نحوه بازیابی اطلاعات از گوشی با صفحه‌ نمایش شکستـه

نحوه بازیابی اطلاعات از گوشی با صفحه‌ نمایش شکستـه

آیا تا به حال صفحه گوشی خود را شکستـه‌اید و به این فکر کرده‌اید که در این شرایط باید چه کاری انجام دهید؟ طبیعتاً در این شرایط ممکن است که برخی سوال‌ها ذهن شما را مشغول کنند؛ مثلا هزینه تعمیر چقدر می‌شود؟ اصلاً ارزش تعمیر دارد؟ و شاید مهم‌تر از همه، آیا بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته امکان‌پذیر است یا خیر؟ در این مطلب از برتر دیجیتال می‌خواهیم با بررسی سناریوهای مختلف به بررسی این موضوع بپردازیم.

مقدمه

اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید. بهتر است از همین ابتدا صادقانه بگوییم که در این شرایط، دو راهکار بیشتر نخواهید داشت. اولین راهکار، تعمیر نمایشگر و بازگرداندن گوشی به حالت عادی و گزینه دوم و بدتر این است که با رفیق قدیمی خود خداحافظی کنید و یک گوشی جدید خرید کنید. اما سوال اصلی؟! برای بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته چه باید کرد؟ خوشبختانه این موضوع غیرممکن نیست، شما می‌توانید اطلاعات یک گوشی را با صفحه نمایش شکستـه بازیابی کنید. البته نتایج با توجه به نوع آسیب فیزیکی و میزان ضربه متفاوت خواهد بود.

اکنون پیش از مرور راه‌حل‌های احتمالی برای بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته قصد داریم، تکلیف بعضی از کاربران را روشن کنیم. اگر وقت یا انرژی لازم را برای انجام مراحل بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته ندارید یا حتی به اطلاعات خود اهمیتی نمی‌دهید؛ ساده‌ترین راه برای شما، ارسال گوشی به یک مرکز تعمیرات موبایل است. البته این روش با هزینه نسبتاً زیادی همراه است، اما شاید ظرف چند روز یا حتی چند ساعت بتوانید دوباره از گوشی خود استفاده کنید.

 

صفحه نمایش را تعویض کنید

گاهی اوقات گران‌ترین راه‌حل بهترین راه‌حل است، اگر گوشی هوشمند شما نسبتاً نو است یا از نظر عاطفی به آن وابسته هستید، احتمال اینکه صفحه نمایش را تعویض کنید و گوشی خود را به حالت عادی بر برگردانید، زیاد است. برای همین، وقت خود را هدر ندهید و در کمترین زمان، گوشی خود را به یک مرکز تعمیرات موبایل بسپارید؛ این کار به ویژه در صورتی که دستگاه شما دارای گارانتی باشد نیز توصیه می‌شود. اگر آسیب‌های تصادفی مشمول گارانتی شود، شما می‌توانید یک نمایشگر رایگان دریافت کنید.

اگر به هر دلیلی نتوانستید از گارانتی دستگاه خود استفاده کنید، ارزان‌ترین راه‌حل این است که از طریق مرکز تعمیرات گوشی در شهر خود نسبت به تعویض صفحه نمایش گوشی خود اقدام کنید. البته باید مطمئن شوید که شخص تعمیرکار قابل اعتماد است. اگر مشکلی با هزینه بیشتر ندارید، بهتر است گوشی خود را به مرکز خدمات موبایل رسمی بسپارید و صفحه نمایش آن را تعویض کنید.

اگر پیش از شکستگی صفحه نمایش، گوشی شما قفل باشد، اطلاعات شخصی شما ایمن خواهد بود. با این حال، اگر اطلاعاتی در گوشی خود دارید که نمی‌خواهید دیگران ببینند – یا اگر گوشی شما قفل نباشد – توصیه می‌کنیم که به روش‌های دیگری فکر کنید. اما اگر برنامه‌های دیگری داشته باشید یا بخواهید برخی اطلاعات مهم خود را نجات دهید، چه؟ بسیار خوب، این همان چیزی‌ست که قصد داریم در ادامه مطلب به آن بپردازیم.

 

نحوه بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته

مراحل انجام بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته بسته به وضعیت فیزیکی گوشی و نوع آسیب‌دیدگی صفحه نمایش می‌تواند متفاوت باشد. اجازه دهید تا نگاهی به سناریوهای مختلف داشته باشیم.

 

صفحه نمایش ترک خورده و تا حدودی قابل مشاهده است و عملکرد لمسی کار می‌کند

"گوشی

در اولین سناریوی بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته، تصور می‌کنیم که صفحه نمایش گوشی شکستـه یا آسیب دیده اما هنوز تا حدودی کار می‌کند. همچنین عملکرد لمسی نیز به شکل معجزه‌آسایی کار می‌کند. اکنون ببینیم در این شرایط چه کاری می‌توانیم انجام دهیم:

 • در ابتدا بررسی کنید که آیا قفل گوشی باز است یا خیر. از آنجایی که نمایشگر تلفن تا حدی خواناست و کار می‌کند، این موضوع را می‌توان به راحتی فهمید.
 • اگر گوشی قفل است، چک کنید که آیا می‌توان قفل گوشی را با استفاده از روش‌های بیومتریک (حسگر اثر انگشت) باز کرد یا خیر. چنانچه از رمز عبور یا الگو استفاده می‌کنید، کد را وارد کنید یا الگو را برای باز کردن قفل دستگاه رسم کنید. در صورتی که این گزینه برای شما کار می‌کند به مرحله سوم بروید.
 • گوشی قفل‌نشده خود را با استفاده از یک کابل سازگار (USB-C یا MicroUSB که به گوشی شما بستگی دارد) به یک رایانه شخصی وصل کنید.
 • حالت انتقال فایل یا Transfer Files را انتخاب کنید.
 • حال، دنبال پوشه‌ها یا فایل‌‌هایی بگردید که نجات دادن آن‌ها برای شما اهمیت زیادی دارد.
 • از تمام فایل‌های موردنیاز خود روی کامپیوتر یا هارد دیسک پشتیبان‌گیری کنید.

 

بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته: صفحه نمایش ترک خورده، برخی آیتم‌ها روی نمایشگر قابل مشاهده است، صفحه لمسی کار نمی‌کند 

در یک موقعیت بدتر شاید متوجه شوید که صفحه نمایش گوشی ترک خورده و برخی موارد روی نمایشگر دیده می‌شود، اما این آسیب‌دیدگی، صفحه لمسی دستگاه را از کار انداخته است. حال باید چه کرد؟ در ابتدا مطمئن شوید که دو موردی را که در ادامه می‌گوییم در اختیار دارید، یا باید آن‌ها را از یک دوست قرض بگیرید یا خریداری کنید.

بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته: هاب USB یا USB Hub
مطمئن شوید که از هاب USB استفاده می‌کنید که از HDMI پشتیبانی می‌کند. این روزها بیشتر هاب‌ها USB Type-C هستند. اگر گوشی شما همچنان از micro USB استفاده می‌کند، به یک آداپتور نیاز خواهید داشت.

مراحل انجام بازیابی اطلاعات از گوشی با صفحه نمایش شکسته

 • بررسی کنید که آیا قفل صفحه گوشی باز است یا خیر؟
 • اگر تلفن شما قفل است؛ ببینید که می‌توان آن را با حسگر اثر انگشت یا سیستم تشخیص چهره باز کرد یا خیر.
 • اگر از یک رمز عبور یا PIN برای قفل دستگاه خود استفاده کرده‌اید به یک هاب USB و یک ماوس USB برای باز کردن قفل گوشی نیاز خواهید داشت. باید این کارها را انجام دهید:
 • هاب USB را به پورت micro USB یا USB Type-C (بسته به گوشی شما) در لبه پایین گوشی خود متصل کنید. سپس ماوس را به هاب USB وصل کنید.
 • از نشانگر ماوس روی صفحه گوشی استفاده کنید و با استفاده از اعداد، رمز عبور را وارد کنید.
 • همچنین می‌توانید با استفاده از ماوس، الگوی قفل صفحه را نیز بکشید.
 • اکنون، شما باید اعلانی را برای انتخاب حالت «File Transfer Mode» مشاهده کنید. با استفاده از ماوس این حالت را انتخاب کنید. حال باید گوشی شما در بخش «My Computer» کامپیوتر به نمایش درآید.
 • تمام اطلاعات مورد نیاز خود را از گوشی خراب بردارید.

نکته: در برخی دستگاه‌ها، اتصال ماوس به گوشی و تلفن به کامپیوتر منجر به عدم شناسانی گوشی توسط کامپیوتر می‌شود. اگر با این شرایط مواجه شده‌اید، متاسفانه به بن‌بست رسیده‌اید. البته می‌توان این مراحل را با یک کابل Splitter امتحان کرد. شاید این کار راهگشا باشد.

اکنون اجازه دهید تا با در نظر گرفتن یک سناریوی دیگر، مراحل بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته را بررسی کنیم.

 

بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته: صفحه نمایش کاملاً سیاه، بدون آسیب فیزیکی و ظاهری، عملکرد لمسی کار می‌کند و قفل گوشی باز است

ابزار مورد نیاز:

 • گوشی دیگری که از همان سیستم عامل استفاده می‌کند.

در این سناریو به نظر می‌رسد که گوشی اندرویدی شما کار می‌کند، منتهی نمایشگر آن کاملاً خاموش است. کار کردن گوشی را می‌توان از روی صدای نوتیفیکیشن‌ها و لرزش دستگاه فهمید. با کمی بررسی می‌توانید متوجه شوید که صفحه لمسی نیز کار می‌کند و فقط صفحه نمایش سیاه و تاریک است. البته خود گوشی نیز نباید قفل باشد.

در چنین شرایطی برای بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته، ابتدا مطمئن شوید که گوشی شارژ دارد و روشن است. برای اطلاع از این موضوع می‌توانید از این روش استفاده کنید: به گوشی خود زنگ بزنید یا پیام ارسال کنید. در این شرایط، اگر صدای اعلان‌ها یا هشدارهای لرزش را بشنوید، گوشی روشن است. اما اگر گوشی شما خاموش باشد و رمز عبور برای آن گذاشته باشید؛ همه‌چیز سخت‌تر می‌شود، چراکه پیش از آنکه بتوانید از گوشی خود استفاده کنید، ابتدا باید رمز عبور را روی صفحه وارد کنید. متاسفانه بدون نمایشگر روشن نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

به هر حال، از آنجایی که در این سناریو فرض بر باز بودن قفل صفحه گوشی‌ست، پس بررسی می‌کنیم که در این شرایط چه کارهایی می‌توان انجام داد. قبل‌تر گفتیم که گوشی دیگری تهیه کنید (هم مدل یا از همان رابط کاربری برخوردار باشد)، به این دلیل که با استفاده از چنین دستگاهی به راحتی متوجه می‌شوید که برای انتخاب «File Transfer mode» کجا را باید لمس کنید. این دستگاه همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید برای فعال کردن این حالت دقیقاً باید چه کاری انجام دهید.

 

مراحل بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته

 • گوشی با همان برند و مدل (یا حداقل با سیستم عامل مشابه) قرض بگیرید و آن را به رایانه شخصی خود متصل کنید.
 • به نحوه رفتار آن پس از اتصال به کامپیوتر دقت کنید.
 • برخی گوشی‌های اندرویدی یک صفحه پاپ-آپ نشان می‌دهند که شما می‌توانید از طریق آن «File Transfer mode» را انتخاب کنید.
 • برای دسترسی به این حالت در برخی دیگر از دستگاه‌های اندرویدی باید از منوی کشویی اعلانیه‌ها استفاده کنید. (البته این کار با توجه به اینکه شما اعلانیه‌ها را نمی‌بینید کار سختی است).
 • با استفاده از گوشی دوم به این رابط کاربری عادت کنید.
 • زمانی که کاملا متوجه شدید چه کاری باید انجام دهید، گوشی خود را در دست بگیرید.
 • برای رفتن به صفحه اصلی یا Home Screen صفحه را بکشید (به یاد داشته باشید که شما این اتفاق را نمی‌بینید!).
 • گوشی خود را به کامپیوتر وصل کنید.
 • محلی را که حس می‌کنید گزینه «File Transfer mode» قرار دارد، لمس کنید (از آنجایی که عملکرد لمسی دستگاه کار می‌کند).
 • پس از اینکه گوشی شما وارد حالت انتقال فایل شد، باید صدایی از رایانه شخصی خود بشنوید.
 • اگر به این حالت دست پیدا کردید، شما می‌توانید به راحتی محتویات درون موبایل خود را ببینید و از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

در سناریوی بعدی، گوشی قابل استفاده است (شما می‌توانید صدای اعلان‌ها و غیره را بشنوید – اما عملکرد نمایشگر مختل است)، صفحه لمسی کار می‌کند، اما گوشی قفل است. برای همین، ابتدا باید قفل صفحه را باز کنید و سپس مراحل بالا را انجام دهید.

در صورتی که برای باز کردن قفل صفحه از حسگر اثر انگشت در لبه جانبی یا پشت دستگاه استفاده می‌شود:
 • ابتدا مطمئن شوید که گوشی شما شارژ دارد و روشن است. شما می‌توانید با ارسال یک پیام به گوشی خود و بررسی اینکه هنوز صدا یا لرزش هشدار را می‌شنوید از این موضوع مطمئن شوید.
 • از همان روش معمول خود برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنید.
 • آن را به یک کامپیوتر وصل کنید و اطلاعات مدنظر را همانطور که در مراحل بالا ذکر شد، انتقال دهید.
اگر از رمز عبور عددی یا متنی استفاده می‌کنید به دو چیز نیاز دارید: یک صفحه کلید USB و یک آداپتور USB OTG (یا یک USB Hub).
 • کابل OTG یا USB Hub را به گوشی خود وصل کنید.
 • صفحه کلید USB را به آداپتور OTG وصل کنید.
 • کلید Space را برای نمایش قفل صفحه فشار دهید. (البته شما نمی‌توانید این فعل و انفعالات را ببینید).
 • کلمه عبور یا کد عبور را وارد کنید و کلید اینتر (Enter) را فشار دهید.
 • قفل گوشی باز است.
 • مراحل نامبرده در قسمت قبلی را دنبال کنید و حالت انتقال فایل را باز کنید و گوشی خود را به کامپیوتر متصل سازید.

 

بازیابی اطلاعات از گوش شکسته: صفحه نمایش سیاه/آسیب فیزیکی، عملکرد لمسی کار نمی‌کند

اکنون به بدترین سناریوی ممکن رسیده‌ایم. نه تنها نمایشگر خراب است، بلکه گوشی نیز دچار آسیب فیزیکی شده است. در نتیجه صفحه لمسی نیز کار نمی‌کند. در چنین شرایطی، بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته و نجات داده‌های مهم کاربر بدون سپردن دستگاه به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسیار دشوار است.

راه‌حل‌های متعددی در سطح اینترنت وجود دارند. برخی از آن‌ها ادعا می‌کنند که شما می‌توانید در چنین شرایطی، به برخی از فایل‌های خود دست پیدا کنید. با این حال، ما متوجه شدیم که موانع متعددی پیش روی شما خواهد بود. اجازه دهید در ادامه چند مورد از آن‌ها را بررسی کنیم.

 

قابلیت USB debugging را در یک گوشی شکستـه روشن کنید

 

آیا ترفند معروف USB Debugging Vysor کار می‌کند؟

راه‌حل‌های متعددی وجود دارند که مدعی هستند: می‌توان با ابزار Screen mirroring نظیر Vysor و روشن کردن USB debugging به گوشی دسترسی داشت. با این حال، زمانی که ما این راه‌حل‌ها را روی گوشی‌های جدیدتر (با سیستم عامل اندروید ۱۰ یا ۱۱) امتحان کردیم، همه‌چیز خوب به نظر نمی‌رسید. در ادامه به مشکلاتی می‌پردازیم که در کار با Vysor و برنامه‌های Screen Mirroring مواجه شدیم:

 • برای اینکه گوشی شما با Vysor کار کند، باید قابلیت USB Debugging را فعال کنید.
 • برای اینکه گزینه USB Debugging نمایش داده شود. ابتدا باید گزینه‌های Android developer را فعال کنید.
 • برای فعال کردن Developer options، باید ۷ بار روی شماره ساخت سیستم عامل گوشی خود ضربه بزنید.
 • انجام این کار روی یک گوشی هوشمند بدون نمایشگر تقریباً کار غیرممکنی است.
 • در موارد نادری که USB Debugging درست پیش از شکستن صفحه نمایش گوشی روشن باشد، برای اتصال صفحه نمایش دستگاه به کامپیوتر کار سختی در پیش خواهید داشت. چراکه بدون نمایشگر نمی‌توانید کار خاصی انجام دهید.
 • حتی در گوشی‌هایی که نمایشگر آن به درستی کار می‌کرد، انجام این کار با خطاهایی روبرو شد. امتحان این روش واقعاً کار خسته‌کننده و طاقت‌فرسایی بود.
 • متاسفانه برای فعال کردن Developer Options و سپس USB debugging از طریق فرمان‌های صوتی نیز به نتیجه درستی دست پیدا نکرده‌ایم.

 

درباره استفاده از Airdroid چطور؟

یکی دیگر از پیشنهادهای رایج، استفاده از برنامه اشتراک‌گذاری بی‌سیم Airdroid است. اما مانع اصلی اینجاست؟ شما باید اپلیکیشن Airdroid را روی گوشی خود نصب کنید تا کار کند! اکنون، حتی اگر بتوانید با مراجعه به نسخه وب Google Play Store و از طریق یک مرورگر و از راه دور، برنامه Airdroid را نصب کنید؛ باز هم باید به گوشی خود دسترسی داشته باشید تا آن را تنظیم کرده و از برنامه استفاده کنید. چگونه می‌خواهید این کار را در یک گوشی با صفحه نمایش خراب انجام دهید؟ تقریباً غیرممکن است.

دانلود برنامه Airdroid از نسخه وب Google Play

دانلود اپلیکیشن

آموزش کنترل یک گوشی شکستـه با استفاده از Screen mirroring

 

وقتی صفحه نمایش کار نمی‌کند و گوشی قفل است، آیا می‌توان صفحه گوشی را روی تلویزیون منعکس کرد؟

یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که ما در اینترنت با آن برخورد کردیم، این موارد را نیاز دارد:

 • یک هاب USB با پشتیبانی از HDMI
 • یک ماوس
 • یک تلویزیون

 

بیشتر گوشی‌های امروزی همچنان از استاندارد MHL پشتیبانی می‌کنند. این فناوری به گوشی‌های هوشمند / تبلت اجازه می‌دهد تا به یک نمایشگر خارجی (External) یا استفاده از کابل مخصوص HDMI متصل شوند. در شرایط عادی می‌توانید این کار را به راحتی با استفاده از اتصال یک کابل استاندارد USB به آداپتور HDMI انجام دهید. اما در این شرایط خاص و از آنجایی که صفحه نمایش قابل مشاهده نیست یا به درستی کار نمی‌کند؛ ما همچنین نیاز داریم تا یک ماوس را به گوشی وصل کنیم (از طریق USB Hub) تا بتوانیم با منوهای روی صفحه تعامل داشته باشیم.

در گوشی‌های اندرویدی قدیمی، وقتی گوشی را با استفاده از کابل HDMI به تلویزیون وصل کنید، بلافاصله پس از برقراری اتصال، صفحه قفل (Lock Screen) به نمایش در می‌آید. شما می‌توانید از نشانگر ماوس برای بازگشایی قفل گوشی با نگاه کردن به صفحه تلویزیون استفاده کنید. در این حالت امکان دسترسی به منوها و روشن کردن USB debugging نیز وجود دارد.

با این حال، در گوشی‌هایی که از اندروید ۱۰ و بالاتر استفاده می‌کنند، برای شروع Screen mirroring باید ابتدا قفل گوشی باز شود، در حالتی که عملکرد لمسی صفحه نمایش گوشی کار نکند، این کار غیرممکن است. ما با چهار تلفن مختلف این روش را امتحان کردیم و جواب نگرفتیم. مگر در شرایطی که به صورت فیزیکی صفحه را لمس کرده و قفل گوشی را باز کنیم.

 

پیشگیری بهتر از نجات داده‌هاست

اغلب، بیشتر کاربران برای دسترسی به اطلاعات خود (تصاویر، فیلم‌ها) ساعت‌ها درگیر انجام مراحل مختلف و یا جستجو در اینترنت ‌می‌شوند، برای همین، توصیه می‌کنیم که از اطلاعات خود پشتیبان‌گیری کنید.

 

آیا شما تاکنون نسیت به بازیابی اطلاعات از گوشی شکسته خود اقدام کرده‌اید؟ اگر چنین است، راه‌حل خود را از طریق بخش نظرات با ما و دیگر کاربران سایت نیز به اشتراک بگذارید.

منبع : Nextpit

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر خود را برای این مطلب می نویسید: