آموزش حذف تبلیغات Pop up در اندروید

حذف تبلیغات Pop up در اندروید

نمایش تبلیغات پاپ آپ (Pop up) برای بیشتر کاربران واقعاً آزاردهنده است. پاپ آپ‌ها تبلیغاتی هستند که معمولاً در پنچره‌ای کوچکتر و جدا از صفحه اصلی باز می‌شوند. این پنچره‌ها در بیشتر موارد شامل تبلیغ یا پیشنهادهایی هستند که به طور ناگهانی روی صفحه ظاهر می‌شوند. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که از دریافت این نوع تبلیغات در گوشی اندروید خود خسته شده‌اید، با ما در این مطلب از برتر دیجیتال همراه باشید. در این مطلب آموزشی می‌خواهیم درباره نحوه حذف تبلیغات Pop up در اندروید صحبت کنیم.

تبلیغات در اندروید: روزهای خوش قدیم

در گذشته، تبلیغات به عنوان یک خبر مهم در سیستم‌عامل اندورید محسوب می‎‌شد. وقتی مشخص شد که پیام‌های تبلیغاتی در بالای نمایشگر گوشی به نمایش در می‌آیند، طوفان بزرگی در این صنعت به پا شد. AirPush و SlingLabs تنها دو شرکت‌ تبلیغاتی بودند که امکان نمایش تبلیغات در Notification Bar را برای کاربران خود فراهم کردند. یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای مبارزه با این پیام‌های تبلیغاتی (Pop up)، انصراف از دریافت تبلیغات است. البته، راه‌های دیگری نیز برای حذف تبلیغات Pop up در اندروید وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم. توجه داشته باشید که اسکرین شات‌های موجود در این مطلب حاوی برنامه‌های استاندارد و غیرتبلیغاتی هستند.

حذف تبلیغات Pop up در اندروید

اگر شما نیز در هنگام اجرای برنامه‌ها یا در صفحه اصلی (Home Screen) گوشی خود شاهد پیام‌های تبلیغاتی زیادی هستید، اکنون می‌توانید با کمک روش‌های حذف تبلیفات Pop up از شرِّ این پیام‌های مزاحم خلاص شوید. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که همه اپلیکیشن‌های در حال اجرا را ببندید. برای انجام این کار باید انگشت خود را از پایین نمایشگر به وسط صفحه بکشید و وارد صفحه Overview شوید. در این صفحه، لیست اپلیکیشن‌های اخیر به شکل پنجره‌های شناور نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید میان اپلیکبشن‌ها سوییچ کنید. حال کافی‌ست، پنجره هر اپلیکیشن را به طرفین بکشید. اگر از نسخه‌های جدید اندروید استفاده می‌کنید با ضربه زدن روی نماد X  همه برنامه‌ها بسته می‌شوند.

برخی افراد به جای انجام این کار، تلفن خود را مجددا راه‌اندازی می‌کنند تا اتلاف وقت کمتری داشته باشند. در مرحله بعد از فرآیند حذف تبلیغات Pop up در اندروید، اپلیکیشن‌‌هایی را بررسی کنید که اخیراً و پیش از نمایش تبلیغات Pop up نصب کرده‌اید. اگر معمولاً برنامه‌ها و بازی‌های جدید زیادی را روی گوشی اندرویدی خود نصب می‌کنید، این کار کمی طول می‌کشد.

وقتی برنامه‌های متخلف احتمالی را شناسایی کردید، سری به فروشگاه Google Play بزنید و نظرات کاربران را درباره این اپلیکیشن‌ها بررسی کنید. آیا در بین کامنت‌های کابران، نظراتی در رابطه با تبلیغات غافلگیرکننده وجود دارد؟ اگر این چنین است، برنامه را از روی گوشی خود حذف کنید. به کار خود ادامه دهید، بهتر است برای حذف تبلیغات Pop up در اندروید، برنامه‌های دیگری را که اخیراً نصب کرده‌اید، بررسی کنید.

 

 کدام برنامه، تبلیغات پاپ آپ را ارائه می‌دهد؟

شاید شما نیز جزء آن دسته از کاربرانی باشید که اپلیکیشن‌های زیادی روی گوشی خود نصب می‌کنند و بسیار کم یا هیچوقت از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. اگر شما جزء آن دسته از کاربرانی هستید که بازی‌های موبایل زیادی را دانلود می‌کنند، به این نکته توجه کنید که شاید نمایش تبلیغات پاپ آپ به واسطه نصب یک بازی رایگان است. اگر این تبلیغات در خود بازی ظاهر می‌شود، این موضوع دیگر یک احتمال نیست.

نمونه تبلیغات Pop Up

اما اگر تبلیغات Pop up بدون هیچ هشداری روی صفحه اصلی گوشی به نمایش در می‌آیند، چطور؟ پُر واضح است که شما با یک ابزار تبلیغاتی مزاحم روبرو هستید. نوعی بدافزار که شاید ردیابی آن کمی زمانبر باشد. در سیاست‌های اجرایی برنامه AdMob آمده است که:

تبلیغات نباید در مکانی قرار داشته باشند که ناحیه‌های مورد تعامل کاربر را شکل می‌دهند و نباید این مناطق را پوشانده یا پنهان کنند. [همچنین] تبلیغات نباید در مکان‌هایی به نمایش درآیند که کاربر به طور تصادفی روی صفحه کلیک می‌کند یا انگشت خود را روی صفحه قرار می‌دهد.

علاوه بر این، گوگل به برنامه‌ها و بازی‌هایی که با ارسال تبلیغات اسپم(Spam) برای کاربران ایجاد مزاحمت می‌کنند، مهربانانه برخورد نمی‌کند. برنامه‌هایی که پس از هر اقدام کاربر یک آگهی نشان می‌دهند، فارغ از اینکه محدود به تعداد کلیک باشند، جزء این دسته محسوب می‌شوند.

در ادامه دو روش برای حذف تبلیغات Pop Up معرفی می‌کنیم:

 

۱. اعلان‌های تبلیغاتی پاپ آپ را بررسی کنید

در نسخه‌های اخیر اندروید، ردیابی آیتم‌های در حال اجرا و سطح دسترسی برنامه‌های حاضر آسان‌تر شده است. وقتی اعلانی را از یک برنامه دریافت می‌کنید که اصلاً نمی‌دانید برنامه فعال بوده یا خیر، انگشت خود را برای مدتی روی نوتیفیکیشن (Notification) نگه دارید و گزینه «بیشتر / More» را انتخاب کنید. البته ممکن است بسته به مدل گوشی شما، این گزینه نام دیگری داشته باشد.

شما با این کار وارد بخش مجوزهای برنامه می‌شوید. در این بخش می‌توانید به سخت افزار و ویژگی‌های گوشی خود (مانند اعلان‌ها) دسترسی داشته باشید و آن‌ها را تغییر دهید.

برای دستیابی به گزینه‌های بیشتر به این بخش مراجعه کنید: «تنظیمات / Setting» > «برنامه‌ها / Apps» > «دسترسی‌ها / Permissions». ممکن است این بخش بسته به مدل گوشی شما متفاوت باشد. از سوی دیگر، می‌توانید بخش «تنظیمات / Setting» گوشی خود را باز کنید و کلمه «Permissions» را در نوار جستجوی بالا وارد کنید.

از اینجا، شاهد جزئیات کامل هر برنامه خواهید بود که هرگونه ارتباطی را بین این اپلیکیشن با تبلیغات Pop up نشان می‌دهد. علاوه بر این، ممکن است از این بخش متوجه شوید که برنامه نصب شده اصلاً  چیزی نیست که شما انتظارش را داشته‌اید.

 

۲. برنامه‌های در حال اجرا را بررسی کنید

علاوه بر پنل اعلانیه (Notification Panel)، شما می‌توانید برنامه‌های در حال اجرای خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که کدام یک از اپلیکیشن‌ها میزبان تبلیغات Pop up است.

وقتی تبلیغات Pop up روی صفحه ظاهر می‌شود، انگشت خود را از پایین صفحه به وسط نمایشگر بکشید تا به بخش Overview دسترسی پیدا کنید. حال، برنامه‌های در حال اجرا را چک کنید. گفتنی است که در برخی گوشی‌ها می‌توان روی Recent Apps در نوار پایین کلیک کرد و از این طریق کلیه برنامه‌های در حال اجرا را مشاهده کرد.

در این مرحله، نام برنامه‌های ناشناس را بررسی کنید. اگر برنامه ناشناسی را پیدا کردید، انگشت خود را برای مدتی روی پنجره شناور برنامه نگه دارید و روی نماد تنظیمات ضربه بزنید تا وارد صفحه برنامه شوید. پس از آن، شما می‌توانید برنامه مورد نظر را مستقیماً از صفحه گوشی خود حذف کنید.

بخش Overview و مشاهده برنامه‌های در حال اجرا
بخش Overview در اندروید ۱۱ با رابط کاربری MIUI 12

باید خاطرنشان کرد که این مراحل ممکن است روی دستگاه اندرویدی شما متفاوت باشد. چراکه برخی برنامه‌ها می‌توانند بدون حضور در بخش Overview به نمایش تبلیغات روی گوشی شما بپردازند.

 

برای حذف تبلیغات Pop up نمی‌توانید برنامه متخلف را پیدا کنید؟

شاید بهترین گزینه برای کسانی که نمی‌خواهند گوشی خود را به تنظیمات کارخانه (Reset Factory) برگردانند، استفاده از ابزارهای ضد تبلیغات باشد. ابزارهایی که برای شناسایی بدافزارهای تبلیغاتی طراحی شده است.

اپلیکیشن Popop Ad Detector احتمالاً بهترین گزینه برای شروع باشد. این برنامه رایگان برنامه‌هایی را شناسایی می‌کند که تبلیغات Pop up را نشان می‌دهند. این برنامه می‌تواند تبلیغات Pop up مختلف را تشخیص دهد. از جمله این موارد می‌توان به تبلیغات قفل صفحه، تبلیغات صفحه اصلی، تبلیغات پنل اعلانیه (Notification Panel) و تبلیغات ظاهر شده در برنامه‌های دیگر اشاره کرد.

این برنامه وقتی یک تبلیغ Pop up در صفحه اصلی، صفحه قفل، پنل اعلانیه (Notification Panel) یا در برنامه‌های دیگر نشان داده می‌شود، برنامه مسئول را به شما معرفی می‌کند. پس از آن، شما به راحتی می‌توانید برنامه متخلف را از روی گوشی خود حذف کنید.

دانلود اپلیکیشن Popup Ad Detector (رایگان، همراه با پرداخت‌های درون برنامه‌ای)

دانلود اپلیکیشنPopop Ad Detector برای حذف تبلیغات pop up در اندروید

اگر تاکنون از برنامه‌های امنیتی روی گوشی خود استفاده نکرده‌اید، اکنون بهترین زمان برای استفاده از این نوع برنامه‌هاست. چراکه این برنامه‌ها به راحتی می‌توانند مانع از نمایش تبلیغات Pop up شوند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به ESET Mobile Security و Antivirus and Malwarebytes Anti-Malware اشاره کرد.

دانلود اپلیکیشن ESET Mobile Security & Antivirus (رایگان، همراه با پرداخت‌های درون برنامه‌ای)

دانلود اپلیکیشن ESET Mobile Security & Antivirus برای حذف تبلیغات pop up در اندروید

دانلود اپلیکیشن Antivirus and Malwarebytes Anti-Malware (رایگان، همراه با پرداخت‌های درون برنامه‌ای)

دانلود اپلیکیشن Antivirus and Malwarebytes Anti-Malware

 

برنامه‌هایی برای ردیابی شبکه تبلیغاتی (Ad Network Detectors)

این برنامه‌ها برای تشخیص ارتباط میان گوشی با شبکه‌های تبلیغاتی شناخته شده و مسدود کردن آن‌ها طراحی شده‌اند. این برنامه‌ها می‌توانند مانع از نمایش تبلیغات Pop up در گوشی شما شوند.

برنامه‌های دیگری نیز در این حوزه وجود دارند. با این حال، ما پیشنهاد می‌کنیم که یکی از برنامه‌های AppBrain Ad Detector و Mobile Security – Lookout را نصب کنید. در عین حال، برنامه Addons Detector اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که می‌توانید با بررسی آن‌ها متوجه شوید که چه تبلیغاتی توسط کدام برنامه‌ها نشان داده می‌شوند و از کجا ارائه می‌شوند. اگرچه شاید این موضوع خیلی مفید نباشد، اما آگاهی بیشتر اصلاً چیز بدی نیست.

دانلود اپلیکیشن AppBrain Ad Detector (رایگان)

دانلود اپلیکیشن

دانلود اپلیکیشن Mobile Security – Lookout (رایگان، همراه با پرداخت‌های درون برنامه‌ای)

دانلود اپلیکیشن Mobile Security – Lookout

اپلیکیشن Addons Detector (رایگان، همراه با پرداخت‌های درون برنامه‌ای)

دانلود اپلیکیشن Addons Detector

 

حذف برنامه‌های تبلیغاتی

مشاهده اپلیکیشن‌های اندروید و حذف آن‌ها

در هنگام حذف تبلیغات Pop up در اندروید برای رسیدن به بهترین نتیجه، شما باید برنامه‌ای را حذف کنید که عامل اصلی نمایش تبلیغات Pop up متعدد است.

این کار کاملاً ساده است: بخش Settings> Applications را باز کنید و برنامه‌ مورد نظر خود را پیدا کنید. سپس روی برنامه کلیک کرده و از صفحه بعد روی گزینه Uninstall ضربه بزنید تا برنامه مورد نظر حذف شود؛ البته حذف برنامه پیش‌فرض اندروید، ساده نیست. با این حال، شما ممکن است به فکر انجام کار نسبتاً سخت‌تر و مطمئن‌تری باشید. نخستین مورد، بازیابی نسخه پشتیبان از گوشی خود، تا قبل از نمایش تبلیغات Pop up است.

از طرف دیگر، شما می‌توانید گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید و همه برنامه‌ها و اطلاعات موجود را از روی گوشی اندرویدی خود حذف کنید. این گزینه یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های موجود برای حذف تبلیغات Pop up در اندروید  محسوب می‌شود.

در صورتی که قصد استفاده از این روش را دارید، بهتر است که یک نسخه پشتیبان (BackUp) از گوشی خود تهیه کنید. در این صورت، اگر با مشکلی روبرو شوید، می‌توانید  وضعیت گوشی خود را با خیالی آسوده به شرایط قبل باز گردانید.

 

نکاتی برای جلوگیری از نمایش تبلیغات پاپ اپ در گوشی‌های اندرویدی

نمایش تبلیغات Pop up در اندروید واقعاً آزاردهنده است. این تبلیغات از داده‌های موبایل شما استفاده می‌کنند و گاهی اوقات مخل کار با برنامه‌ها می‌شوند. یکی از راه‌های جلوگیری از دریافت تبلیغات Pop up این است که پیش از نصب یک برنامه، کاملاً به بررسی آن بپردازید و مطمئن شوید که حاوی تبلیغات آزاردهنده نیست.

حال نوبت شماست که از تجربه خود در رابطه با دریافت تبلیغات Pop up در اندروید بگویید. خوشحال می‌شویم که تجربه‌های خود را از بخش نظرات همین مطلب با ما و دیگر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

منبع : Make Use Of

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

1 نظر از طرف کاربران برای این مطلب ثبت شده است.

هدا - تاریخ: ۱۴۰۱٫۰۷٫۰۴ ساعت: ۱۳:۵۰

رنگ نماد ها عوض بشه

شما نیز نظر خود را درباره این مطلب بیان نمائید: