معرفی بهترین کاستوم رام های اندروید

کاستوم رام چیست

اگر بخواهیم بیشتر از دو سال از گوشی هوشمند خود استفاده کنیم، به احتمال زیاد تنها با نصب رام‌‌های سفارشی قادر به دریافت بروزرسانی برنامه‌ها خواهیم بود. از سوی دیگر، با نصب رام‌های سفارشی، می‌توانیم طرح‌‌ها و رابط‌های کاربری جدید را تجربه کرده و کارهای جدیدی را انجام دهیم. اگر می‌خواهید دنیای رام‌‌ها را کشف کنید و با بهترین کاستوم رام های اندروید آشنا شوید، تا پایان مقاله همراه ما باشید تا شما را با لیستی از بهترین کاستوم رام‌ های اندروید پیشنهادی آشنا سازیم.

کاستوم رام های اندروید

اکثر سازندگان گوشی‌‌های هوشمند انتقادات مهم و زیادی درباره رام های اصلی، از کاربران دریافت می کنند. از این رو شرکتها و انجمنهای ثانویه دست به تولید و انتشار کاستوم رام های سفارشی می زنند. بهترین کاستوم رام های اندروید از روی قعال بودن انجمن هایشان و تعداد دستگاه‌هایی که پشتیبانی می‌کنند، شناخته می‌‌شوند.

در اینجا به برخی بهبودهایی که کاستوم رام های ثانویه ارائه میکنند اشاره می کنیم:

  • به‌‌روزرسانی‌‌های امنیتی
  • برنامه‌‌های از قبل نصب شده کمتر
  • بهبود رابط کاربری

در مورد رام های اصلی پس از حدود دو سال یا بعضا سه سال، به‌‌روزرسانی‌‌های امنیتی پایان می‌‌یابد. اگر همچنان تمایل به استفاده از گوشی خود داشته باشیم، یا باید خطرات امنیتی آن را قبول کنیم یا حداقل نرم‌‌افزار و رام آن را عوض کنیم.

همچنین با عدم بروز رسانی شاخصه های امنیتی در رام های اصلی برای گوشی های قدیمی، اجرای برخی اپلکیشن ها در این گوشی ها به مشکل بر می خورد. برای مثال اپلکیشن ها و گیمهایی نظیر Snapchat، Super Mario Run، Pokemon Go و Netflix بهترین مثال‌‌های آشنا برای همه ما هستند.

لیست بهترین کاستوم رام های اندروید

بهترین کاستوم رام های اندروید، از روی انجمن فعالشان و تعداد دستگاه‌های متفاوتی که پشتیبانی می‌کنند، شناخته می‌‌شوند. متأسفانه، کاستوم رامهای کمی هستند که با این معیارها مطابقت دارند. اگر گوشی ما یکی از دو گوشی Nexus 5 یا Galaxy S5 باشد تنها چند گزینه در خصوص رام های سفارشی برای بروز نگه داشتن گوشی خود داریم. اگر گوشی هوشمندمان نیازمند رابط کاربری (UI) بهتر و حذف ویروس‌ها و آپدیت نرم‌افزارهای جدید باشد، یک رام سفارشی را باید برای نصب در نظر بگیریم. در ادامه معرفی بهترین کاستوم رام های اندروید، ۹ مورد از بهترین کاستوم رام‌ها را به حضورتان معرفی کرده و و بررسی خواهیم کرد.

۱. کاستوم رام Lineage (از خانواده CyanogenMod)

Lineage از خانواده CyanogenMod است. طرفداران آن باید با CyanogenMod و ویژگی‌های دوست داشتنی آن‌ خداحافظی کنند. CyanogenMod مناسب افراد مبتدی بود، چرا که دانشنامه یک مجموعه دانشی بزرگ را ارائه می‌‌داد. Lineage نیز از طریق دانشنامه مخصوص خود توانسته است به برخی از نیازهای اساسی در این خصوص پاسخ دهد.

معرفی کاستوم رام Lineage
کاستوم رام Lineage

Lineage دارای یک launcher فشرده است. این مجموعه‌ شامل یک برنامه دوربین با ویژگی های زیاد و برخی از برنامه‌‌های از پیش نصب شده است و حافظه آزاد زیادی برایتان باقی می‌‌گذارد. همچنین دارای تنظیمات صدا (volume profiles) است که با کمک آن می‌توانید گوشی را در حالت بی‌‌صدا یا با صدایی بالاتر از حد استاندارد قرار دهید. و نکته عالی‌‌تر اینکه Lineage باعث سریع‌‌تر شدن گوشی‌‌های هوشمند قدیمی می‌‌شود.

متاسفانه Lineage OS اخیرا اعلام کرده است که از تعداد بیش از 30 دستگاه پشنیبانی نخواهد کرد. شما می توانید لیست کامل این دستگاه‌ها را در اینجا پیدا کنید.

کاستوم رام Lineage

 

دانلود Lineage OS برای اندروید

 

۲. سیستم عامل Lineage برای microG – اندرویدی فاقد گوگل!

نکته مشترک بین کاستوم رام‌‌ها این است که آن‌ها فاقد برنامه‌های گوگل هستند. هر کدام از ما که به هر دلیلی بخواهیم بدون برنامه‌های گوگل از اندروید استفاده کنیم، نباید از رام های اصلی سازنده ها استفاده کنیم. البته مهم‌‌ترین امکانات Google Suite از قبیل خدمات مکان‌‌یابی، play store، و محافظت از سرقت را نباید از دست داد؛ که همه این موارد قابل نصب است. در نسخه microG از Lineage، جایگزینی برای برخی از این مولفه‌ها وجود دارد. بعد از نصب این کاستوم رام، می‌توانیم گوشی هوشمند خود را از طریق imageهای سیستم عامل Lineage آپدیت کنیم.

 

دانلود Lineage for MicroG

 

۳. Dirty Unicorns – بهترین کاستوم رام های اندروید برای همه دستگاه‌ها

Dirty Unicorns برای Nexus ،Oppo ،OnePlus ،Xiaomi و همچنین برخی از دستگاه‌های HTC و سامسونگ طراحی شده است. این رام، ویژگی‌‌های مشابه با Lineage دارد و  دسترسی روت را برای اپلکیشن ها از طریق apsp فراهم می‌‌کند. همچنین این رام دارای بروزرسانی منظم برای امنیت و ثبات سیستم است.

کاستوم رام Dirty Unicorns
DU یک رام تمیز و به روز است.

DU طیف وسیعی از دستگاه‌‌ها را پشتیبانی می‌‌کند و همچینن دوره بروزرسانی آن مثال زدنی هست.

کاستوم رام Dirty Unicorns
OmniSwitch و ترفندهای Dirty.

باید از omniSwitch ممنون باشیم که انجام چندین کار به صورت همروند (Multitasking) را آسان کرده است. Dirty شامل تغییرات و تنظیمات مهمی است که در اندروید پیش‌‌فرض گوشی وجود ندارد.

 

دانلود Dirty Unicorns

 

۴. اندروید Paranoid برمی‌گردد

اندروید Paranoid یکی از قدیمی‌‌ترین و بهترین کاستوم رام های اندروید است و جایگزین  محبوبی برای CyanogenMod & Co محسوب می‌شود. پس از یک فعالیت کوتاه مدت در تابستان سال ۱۳۹۵ (2016)، فعالیت این رام مجددا متوقف شد. و بعد از اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ (مه 2017)، مجددا فعالیت خود را با ارائه بزگترین آپدیت رام سفارشی خود و یک قول بزرگتر با عنوان “بروزرسانی‌‌های مکرر” آغاز کرد.

کاستوم رام اندروید Paranoid
اندروید Paranoid خوب به نظر می‌رسد، و کنترل‌های PIE را ارائه می‌دهد.

با این نسخه جدید، گوشی‌‌های هوشمند، صاحب اندروید 7.1.2 Nougat می‌‌شوند. انتظار می رود که درایورهای (CodeAuroraForum (CAF دستگاه‌‌های مبتنی بر اسنپدراگون را بیشتر با این رام سازگار کند. علاوه‌‌براین، می‌‌توانیم خواستار بروزرسانی‌‌های مکرر بیشتری از تغییرات زیر ساختی باشیم.

کاستوم رام اندروید Paranoid | بهترین کاستوم رام های اندروید
اندروید Paranoid مجددا برگشت.

دانلود Android Paranoid

 

۵. Resurrection Remix

Resurrection Remix تعداد کاربران زیادی دارد، از دستگاه‌‌ های متنوع زیادی پشتیبانی می‌‌کند و کمترین محدوده عملکرد را ارائه می‌دهد. در دی ماه ۱۳۹۸ (ژانویه 2018) این رام را روی Nexus 6P تست کردیم، Play Store اجازه نصب هیچ یک از برنامه‌‌های گوگل را (با ارسال پیغام خطای 963) نداد، بنابراین نمی توانیم درباره آن اظهار نظر نهایی را کنیم.

 

دانلود Resurrection Remix

 

۶. SlimROMs – کم حجم اما دارای امکانات فراوان

SlimROMs با ارائه یک نسخه کامل از اندروید، برای خود نامی دست و پا کرد و به ما این امکان را می‌‌دهد تا  مشخص کنیم به کدام یک از سرویس‌‌های Google Play نیاز داریم. از سوی دیگر، SlimROMs توسط توانایی تغییر DPI، فونت‌‌ها، آیکون‌‌ها و آوردن همه چیز به کوچکترین حالتی که شما نیازدارید شناخته شده است. خانواده Slim در حال حاضر تقریباً 50 دستگاه را پشتیبانی می کنند.

ساخت alpha Android Lollipop خاتمه یافته است، اما همه چیز در کمپ SlimROM به آرامی در حرکت است و درحال حاضر ذر بهترین حالت بروزرسانی نامنظم و خیلی کم است. اطلاعات بیشتر را از سایت slimroms.net کسب کنید.

 

سایت Slimroms

 

۷. OmniROM – یکی از بهترین کاستوم رام های اندروید

OmniROM یک جانشین واقعی برای CyanogenMOD است که توسط اعضای سابق تیم MOD و براساس پروژه منبع باز اندروید (AOSP) ایجاد شده است. این رام یکی از بهترین کاستوم رام های اندروید موجود است. طیف وسیعی از تلفن‌‌های هوشمند از جمله OnePlus ، Xiaomi ، Nexus ، Motorola و دستگاه‌های Sony را پشتیبانی می‌‌کند.

کاستوم رام OmniROM | بهترین کاستوم رام های اندروید
OminiROM طیف وسیعی از دستگاه‌ها را پشتیبانی می‌کند.

یکی از بهترین ویژگی‌‌های این رام تنظیمات پیشرفته برنامه‌‌ها است که به کاربران امکان دسترسی به گزینه‌‌های مختلف سفارشی‌‌سازی را می‌‌دهد. این رام شامل امکان Flick2Wake است که به شما امکان می دهد تا صفحه نمایش تلفن را با تکان دادن روشن کنید. ابزار Pick2Wake نیز می تواند مفید باشد. زیرا هنگامی که دستگاه را در حالت عمودی قرار می دهیم گوشی فعال می‌‌شود.

منوی اعلانات نیز قابل تنظیم است. می توانید روشنایی صفحه را از طریق لمس نوار وضعیت تنظیم کنید. مکان نمایش تاریخ و زمان را تغییر دهید. نحوه باز شدن نوار وضعیت را تنظیم کنید و بسیاری موارد دیگر… لیست لانچرها برای این رام نیز بسیار وسیع است. خلاصه اینکه این ویژگی‌‌ها OmniROM را به یکی از بهترین کاستوم رام های اندروید موجود تبدیل کرده است.

 

اطلاعات بیشتر درباره OmniRom

 

۸. AOSP Extended

همانطور که از نامش پیداست، AOSP Extended مبتنی بر پروژه اوپن سورس اندروید است. این رام سفارشی فقط یک سیستم عامل تمیز و مدرن نیست، بلکه یک تجربه کاربری روان و عملکرد عالی را ارائه می دهد. این رام ویژگی‌‌های متنوعی را ارائه می دهد که بسیاری از آن‌‌ها روی شخصی‌سازی تمزکز دارند.

کاستوم رام AOSP Extended | بهترین کاستوم رام های اندروید
کاستوم رام AOSP Extended

اگر به برنامه‌‌نویسی علاقه داشته باشید یا کاربر پیشرفته‌‌ باشید، می‌‌توانید از این مزیت منبع باز بودن برای تکمیل یا تولید رام اختصاصی خود استفاده کنید. با این حال، بهترین قسمت این رام، برخورداری از یک تیم توسعه AOSP Extended فعال و متعهد است. هر ماه می‌‌توانید به محض انتشار آپدیت‌‌ها در گوگل، از طریق وصله‌های امنیتی (security patches) آن‌‌ها را دریافت کنید.

 

دانلود AOSP Extended

 

۹. Pixel Experience 

اگر توان خرید گوشی‌‌های جدید Google Pixel 3 و 3XL را ندارید ولی ظرافت و زیبایی آن‌‌ها را دوست دارید، رام Pixel Experience گزینه مناسبی برای شماست. این رام سفارشی AOSP تلفن شما را به یک گوشی موبایل Google تبدیل می‌‌کند. تمام ویژگی‌‌های پیکسل همچون لانچر، آیکن‌‌ها، فونت‌‌ها و … را نیز شامل می‌‌شود.

کاستوم رام Pixel Experience | بهترین کاستوم رام های اندروید
Pixel Experience: درست همانند اسمش است.

ورژن سیستم عامل این رام بر پایه Android 9 Pie است. تعداد دستگاه‌‌های زیادی از جمله برخی از تلفن‌های Nexus خود گوگل را پشتیبانی می‌‌کند. به‌‌روزرسانی‌‌ها به موقع هستند و در کل تجربه خوبی با این رام خواهید داشت.

 

دانلود Pixel Experience

 

نتیجه‌‌گیری درباره بهترین کاستوم رام های اندروید

کاستوم رام‌‌ ها می‌‌تواند تلفن‌‌های هوشمند و تبلت‌‌های قدیمی را نجات دهد! همچنین قادرند تلفن‌‌های هوشمند جدید را پاکسازی کرده و نرم‌افزارهای اضافی را از بین ببرند. اغلب سرعت عملکرد تلفن‌های هوشمند را بالا برده و امکانات و قابلیتهای بیشتری را اضافه می‌کنند. اما برای تغییرات و شخصی‌سازی های بیشتر، کمی به حرفه‌ای بودن نیاز است؛ چرا که این پروسه ممکن است برای مبتدیان سردرگم کننده باشد. البته این مورد در خصوص رام LineageOS کمتر صدق می‌کند؛ چرا که بسیار ساده‌تر بوده و پشتیبانی آن نیز به واسطه انجمن خوب و فعال CyanogenMod بسیار خوب است. در این مقاله شما را با تعدادی از بهترین کاستوم رام های اندروید آشنا کردیم.

اگر تصمیم دارید یکی از بهترین کاستوم رام‌ ها را روی گوشی خود امتحان کنید ولی با نحوه نصب آن آشنا نیستید، مقاله‌ی نصب رام سفارشی اندروید را از بخش بلاگ برتر دیجیتال بخوانید. به نظر شما بهترین کاستوم رام در اندروید چیست؟ در قسمت نظرات آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع: androidpit.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

16 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

Erfan - تاریخ: ۱۴۰۲٫۱۰٫۰۵ ساعت: ۲۱:۰۳

سلام من یه اندروید باکس قدیمی دارم که میخوام اندروید به روز روش نصب کنم (ولی نمیخوام خیلی هم سنگین باشه) باتوجه به اینکه باید به تلویزین وصل بشه و ui مخصوص به خودشو داره، لطفا راهنماییم کنید.

amir - تاریخ: ۱۴۰۱٫۰۲٫۲۶ ساعت: ۱۳:۲۷

سلام دوستان من یه تبلت قدیمی لنوو مدل a3300 gv دارم که رام رسمی که اومده واسش4.4.2 میخواستم ببینم با کاستوم رام میشه اندرویدش برد بالا 5؟ و اینکه سایت های زیادی رفتم کاستوم رامی براش نیست از چه کاستوم رامی میشه استفاده کرد؟

عرفان - تاریخ: ۱۴۰۱٫۰۸٫۲۴ ساعت: ۱۷:۰۸

اگه کاستوم رام بالا تر نباشه نمیشه. شاید بشه رام های مشابه استفاده کرد. ولی اولا با سیستم شما سازگاری کامل نداره ممکنه به مرور زمان آسیب بزنه و دوما اگر رام مشابه جواب نده یا شانس بیارید مشکل سخت افزاری پیس نیاد بتونین دوباره فلشش کنین. من خودم همچین حرکتی رو رو یکی از همین تبلت های قدیمی لنوو زدم حافظش سوخت. البته این تبلتی که میگید رام رسمی اندروید ۴ داره احتمالا رام رسمی اندروید ۵ هم داشته باشه. اندروید هنگام عرضه چی بوده. اگه اندروید ۴ بوده رام رسمی اندروید ۵ هم احتمال زیاد هست.

پسندیدم 1
نپسندیدم 1
محمد حسن - تاریخ: ۱۴۰۰٫۰۹٫۲۹ ساعت: ۰۱:۱۵

سلام و خسته نباشی من گوشیم سال ۲۰۲۱ سامونگa02
و زیاد باگ داره و بعضی وقت ها هنگ میکنه و میخوام بعضی چییز ویژگی جدیدی ندار میشه بگین کدام رام بهترینه

امیر ارام - تاریخ: ۱۴۰۲٫۰۲٫۲۰ ساعت: ۱۷:۴۲

باسلام این مطلب رو فرستادم شاید بدرد کسی بخوره،،من کاستوم رامی نصب کردم به اسم ( Dolls section)فقط در همین حد به شما بگویم که حتما درصورت دسترسی دانلود ونصب کنید، سرعت،قابلیت عجیب پاک کردن بعضی از برنامه های سیستمی و دریافت فضای بیشتر،حتی ظرافت و زیبایی و سرعت انیمیشن هارو ارتقا داده و…..

Artin - تاریخ: ۱۴۰۰٫۰۶٫۱۹ ساعت: ۱۱:۱۷

سلام گوشی من ASUS ZenPad 8.0 ‘kl 380 هست چه کاستومی روش نصب کنم که تکراری نباشه میشه کاستوم سامسونگ رو روش نصب کرد یانه آخه امکانات سامسونگ بیشتره
ممنون.

دانیال - تاریخ: ۱۳۹۹٫۰۹٫۲۹ ساعت: ۰۰:۲۹

سلام ممنون از مطالب خوبتون کاستوم رام Lineage خیلی خوبه من تازه نصبش کردم و فعلا که ازش راضی ام

پسندیدم 3
نپسندیدم 2
مهدیار - تاریخ: ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۸ ساعت: ۰۹:۵۴

سلام مندگوشیه سامسونگ گلکسی آ7 مدل 2016 دارم چه کاستوم رامی نصب کنم

پسندیدم 1
نپسندیدم 4
محمد - تاریخ: ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۳ ساعت: ۰۸:۴۸

(متن اصلاح شده)

سلام به همه

من یک ماهی هست از کاستوم رام lineage بر روی سامسونگ s3 neo I9300I استفاده میکنم بسیار عالی و پرسرعت.

قبلا خیلی باگ داشت ولی جدیدا هیچ مشکلی نداره و اگه هم مشکلی داشته باشه اصلا متوجه نمیشید.

یه گروه تلگرامی عالی در مورد:فلش کردن،نصب کاستوم رام،رام رسمی،روت کردن،سخت افزار و نرم افزار هستش به ان گروه ملحق شوید و هر سوالی از این قبیل داشتید کمکتون میکنن.?

ادرس گروه تلگرامی:smarts_phones@

پسندیدم 3
نپسندیدم 1
محمد - تاریخ: ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۶ ساعت: ۱۰:۲۲

سلام به همه

من یک ماهی هست از کاستوم رام lineage بر روی سامسونگ s3 neo I9300I استفاده میکنم بسیار عالی و پرسرعت.

قبلا خیلی باگ داشت ولی جدیدا هیچ مشکلی نداره و اگه هم مشکلی داشته باشه اصلا متوجه نمیشید.

قبلا هم اپدیت زیادی برای از بین بردن باگ ها براش اومده بود،،ولی الان یکماهه فقط دوتا اپدیت اومده براش ولی من چون هنوز مشکلی ازش ندیدم فعلا اپدیت نمیکنم?.

خودم گروه تلگرامی در مورد:فلش کردن،نصب کاستوم رام،رام رسمی،روت کردن دارم و اگه کسی دلش خواست به گروه ما ملحق بشه.
ادرس گروه تلگرامی:smart_phones2@

علی اسدی - تاریخ: ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۴ ساعت: ۲۳:۰۲

سلام رام لاینج دوباره کی فعالیت خودشو شروع میکنه؟

محمدرضا - تاریخ: ۱۳۹۸٫۱۲٫۰۳ ساعت: ۰۱:۲۷

قطعا اولی بهترینه ممنون

برتر دیجیتال - تاریخ: ۱۳۹۸٫۱۲٫۰۳ ساعت: ۱۰:۵۴

سلام دوست عزیز
خواهش میکنم .
با تشکر و قدردانی

Sina - تاریخ: ۱۳۹۸٫۱۱٫۰۶ ساعت: ۰۴:۳۵

باسلام خدمت شما دوستان عزیز revenge os یک رام جدید کاراییش خوبه وسبکه بنظرم از نظره ظاهری فرق انچندانی با. Lineag os نمیکنه

Mahmood - تاریخ: ۱۳۹۸٫۰۸٫۲۳ ساعت: ۰۰:۳۹

به غیر از Lineage از بقیه هنوز استفاده نکردم ولی جدیدن از یه رام به اسم RevengeOS دارم استفاده میکنم که به نظرم کارش خیلی درسته

برتر دیجیتال - تاریخ: ۱۳۹۸٫۰۸٫۲۵ ساعت: ۱۰:۳۱

با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
لطفا ویژگی‌های RevangeOS و اینکه از چیش دقیقا خوشتون اومد رو برای ما و سایر کاربران بفرمایید تا بقیه هم استفاده کنند از تجربتون.
با تشکر.

پسندیدم 1
نپسندیدم 4
شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: