دانلود و اپلیکیشن آن را را اجرا نمایید. سپس جزئیات کارت اعتباری خود را وارد کنید و در هر فروشگاهی که دارای پشتیبانی NFC است، می‌توانید تجربه آسان پرداخت کردن را به دست آورید. البته همانطور که می‌دانید این مورد بنابر عدم وجود زیرساخت های مورد نیاز و اعمال تحریم‌های اقتصادی در ایران مقدور نیست.

فایده هفتمین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ هنگامی که پول نقد همراهتان نیست.

آسان‌ترین راه خرید کردن با nfc گوشی چیست
خرید از طریق NFC

۸- ارتباط با برچسب های NFC یا NFC Tags

برچسب‌های NFC برچسب‌های فیزیکی هستند که به تراشه کوچک NFC در خود جای داده‌اند. این تراشه‌ها می‌توانند برنامه‌نویسی شوند تا اطلاعات خاصی را به دستگاهی که دارای این قابلیت است منتقل نمایند. به طور معمول در این برچسب‌ها لینک پیوند اینترنتی (URL) قرار داده می‌شود که با نزدیک کردن گوشی همراه به آن، لینک موجود فراخوانی می‌شود. البته غیر از URL، می‌توان در این تراشه‌ها اطلاعات دیگری نیز که همانند دستور العمل هستند را ذخیره کرد؛ دستورالعمل‌هایی مانند نحوه روشن کردن وای‌فای یا خاموش کردن صدای زنگ تلفن هوشمند.

در اینجا شاید سوالی مطرح شود این است که تفاوت این حالت در مقایسه با کد QR چیست؟ باید پاسخ داد که در این تکنولوژی نیازی به برنامه اسکن کد QR نیست.

فایده هشتمین مورد استفاده NFC گوشی چیست؟ در آینده این برچسب‌ها کاربردهای متفاوت دیگری پیدا خواهند کرد. برای مثال با قرارگیری یک برچسب NFC در رستورانی می‌توان به آخرین منو آن رستوران در گوشی هوشمند دست پیدا کرد. البته افراد باید تلفن هوشمند را در نزدیکی منو فیزیکی موردنظر قرار دهند تا به اطلاعات دقیق‌تر درباره میزان اقلام و مواد غذایی موردنظر دست پیدا کنند.

برچسب‌های NFC همچنین می‌توانند برای کنترل دستگاه تلفن هوشمند به کار گرفته شوند. برای مثال با اسکن یک برچسب خاص می‌توانید کامپیوتر خود را روشن نمایید و یا با قرار دادن یک برچسب خاص در کنار تخت خواب خود، در هنگام نزدیک شدن گوشی هوشمند به آن، خود به خود گوشی به حالت Night Mode برود.

خرید برچسب‌های NFC

اگر می‌خواهید از اینگونه برچسب‌های NFC استفاده کنید، می‌توانید از برچسب‌های NFC آماده استفاده نمایید که در بازار موجود است.

آسان‌ترین روش جفت کردن برچسب‌های NFC با nfc گوشی چیست
برچسب های NFC Tag می‌توانند دستورالعمل های از پیش تعریف شده ای را روی گوشی اجرا نمایند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم خلاصه ای از موارد مصرف قابلیت NFC برای گوشی‌های هوشمند را برای شما تشریح کنیم. NFC سریعترین راه را برای برقراری ارتباط بین دو دستگاه الکترونیکی مهیا می‌کند و سریعترین راه را جهت انتقال فایل بین دو گوشی هوشمند در فواصل کوتاه فراهم می‌آورد. NFC برای زمانی که اینترنت شما تمام شده، WI-FI در دسترس نیست و گوشیان خط نمی‌دهد بسیار مفید است. یا مثلا زمانی که کابل دیتا کامپیوتر برای انتقال اطلاعات به کامپیوتر همراهتان نیست، NFC مثرمثر واقع خواهد شد. این قابلیت سریع و راحت بوده و چسباندن دو گوشی، علاوه بر کارایی، جذابیت زیادی دارد!.

 

حال که پاسخ سوال NFC گوشی چیست را دریافت کرده‌اید، آیا شما از قابلیت NFC در گوشی خود استفاده می‌نمایید؟ برای چه کاربردی از آن استفاده می‌کنید؟

 

منبع: androidpit.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: