بهترین تنظیمات گوشی جدید اندروید شما چیست؟

بهترین تنظیمات گوشی جدید اندروید شما چیست؟

استفاده از گوشی هوشمند جدید برای اولین بار همیشه با یک حس هیجان و بی‌‌قراری همراه است. همه‌‌چیز در آن شگفت‌‌انگیز به نظر می‌‌رسد. مخصوصا زمانیکه رابط کاربری (Interface) گوشی جدیدتان با برندهایی که قبلا استفاده کردید، متفاوت باشد. با این حال، اگر طرفدار ویژگی‌‌های جدید نباشید به سرعت این سورپرایزهای کوچک باعث ناراحتی‌تان خواهد شد. به همین دلیل ما در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که چطور گزینه‌های مزاحم را غیرفعال کنید و بهترین تنظیمات گوشی جدید خود را اعمال کنید.

چند نکته برای تنظیمات گوشی جدید اندروید

۱) غیرفعال کردن صداها و لرزش‌‌های پاسخ لمسی (Touch Response)

زمانیکه برای اولین بار از گوشی هوشمندی استفاده می‌‌کنم، چند نکته در مورد بازخورد لمسی وجود دارد که کمتر می‌‌پسندم. لرزش‌‌ها و صداهایی که واکنش دکمه واقعی را شبیه‌‌سازی می‌‌کند، مورد پسند من نیست، به همین خاطر همیشه اولین موردی که در تنظیمات گوشی جدید انجام می‌دهم، این است که آن را خاموش می‌‌کنم. به جز تقلید ضعیف دکمه‌‌های فیزیکی تنها کاری که این گزینه واقعا انجام می‌‌دهد، ضعیف کردن باتری است.

برای غیرفعال کردن صداها و لرزش‌‌ها در پاسخ لمسی

 • به قسمت Settings > Sounds & Vibration > System sounds and vibration بروید.
 • حالا می‌‌توانید: صداهای کیبورد، صداهای قفل صفحه نمایش، صداهای شارژ، صداهای لمسی، لرزش‌‌های لمسی و … را غیرفعال کنید.
غیرفعال کردن صداها و لرزش‌‌های پاسخ لمسی (Touch Response) در بهترین تنظیمات گوشی
غیرفعال کردن یا نکردن بازخورد لمسی در تنظیمات گوشی جدید خود، یک نظر شخصی است.

توجه: اگر گوشی هوشمند قرار است توسط فرد سالمندی که از حس لامسه ضعیفی برخورداراست استفاده شود، توصیه می‌‌کنم که حالت لرزش را غیرفعال نکنید،  زیرا به آسانی درک خواهد کرد که چه زمانی صفحه را لمس کرده است. پس حتما در تنظیم بهترین تنظیمات گوشی توجه داشته باشید که قرار هست چه کسی از آن استفاده کند.

۲) غیرفعال کردن لرزش صفحه کلید در هنگام تایپ کردن

بسیارخوب، شما تمام بازخوردهای لمسی روی سیستم‌تان را غیرفعال کردید و تا حدی برای رسیدن به بهترین تنظیمات گوشی خود جلو رفتید، پس چرا هنگام تایپ، گوشی لرزش دارد؟ چون صفحه کلید تنظیمات خاص خودش را دارد. برای غیرفعال کردن ویبره صفحه کلید، باید به بخش تنظیمات گوشی جدید خود، روی بخش صفحه کلید بروید، چه صفحه کلید پیش‌‌فرض گوشی و چه صفحه کلیدی که خودتان نصب کرده‌‌اید.

 • به قسمت Settings > System > Language and input > Virtual keyboard بروید. توجه: در برخی از دستگاه‌‌ها، مثل تلفن‌‌های سامسونگ، Language and input را در منوی General Management می‌‌توانید پیدا کنید.
 • صفحه کلید خود را انتخاب کنید.
 • نسبت به سلیقه‌تان گزینه‌های «Keyboard sound» و «Keyboard vibration» را غیرفعال کنید.
با غیرفعال کردن لرزش صفحه کلید در تنظیمات گوشی جدید خود، لرزش آزاردهنده از صفحه کلیدتان رفع می‌شود.

۳‌‌) غیرفعال کردن تصحیح خودکار در زمان تایپ

در تنظیمات گوشی جدید خود، اغلب موارد تصحیح خودکار بیشتر از اینکه به ما کمک کند، ایجاد مزاحمت می‌‌کند. زمانیکه گوشی‌‌تان کلمه‌ای را برای نوشته شما توصیه می‌‌کند عالی است، اما نه اینکه تمام مدت سعی کند آنها را جایگزین یا اصلاح کند. وجود تصحیح خودکار روی اکثر گوشی‌‌ها تا حدی سلطه‌‌جویانه است.

برای غیرفعال کردنش در تنظیمات گوشی جدید خود، مراحل زیر را طی کنید:

 • به قسمت Setting > Language and input > Virtual keyboard بروید.
 • صفحه کلید مورد استفاده خود را انتخاب کنید.
 • در تنظیمات صفحه کلید، «Text Correction» را انتخاب کنید.
 • گزینه «Auto replace» را غیرفعال کنید.

۴) در تنظیمات گوشی جدید تمام برنامه‌‌هایی که از قبل نصب بوده و استفاده نمی‌‌کنید را غیرفعال کنید.

تعدادی از شرکت های تولید کننده تلفن همراه گوشی ها را با برنامه‌‌های خودشان پر می‌کنند. درحالیکه ممکن است هرگز از این سرویس‌‌ها یا برنامه‌‌ها استفاده نکنید و این اپلیکیشن‌ها فقط فضا و منابع ارزشمندتان را اشغال می‌کنند پس در تنظیمات گوشی جدید خود حتما به این نکات دقت کنید.

هر کدام از برنامه‌‌های سازندگان، آپدیت‌‌هایی را دریافت خواهند کرد و برخی از آنها حتی ممکن است بدون اطلاع شما در پس‌‌زمینه در حال اجرا باشند. شما نمی‌توانید به‌‌طور کامل این برنامه‌‌ها را از نصب خارج کنید. (مگر اینکه گوشی‌تان روت شده باشد، برای آشنایی با روت کردن گوشی می‌توانید پست روت کردن گوشی برای مبتدیان را مطالعه نمایید.) اما می‌توانید آنها را به حالت غیرفعال درآورید.

خلاصه‌‌ی مراحل چگونگی غیرفعال کردن برنامه های از پیش نصب شده، این است:

 • به قسمت Settings > Apps بروید.
 • اپلیکیشنی را که می‌‌خواهید غیرفعال کنید، انتخاب کنید (از حذف اپلیکیشن‌های پایه مانند Google services یا اپلیکیشن‌هایی که در لیست برنامه‌ها نیستند اجتناب کنید).
 • در اطلاعات اپلیکیشن‌ها می‌توانید دکمه Disable را پیدا کنید.
 • در صورت تمایل می‌‌توانید گزینه Deactivate notifications را نیز انتخاب کنید.
تمام برنامه‌‌هایی که از قبل نصب بوده و استفاده نمی‌‌کنید را غیرفعال کنید.
با اپلیکیشن‌هایی که هرگز از آنها استفاده نمی‌‌کنید، خداحافظی کنید.

۵) انیمیشن بوت را غیرفعال کنید.

هر گوشی هوشمندی دارای تعداد کمی انیمیشن است، که در زمان روشن شدن دستگاه اجرا می‌‌شود. همچنین برخی از آن‌‌ها نیز با صداهای جرنگ جرنگ یا با صداهای کلیشه‌ای همراه هستند. اگر در خانه هستید مشکل بزرگی نیست، اما اگر گوشی خود را در مکان عمومی راه‌‌اندازی مجدد (restart) کنید، می‌‌تواند اندکی خجالت‌‌آور باشد، پس در تنظیمات گوشی جدید خود این مشکل را برطرف نمایید.

با غیرفعال کردن صدای بوت در مراحل زیر، دیگر مجبور به شنیدن “Hello Moto” (در گوشی‌های موتورولا) یا مشابه آن نیستید:

 • سری به قسمت Settings > Sounds بزنید.
 • نسبت به سازنده گوشی گزینه‌های مختلفی برای غیرفعال کردن آن وجود دارد. برای موتورولا “Power up Sound” و برای هواوی/آنر “Start up sound” می‌نامند.
 • برای کاربران سامسونگ به این آسانی نیست، اما ما چند گزینه برایتان داریم:

– کاربرانی که گوشی‌شان روت نشده: قبل از ریستارت، دستگاه خود را در حالت بی‌‌صدا قرار دهید یا آن را خاموش کنید. همچنین می‌توانید همه صداها را از قسمت Setting > Accessibility > Hearing غیرفعال کنید.

– کاربرانی که گوشی‌شان روت شده: شما می‌‌توانید فایل‌‌های صوتی را از System\ Etc\ PowerOn.wav برای روشن شدن و System\ Media\ ui\ shutdown.ogg برای خاموش شدن حذف کنید.

۶) تغییر آهنگ‌‌های زنگ در تنظیمات گوشی جدید

وقتی اولین گوشی‌‌ها با زنگ‌‌های پلی‌‌فونیک بیرون آمدند، انتخاب صدای زنگ تصمیم مهم و دشواری بود که اغلب کل یک بعدازظهر را می‌گرفت. اما حالا بسیاری از ما حتی به آن توجه هم نمی‌‌کنیم، اما اگر به این کار علاقمندید، گزینه‌‌هایی زیادی برای شخصی‌‌سازی وجود دارد. شما حتی می‌‌توانید آهنگ مورد علاقه‌‌تان را به‌‌ عنوان صدای زنگ در تنظیمات گوشی جدید خود انتخاب کنید.

 • چگونه هر آهنگ دلخواهی را برای زنگ گوشیمان تنظیم کنیم؟

اگر تصمیم‌‌ ندارید صدای زنگ‌تان را تغییر دهید، صدای زنگ‌‌ گوشی‌تان مانند بقیه کاربران همان گوشی، آهنگ پیش‌‌فرض سازنده خواهد بود. به همین دلیل، من به‌‌ شدت توصیه می‌‌کنم که یک آهنگ جدید پیدا کنید، مخصوصا اگر گوشی آیفون دارید. به دنبال آهنگی باشید که کمی بیانگر شخصیت و سبک‌‌ شما باشد.

۷) دستگاه‌‌های بلوتوث خود را وصل کنید

هر بار که گوشی جدیدی می‌‌خرید، یکی از اولین کارهایی که قصد انجامش را دارید تا تنظیمات گوشی جدید خود را کامل کنید، جفت کردن (pair) دستگاه‌‌های بلوتوث‌تان است. همه چیز را در اولین روز جفت کنید و همه را به دستگاه‌های قابل اعتماد (trusted devices) در اندروید ۹ پای (Android 9 Pie) اضافه کنید. بدین ترتیب، خیالتان راحت می‌شود.

 دستگاه‌‌های بلوتوث خود را وصل کنید
دستگاه‌‌های بلوتوث خود را بلافاصله جفت کنید

وقتی گوشی جدیدی می‌‌خرید، آیا گزینه دیگری را در تنظیمات گوشی جدید اعمال می‌‌کنید؟ خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات این موارد را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: androidpit

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: