واتس‌آپ از انتشار اخبار جعلی کرونا جلوگیری می‌کند

واتس‌آپ از انتشار اخبار جعلی کرونا جلوگیری می‌کند

واتساپ یکی از پیام‌رسان محبوب‌ دنیا، در‌حال‌حاضر ویژگی جدیدی آزمایش می‌کند که ازطریق آن می‌تواند برای دو میلیارد نفر کاربرانش امکان تشخیص صحت اخبار و ادعاهای مطرح‌شده در پیام‌های دریافتی را فراهم کند. در آخرین نسخه‌ی بتای واتس‌اپ اندروید، کاربران می‌توانند متن یا ویدئو دریافتی را در محیط اینترنت جست‌جو کنند و به اطلاعات بیشتری درباره‌ی محتویات پیام دسترسی داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر تا آخر خبر همراه ما باشید.

این روزها انتشار اخبار دروغ در شبکه‌های اجتماعی کوچک و بزرگ دنیا، به معضلی اساسی تبدیل شده است. طبیعتا پیام‌رسانی مثل واتس‌اپ هم با میزبانی از دو میلیارد کاربر، در زمینه مبارزه با این اخبار با سخت‌ترین و حساس‌ترین شرایط روبروست. شش ماه پیش بود که تیم سازنده این اپلیکیشن، با توجه به این شرایط تدبیر جالبی برای جلوگیری از نشر اخبار دروغ در این زمینه اندیشیدند: این که برای ارسال کردن بعضی پیام‌ها، محدودیت بگذارند.

این محدودیت که از شش ماه پیش تا امروز برای گروه کوچکی از کاربران آزمایش می‌شد، اجازه نمی‌داد که هر کاربر یک پیام را برای بیشتر از ۵ نفر ارسال کند. در آن زمان دلیل اعمال این محدودیت، جلوگیری از افزایش تنش‌های سیاسی در کشور هندوستان اعلام شده بود اما واتس‌اپ تصمیم گرفت که این روش را برای همیشه ادامه بدهد.

یکی از سخن‌گویان واتساپ در بیانیه‌ای گفت: مشغول طراحی ویژگی‌هایی هستیم که با کمک آن‌ها کاربران بتوانند اطلاعات بیشتری از پیام‌هایی کسب کنند که بارها بین کاربران دست‌به‌دست شده‌اند. این ویژگی در حال آزمایش است و انتظار داریم در آینده‌ای نزدیک دردسترس کاربران قرار گیرد.

واتس‌اپ محدود کردن پیام‌ها را از ساعاتی پیش برای کلیه کاربرانش از سراسر دنیا اعمال کرده است. تست این محدودیت در کشور هندوستان، با موفقیت همراه بوده و توانسته میزان پیام‌های ارسال شده (که ممکن است شامل شایعات و اخبار دروغ باشند) را میان کاربران ساکن این کشور به میزان قابل توجهی کاهش بدهد.

مردم هند با کمک ربات مرتبط با ویروس کرونای جدید در واتس‌اپ اطلاعات خود را درباره‌ی این ویروس افزایش می‌دهند. سازمان جهانی بهداشت نیز در ابتدای هفته رباتی در واتس‌اپ برای مردم سراسر دنیا معرفی کرد تا ازطریق آن افسانه‌های غیرواقعی مربوط به کرونای جدید را آشکار کند و به برخی از پرسش‌های متداول درباره‌ی این بیماری پاسخ دهد.

نظرات خودتان را با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: